حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت تعداد کل نوشته ها : 6312 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 363×
سپاه عامل ایجاد قدرت در جریان مذاکرات را فراهم کرد
2

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «نگاه یک» به برخی موضوعات اخیر بویژه ماجرای دستگیری نظامیان متجاوز آمریکایی توسط نیروی دریایی سپاه در آبهای ایران در خلیج فارس می‌پردازد. ایشان در ابتدای این گفتگو، دستگیری نظامیان آمریکایی را یک پیروزی آشکار برای […]

پ
پ

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «نگاه یک» به برخی موضوعات اخیر بویژه ماجرای دستگیری نظامیان متجاوز آمریکایی توسط نیروی دریایی سپاه در آبهای ایران در خلیج فارس می‌پردازد.

ایشان در ابتدای این گفتگو، دستگیری نظامیان آمریکایی را یک پیروزی آشکار برای ایران در یکی از حساس ترین مقاطع انقلاب دانست و اظهار داشت:ما در آستانه اجرای توافق هسته ای بودیم و دشمنان رجز خوانی سیاسی می کردند و ما در معرض تحریم‌های جدید بودیم که خدا یک فتح آشکار و پیروزی بزرگ را نصیب ما کرد.
ایشان افزود: این موضوع باعث شد بت بزرگ شکسته شود و بتهای کوچک نیز اقتدار ایران را با ببینند.
جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ما در ارزیابی موازنه قوا، این نظریه را اثبات کردیم که حرف اول را قدرت ایمان میزند،بیان کرد: نیروهای امریکایی دارای ۲ شناور کوچک اما با سلاح های برتر و با فشنگ هایی بودند که می‌توانستند هزاران نفر را با آن به قتل برسانند.
وی با اشاره به اینکه آنها در پناه ناو هواپیمابر ارتش آمریکا بودند، گفت: اما ما با نیروی ایمان بر آنها غلبه کردیم و نیروهای امریکایی هم بدون هیچ مقاومتی تسلیم نیروهای دریایی سپاه شدند.
ایشان خاطرنشان کرد: آنچه که اتفاق افتاد، تلفیقی از شجاعت نظامی و سیاسی بود. وقتی اراده سیاسی و نظامی باهم تلفیق می‌شود، قدرت زیادی ایجاد می‌کند و این اراده سیاسی، از رهبری نشات گرفته است.
جانشین فرمانده کل سپاه افزود:بعد از یک ساعت از دستگیری تفنگداران دریایی توسط سپاه، ناو هواپیمابر امریکایی متوجه شدن این نیروها مفقود شده اند و بسیار عصبی و هیجانی و خارج از کنترل وارد صحنه شدند.
ایشان افزود: ناوهواپیمابر به ۲۰ مایلی جزیره نزدیک شد و ناوهای رزمی آنها به نزدیکی آبهای ما آمده و فضای آشوبی را حدود یک ساعت ایجاد کردند.
وی اظهار داشت: تصور این بود که از طریق ناوها و پرواز هواپیماها می‌خواهند فضای روانی ایجاد کنند. آنها درخواست کردند که بالگردشان به جزیره فارسی بیاید و نیروهایشان را ببرد اما بلافاصله رزمندگان نیروی دریایی سپاه به آنها نهیب زده و اخطار دادند که در این صورت مورد اصابت قرار می‌گیرید. به آنها گفته شد از آب های ما دور شوید و خویشتن دار باشید، نیروهای شما در اختیار ما و در امان هستند.
سردار سلامی گفت: آنها هم به محض اخطار مقتدرانه سپاه شروع به عقب نشینی کردند.
جانشین فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: ما احتمال می‌دادیم امریکایی ها با یک خطا و اشتباه اقدامی کنند که بایستی پاسخی درخور به آنها بدهیم لذا بلافاصله شناورهای موشک انداز سپاه روانه جزیره فارسی شدند.
وی بیان کرد: رزمندگان سپاه احساس می‌کردند لحظه ای که سالها منتظرش بودند فرار رسیده هرچند ما در سطح راهبردی مشتاق جنگ نیستیم.
