کربلای پنج مشق کربلا در شلمچه

عملیات کربلای ۵ به لحاظ مقاومت و جنگندگی نیروهای ایران در شرایط بسیار سخت و پیچیدگی دژهای مستحکم دشمن، از بزرگترین نبردهای دوران دفاع مقدس به شمار می رود. حدود یک سال پس از عملیات موفقیت آمیز والفجر ۸، ملت مقاوم و قهرمان کشورمان، چشم انتظار عملیاتی مهم تر و گسترده تر از فتح فاو بودند که کربلای ۵ توانست این آرزوها را برآورده کند. عبور از موانع نفوذناپذیر دشمن در شرق بصره و تهدید این شهر، موقعیت جمهوری اسلامی را در منطقه تقویت کرد.

پس از ماه ها انتظار و سپری کردن آموزش های بسیار سخت و طولانی مدت، سرانجام عملیات کربلای ۴، دی ماه ۱۳۶۵ آغاز شد. این عملیات از طراحی بسیار دقیق و جسورانه ای برخوردار بود و اگر با موفقیت کامل روبرو میشد به قطع و یقین سرنوشت جنگ را عوض می کرد. با این که امیدهای زیادی به این نبرد دوخته شده بود؛ اما متاسفانه امیدها به یاس تبدیل شد. دشمن بعثی به واسطه ی اطلاعاتی که آمریکایی ها از جبهه های ایران در اختیارشان قرار داده بودند، از انجام عملیات رزمندگان اسلام مطلع بوده و توانستند کربلای ۴ را در همان لحظات آغازین، ناکام بگذارند. لشکر ۳۱ عاشورا هم که از یگان های تاثیرگذار در جنگ محسوب میشد، با دو گردان غواصی وارد عمل شده؛ اما همان شب اول، مثل بقیه‌ی یگان های عمل کننده از منطقه‌ی عملیاتی خارج گردید. در این نبرد از لشکر عاشورا فقط گردان ولیعصر با تقدیم حدود ۱۱۰ شهید و مجروح غواص بیشترین تلفات را متحمل شد.

هنوز ارتش صدام سرمست از متوقف شدن کربلای ۴ بود که اتفاق دیگری رخ داد. اتفاقی که هیچ کس انتظارش را نداشت. دست عنایت حضرت حق در این اتفاق کاملا مشهود بود.

عملیات کربلای ۵ درست به فاصله‌ی دو هفته و در منطقه ای نزدیک به منطقه‌ی کربلای ۴ به دست قدرتمند رزمندگان اسلام انجام گرفت. این عملیات به نوعی با سرنوشت جنگ گره خورده بود. پیچیدگی منطقه‌ی نبرد با وجود موانع عظیم و دژهای مستحکم و غیرقابل نفوذ از طرفی، موفقیت چشمگیر رزمندگان ایرانی از سوی دیگر، کربلای ۵ را در کانون توجه جهانی قرار داد. به تعبیر دیگر این عملیات دنیا را متوجه این نکته کرد که در حمایت از رژیم بعثی عراق با تمام توان و تمام قد وارد شوند و گرنه جنگ ۸ ساله علیه ایران، نتیجه ی دلخواه آنان را به همراه نخواهد داشت! اظهار نظرهای سران قدرتهای بزرگ جهان موید این مطلب است و برآیند حرفهایشان این بود که می بایستی جمهوری اسلامی را مهار کرد تا دیگر نتواند عملیاتی مثل کربلای ۵ را تکرار کند…

با وجود همه ی این حرفها، موفقیت های به دست آمده، توازن منطقه ای را به سود ایران تغییر داد. بمباران شهرها و مناطق مسکونی، کشتن مردم بیدفاع کشورمان توسط هواپیماهای دشمن (نمونه ی بارزش بمباران مدرسه‌ی زینبیه‌ی میانه بود)، حملات شیمیایی بسیار گسترده با گاز خردل و…، نشان از اوج عصبانیت صدام و حامیانش از موفقیت های به دست آمده در کربلای ۵ بود.

با گذشت ۲۹ سال از انجام عملیات کربلای ۴ و ۵، هنوز هم این عملیات توسط کارشناسان نظامی تجزیه و تحلیل می شود و البته فرمایش مقام معظم رهبری دربارهی کربلای ۵ همانند تابلویی زیبا و ماندگار در همهی اعصار خواهد درخشید. در کلام معظم له سرنوشت کربلای ۵ با انقلاب گره خورده است: “شبهای کربلای ۵ شبهای قدر این انقلاب است. انس با آن شما را وارسته می کند. هر کس آن را فراموش کند، نامش از اردوگاه انقلاب خط می خورد. سپاه، کربلا را در شلمچه مشق کرد. این خاطرهی ماندگار خونین حسینی را زنده نگه دارید.” این نشریه سعی دارد، نبرد کربلای ۴، ۵ و ۸ را از ابعاد گوناگون و البته از زبان صاحب نظران و رزمندگانی که در این جنگ بزرگ نقش آفرین بودند، بازخوانی کند. به تعبیری نقش لشکر عاشورا را در نبردهای سخت که البته کاری است بزرگ و نفس گیر.

