نشان ذوالفقار حاج قاسم سلیمانی

نشان ذوالفقار شهید سلیمانی

سال ۱۳۹۷ در ستاد فرماندهی کل قوا بحثی شد مبنی بر اینکه از افرادی که در نیروی قدس نقش ارزنده ای داشتند، تقدیر و تشکر شود. تصمیماتی هم گرفته شد. حاج قاسم وقتی مرا دید، پرس و جو کرد و پرسید:«من همچین چیزی شنیدم، آیا صحت دارد؟» گفتم:« بله این بحث مطرح شده و دوستان در حال بررسی هستند.» ایشان برگشت گفت:اگر قرار است چیزی به من بدهید، من نه انتظار و توقعی دارم، نه می خواهم و نه لازم دارم.
گفتم: حالا ببینیم چه می شود.
بعد از نهایی شدن طرح، دوستان در بررسی ها به این نتیجه رسیدند که از خود حاج قاسم هم به عنوان فرمانده نیروی قدس تجلیل صورت گیرد و توجه خاصی به ایشان بشود. پیشنهاد نشان ذوالفقار مطرح شد. نشان ذوالفقار بالاترین نشان در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی است که تا آن زمان به هیچ احدی داده نشده بود. این پیشنهاد مورد تصویب تمام دوستان قرار گرفت. آن ها همگی از نزدیک با حاج قاسم در ارتباط بودند و نسبت به عملکرد ایشان اشراف داشتند. زمانی که حاج قاسم متوجه موضوع شد بنای حاضر شدن در جلسه ای که قرار بود این نشان به او داده شود را نداشت. می گفت:« اگر در گرفتن نشان اختیاردارم من این نشان را نمی خواهم و اصرار دارم مرا معاف کنید. برای چه باید به من چنین نشانی داده شود؟ به ایشان گفتیم: این یک تصمیم بررسی شده است و صرفا مربوط به خود شما نیست. این تصمیم جوانبی دارد و فقط شخص شما مطرح نیستید. باز هم زیر بار نمی رفت. تا اینکه از طرف فرمانده کل قو به ایشان ابلاغ شد. اینجا بود که قبول کرد.نشان ذوالفقار از دستان رهبری
روز اعطای نشان فرا رسید. زمانی که قرار است چنین درجه ای به یک شخص نظامی داده شود چند فرمانده رده بالا دعوت می شوند و در حضور آنان این درجه و نشان اعطا می شود. این جلسه هم همین منوال را داشت.حاج قاسم پس از دریافت نشان ذوالفقار از دستان حضرت آقا، درخواستی از ایشان کرد و گفت:« دعا کنید من با عاقبت بخیری و شهادت از دنیا بروم.» حضرت آقا در این دیدار فرمود: «مجاهدت های در راه خدا با این چیزها قابل مقابله و قابل جبران نیست. خدای متعال می فرماید:«إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّهَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَیَقْتُلُونَ وَیُقْتَلُونَ»
آنچه در برابر مجاهدت در راه خدا وجود دارد و خدای متعال در مقابل تقدیم کردن و روی دست رفتن جان و مال در راه خدا قرار داده، بهشت است، رضای خدا است. آن چیزهایی که در دست و بال ما است ، چه تشکر زبانی مان، چه تشکر عملی مان، چه نشان مان، چه درجه ای که می دهیم، چیزهایی است که برحسب محاسبات مادی دنیایی قابل ذکراست؛ اما برحسب محاسبات معنوی و الهی قابل ذکر نیست. الحمدالله همه ی شماها این مجاهدت ها را کردید، تلاش کردید.
الحمدالله خدای متعال به این برادر بسیا عزیزمان آقای سلیمانی هم توفیق داده. ایشان بارها ،بارها، بارها جان خودشان را در معرض تهاجم دشمن قرار داده اند، در راه خدا، برای خدا و مخلصا لله. و مجاهدت کرده اند. ان شاءالله خدای متعال به ایشان اجر بدهد و تفضل کند و زندگی ایشان را با سعادت و عاقبت ایشان را با شهادت قرار بدهد، البته نه حالا. هنوز سال ها جمهوری اسلامی با ایشان کار دارد. اما بالاخره آخرش ان شاءالله شهادت باشد. ان شاءالله مبارک تان باشد.»
زینب خانم دختر حاج قاس نقل می کند:« روزی که پدرم نشان ذوالفققار را از حضرت آقا گرفت، در جواب تبریک من گفت:« این ها همه دنیوی است. دعا کن یک روز مدال اخروی ام را از خدا بگیرم.» بعد ادامه داد:«مبادا شما یک وقت مغرور بشوید که مثلا پدرتان فلان مقام و مدال را دارد! همیشه در ذهن تان باشد پدر شا فقط یک سرباز و خادم مردم است و شما هم از مردم و خادم مردم هستید.»
راوی:محمد شیرازی
برگرفته از کتاب متولد مارس

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code