ابشان با بیان اینکه صدها موشک آماده شلیک بودند، گفت: به آمریکایی ها اخطار داده شد که اگر ادامه دهید، مورد اصابت جدی قرار می‌گیرید و اگر اشتباه می‌کردند، جهنمی از آتش برایشان ایجاد می‌شد.
جانشین فرمانده کل سپاه افزود: در عرض ۱۵ ساعت از شروع ماجرا، حجم ناوهای امریکایی و فرانسوی و غیره به ۲۵ فروند با آرایش خطی رسید ولی هرچه نیروهای ما جلوتر می‌رفتند، عقب‌نشینی آنها بیشتر می‌شد بگونه ای که همان ناوهواپیمابری که تا ۲۰ مایلی جزیره فارسی آمده بود، تا ۷۵ مایلی عقب رفت.
وی در عین حال تصریح کرد: بررسی های ما کاملا نشان داد آنها به اشتباه وارد آبهای ما شده و واقعا گم شده بودند و جالب است که رزم ناوهای امریکایی و فرانسوی متوجه گم شدن نیروهایشان نشدند.
ایشان بیان کرد: این ماجرا، نماد مواجه با گزینه های روی میز ایران را نشان داد.
جانشین فرمانده کل سپاه درخصوص برخورد با این افراد نیز اظهار داشت: وقتی این ها دستگیر شدند، رفتار برادران ما با آنها بزرگوارانه و کریمانه و منطبق با رفتار اسلامی بود. آنها هم التهاب و اضطراب سنگینی رویشان بود.

ایشان افزود: اگر دشمنان ما خطاهای تاکتیکی کنند، از پاسخ های متقابل در امان نخواهند بود.جانشین فرمانده کل سپاه درخصوص اقدامات سیاسی و دیپلماتیک در این خصوص نیزاضافه کرد: مسایل مهم مثل این رویداد که با امنیت ملی کشور سروکار داشته و بازتاب سیاسی گسترده دارد، توسط سازوکار موجود در نظام بررسی می‌شود و آن جایگاه شورای عالی امنیت ملی است که اعضای آن، ماجرا را در سطح راهبردی و استراتژیک و عملیاتی تحلیل کرده و سناریوهای مختلف مدیریت آن مطرح شده و تدابیر ابلاغ می‌شود و نیروهای مسلح هم آن را اجرا می‌کنند.
سردار سلامی با بیان اینکه تماس های مکرری با وزارت خارجه از طرف آمریکایی‌ها بر قرار بود، گفت: آقای ظریف به سردار فدوی گفته بود که کری (وزیر خارجه آمریکا) به شکل تمنا و خواهش درخواست می کرد که این نیروها آزاد شوند و گفته بود که اشتباه رخ داده است و آقای ظریف هم درخواست و ادبیات امریکایی ها را به ما منتقل می‌کرد.
وی ادامه داد: شنیده شد که وزیر خارجه آمریکا با عتاب و خطاب به رییس ستاد ارتش این کشور می‌گفت چرا برای این حادثه هیجان به خرج دادید.
جانشین فرمانده کل سپاه ادامه داد: بنده به نمایندگی از طرف همه رزمندگان دخیل در این واقعه شگفت انگیز، از رهبری معظم انقلاب، ملت یارن، نمایندگان و رسانه ها تشکر می‌کنم که با حمایت خود ما را برای مواجهه بزرگ آماده کرده‌اند.
سردار سلامی با بیان اینکه جامعه ایران نشان داد در برابر دشمن، منسجم، متحد، شجاع و مدبر است، گفت:  این اتفاق همه معادلات معمول نظانی را تغییر داد و نظریه های ما را اثبات کرد.
ایشان با رد ادعای ارتباط میان آزادی نظامیان آمریکایی و زندانیان ایرانی در آمریکا گفت: این یک موضوع اتفاقی بود.
جانشین فرمانده کل سپاه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: آمریکایی‌ها در اعمال راهبرد تحریم اقتصادی در مقیاس جهانی در مقابل صبر و استقامت ملت ایران با رهبری عظیم الشان، شکست خوردند و ایران هرگز چهره تحریم به خود نگرفت.