لشکر عاشورا در عملیات کربلای ۴ و ۵ ابتدا با دو گردان غواصی حبیب بن مظاهر و ولی عصر (عج) وارد عمل شد. در ادامه با همهی توانش و ۲۲ گردان رزمی آماده و آموزش دیده، وارد معرکهی کارزار گردید و اهدافش را عملی کرد. علی الخصوص عملیات تکمیلی کربلای ۵ که کار ناتمام را تمام کرد. به اعتراف آنانی که در عملیات ۵ بودند، لشکر در این عملیات علاوه بر انجام ماموریت خود، به کمک دیگر لشکرها (لشکر امام حسین، نجف و…) شتافت و کار زمین ماندهی آنها را هم به سرانجام رساند. این افتخاری است ابدی برای رزمندگان همیشه سرافراز لشکر عاشورا که در بازگو کردنش، کم کاری شده است.

واما کربلای ۸ در ادامه دو عملیات کربلای ۴و۵ صورت گرفت. اگر چه این عملیات نسبت به دو عملیات قبلی محدود بود، اما باز هم لشکر عاشورا در آن که فروردین ۱۳۶۶ و در شلمچه به وقوع پیوست، با دو گردان عملیاتی (علی اصغر و امام سجاد) و واحدهای پشتیبانی خود وارد عمل شد و برگ زرینی دیگر بر افتخارات خود افزود. انهدام بخشی از نیروی دشمن بعثی، عبور از موانع و استحکامات دشمن، تکمیل منطقه عملیاتی کربلای ۵ و رساندن نیروهای خودی به کانال زوجی از حاشیه غربی کانال ماهی اهداف این عملیات بشمار می رفتند.

الشکر عاشورا در این عملیات هاشهدای گرانقدری را تقدیم انقلاب و اسلام کرد؛ از مجموعه ی فرماندهان و هم نیروهای غواص و ساحل شکن شهیدان گرانقدری چون حمید پرکار و اسماعیل دوستان (فرمانده و جانشین گردان امیرالمومنین (ع))، مصطفی پیشقدم و محمد بالاپور (فرمانده و جانشین گردان امام حسین (ع))، بنامعلی محمدزاده (فرمانده گردان مقداد)، محمد قنبرلو(فرمانده گردان امام سجاد)، سیدداود علوی (جانشین گردان تخریب)، حسن کربلایی (جانشین گردان حبیب بن مظاهر)، احد مقیمی (مسئول ستاد تیپ ۲)، رسول حدادزاده (فرمانده دیده بانی)، رحمت الله اوهانی (طرح و عملیات)، یحیی دلدار بناب و …

کار آماده سازی ویژه نامه، از حدود دو ماه مانده به سالگرد این سه عملیات آغاز شد. با این که در ابتدا با توجه به تجربیات پیشین، امر چندان سختی به نظر نمی رسید، اما وقتی کار را شروع کردیم، دیدیم تهیهی نشریه ای با موضوعات تازه و جذاب کار آسانی نیست و کار سخت تر از آنی است که فکرش را می کردیم؛ انگار دریایی بی انتها روبرویت موج افشانی می کند و باید شناگر ماهری باشی و گرنه کلاهت پس معرکه است. به تعبیری تدوین نشریه کربلای ۴ و ۵ و ۸ چون خود این عملیات هاسخت و نفس گیر بود و جز با لطف خدا و عنایت شهداء کاری از پیش نمی بردیم.

با اینکه بار اصلی نشریه بر روی مبحث غواصی بود، اما سعی نمودیم از همه فرماندهان مجموعه لشکر سرافراز عاشورا در این عملیاتها، مصاحبه با روایتی را زینت بخش نشریه کنیم که در پاره ای موارد توفیق حاصل نشد. به تعدادی از عزیزان دسترسی نداشتیم و برخی هم خودشان حاضر نشدند و البته در مواردی هم فرصت کافی وجود نداشت. فلذا از همه بزرگوارانی که دعوت ما را برای گفتگو یا بیان خاطراتشان قبول کردند یا حاضر به همکاری نشدند، سپاسگزاریم.

در پایان متذکر میشوم تلاش کردیم، صاحبان مطالب، پیش از چاپ، مطلب خود را بخوانند تا از خطا و اشتباه جلوگیری کنیم. اما با توجه محدودیت زمانی احتمال خطا و اشتباه همچنان وجود دارد که به بزرگواری خود ما را خواهند بخشید. صالح و طالع متاع خویش نمودند تاچه قبول افتد و چه در نظر آید.

کربلای ۵

شلمچه-عکاس: احسان حاجی خانی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code