سردار سلامی بیان کرد: در فضای تحریم، ما پیشرفت کردیم، به فضا رفتیم و موشکهای ما قد کشید و فازهای ۱۵ و ۱۶ که نمادی از اعجاز مهندسی است، به مرحله اجرا رسید. ما در شرایط تحریم به غنی سازی ۲۰درصدی رسیدیم و قدرت امریکایی ها را در فضای تحریم، بی اعتبار کردیم.
ایشان ادامه داد: در مقطع تحریم، هیچگاه برق قطع نشد و سوخت جیره بندی نشد و به فقیرترین و ثروتمندترین فرد این کشور یارانه داده شد و نهایتا صنعت و علم ما رشد کرد.
جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: همه این موضوعات کافی بود تا به امریکایی ها نشان دهد استراتژی تحریم، آب در هاون کوبیدن است و آنها باید بپذیرند که از راهبرد تحریم عبور کنند. اگر تحریم جواب می‌داد، آن را ادامه می‌دادند.
سردار سلامی اظهار داشت: ما با قدرتی به نام آمریکا طرف هستیم که از قدرت منطق بی بهره است و فقط منطق قدرت را می‌شناسد.
وی گفت: کار نیروهای مسلح و سپاه این بود که پشتوانه‌ای عظیم و قدرتمند را برای دیپلماسی بسازد.
جانشین فرمانده کل سپاه اظهار داشت: ما سطح بازدارندگی کشور را چه در مقابل امریکایی ها و چه صهیونیستها -که البته صهیونیستها عددی نیستند- و شرکای امریکا به حد معتبری رسانیدم و قدرتمان را تبدیل به یک قدرت با دامنه های جهانی کرده ایم.
ایشان افزود: ما می‌توانیم همه پایگاه‌های دشمن را در هر نقطه و در هر لحظه هدف قرار دهیم. ما بر شاهراه انرژی جهان مسلطیم.وی با اشاره به حوادث کشور سوریه گفت: ما در تحولات منطقه حضور موثری داریم و سطح قاعده قدرت ملی مان را گسترش دادیم.
جانشین فرمانده کل سپاه خاطر نشان کرد: به دوستان خود در دستگاه دیپلماسی گفتیم که پشتوانه‌ای عظیم از قدرت برایشان ایجاد کرده ایم.
سردار سلامی خاطرنشان کرد: ما یک نظام یکپارچه هستیم و هرچه در بضاعت داشتیم، برای پشتوانه مذاکرات هسته ای به میدان آوردیم و دیپلماتها هم در حد توان خود از آن بهره بردند.جانشین فرمانده کل سپاه افزود: شاید ما بعنوان یک نظامی بگوییم می‌توانستیم شرایط بالاتری در مذاکرات داشته باشیم ولی این به معنای انشقاق سیاسی نیست.وی ادامه داد:ما تمام توان خود را برای حمایت از نظام و دیپلماتهای هسته ای بکار گرفتیم ولی شاید به نتایج درخشان تری می‌اندیشیدیم.
سردار سلامی گفت: البته هیچگاه هم نخواستیم این نتایج را از دست بدهیم.
جانشین فرمانده کل سپاه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: هر کشوری که دارای ضعف در قدرت دفاعی باشد، یا توسط امریکایی ها اشغال شده یا رژیمش ساقط می‌شود و یا مجبور به وابستگی مطلق به آنها می‌شود.
وی ادامه داد: راهبرد ۴ دهه اخیر امریکا، تسلط بر جهان اسلام است و برای همین بود که به ۱۴ کشور اسلامی حمله کرد.
سردار سلامی افزود: به امریکایی ها می‌گوییم با لنز دوران جنگ سرد به وقایع منطقه نگاه نکنید. ما یکی از اضلاع مهم قدرتهای منطقه ای شده ایم و دیگر مهار نخواهیم شد.
جانشین فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه توسعه قدرت دفاعی ما ادامه خواهد یافت، تصریح کرد: موشکهای ما روز بروز پیشرفته تر می‌شود و هیچ ملاحظه ای را در این مسیر قبول نکرده و به توسعه سلاح‌های متعارف خود  ادامه می‌دهیم.
وی با بیان اینکه خبرهای خوشحال کننده ای را در آینده نزدیک و دور خواهید شنید، گفت: اگر کشوری به ما تعرض کند، پاسخ‌های ویران کننده خواهیم داد.
سردار سلامی با تاکید بر اینکه مسیر ما بدون توجه به جذر و مدهای سیاسی ادامه دارد، اظهار داشت: بنا نداریم به هر حرف مقامات امریکایی واکنش نشان دهیم.وی درخصوص نقش سپاه پاسداران در موضوعات سازندگی کشور نیز گفت: سالهای سال است در عرصه سازندگی حرفه ای کشور با فناوری های پیشرفته و دانش مهندسی بومی شده فعال هستیم و فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به عنوان یک اعجاز ملی و تندیس زنده مقاومت اسلامی پیش چشم ماست.
جانشین فرمانده کل سپاه گفت: اگر می‌خواستیم منتظر بودجه دولت بمانیم، منابع زیادی توسط طرف جنوبی آبهای ایران از دست می‌رفت اما سپاه بسیاری از قطعات پیشرفته را ساخت.
سردار سلامی ادامه داد: امروز پالایشگاه ستاره خلیج فارس و تونل های بزرگ زیر زمینی که شهدایی را هم در حوزه مهندسی تقدیم انقلاب کرده، در حال انجام است اما متاسفانه فضای بد و مسمومی ایجاد شده که القا می‌کند سپاه فضا را برای بخش خصوصی تنگ کرده است در حالی که سپاه برخی پروژه ها را حتی بدون پرداخت قرادادهایش توسط دولت انجام داده و الان هم آماده است دولت را در سازندگی کشور همراهی کند.
وی تصریح کرد: از سودی که نصیب سپاه می‌شود، بخشی صرف خرید تجهیزات جدید برای پروژه‌های دیگر و بخشی هم صرف محرومیت‌زدایی خواهد شد.
جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه در مکاتباتمان بارها از دولت خواسته ایم از ظرفیت بسیج مردمی در حوزه اقتصاد استفاده کند، گفت: امیدواریم دولت این طرفیت را خوب شناسایی کند. هنوز از این استعداد گسترده ملی استفاده اندکی می‌شود و اگر دولت وارد شود، این رکود از بین خواهد رفت.
سردار سلامی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوعات منطقه بویژه رفتار عربستان سعودی اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه رژیم سعودی ظرف چند سال گذشته تاثیرات ویرانگری بر امنیت، عزت و کرامت بسیاری از ملتهای مسلمان برجای گذاشته و هرچه زمان می‌گذرد دامنه این شرارت ها نیز افزوده می‌شود.
وی با بیان اینکه رژیم سعودی در رویای بدست گرفت جهان عرب به سر می‌برد، گفت: آنها دقیقا در نقشه سیاسی امریکایی ها عمل می‌کنند و احساس می‌کنند برای رسیدن به رهبری جهان عرب باید باقی کشورهای عربی ضعیف و تجزیه شوند اما ظرفیت روحی و سیاسی و نظامی و اقتصادی برای مدیریت بحرانها ندارند و هر عملی که انجام می دهند با شکست مواجه می‌شود. آنها اقدام به کاهش قیمت نفت برای ضربه زدن به ما کردند اما بیشترین آسیب را خودشان دیدند.
سردار سلامی با بیان اینکه رژیم سعودی در جنگ نابرابر یمن با آن همه تجهیزات، هیچ توفیقی نداشته است، گفت: سعودی بجای مشی جنایتکارانه در برابر اعراب، به عزت آنها فکر کند.
وی در پایان درخصوص برخی شایعات درخصوص سردار سلیمانی که از سوی رسانه های غربی صورت می گیرد، گفت: سردار سلیمانی فرمانده بزرگ ما و اسطوره و فرمانده مومن و شجاع و فردی مدیر است که ۲ روز گذشته هم در مراسم شهید الله دادی، سالمتر و بشاش تر از همیشه سخنرانی کرد و شایعات نیز با هدف عملیات روانی درجهت خرد کردن روحیه رزمندگان ما است.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.