نامه تسلیم صدام در برابر ایران

 

نامه تاریخی صدام حسین رئیس جمهور عراق مبنی بر پذیرش تمامی شرایط ایران برای آتش بس و جواب رئیس جمهور وقت کشورمان

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای علی اکبر هاشمی رفسنجانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
با توکل بر خدای قادر متعال و به منظور از میان برداشتن موانع از سر راه گشودن روابط برادرانه با همه مسلمانان کشور همسایه ایران که برادری را بر می گزینند، و در جهت ایجاد فضا برای جوشش جدی با تمام مومنان در جهت مقابله با نیروهای شرور که بدخواه مسلمانان و امت عرب هستند و به انگیزه دور نگه داشتن عراق و ایران از شانتاژ و ترفند نیروهای شرارت طلب بین المللی و ایادی آنها در منطقه و هماهنگ با روح ابتکار عمل ما که با هدف تحقق صلح همه جانبه و همیشگی در منطقه در تاریخ ۲۸/۸/۱۹۹۰ اعلام شده و به منظور گرفتن بهانه های مانع جوشش از کف بهانه جویان متردد و ظنین و به خاطر اینکه هیچ یک از توانایی های عراق در خارج از میدان نبرد بزرگ بلا استفاده باقی نماند و به جهت بسیج این توانایی ها در جهت اهدافی که مسلمانان و اعراب شرافتمند بر حقانیت آنها اتفاق نظر دارند و برای جلوگیری از تداخل سنگر ها و دور ساختن گمان ها و تردید ها تا اینکه خیر اندیشان راه خود را برای برقراری روابط طبیعی میان عراق و ایران بیایند و به عنوان بازده گفتگوهای فیمابین که به طور مستقیم از نخستین نامه ما مورخ ۲۱/۴/۹۰ تا آخرین نامه شما مورخ ۸/۸/۹۰ به طول انجامید و همچنین راه حل نهایی و روشن که هیچگونه بهانه جویان باقی نمی گذارد ، تصمیمات زیر را اتخاذ نمودیم:

۱- پیشنهاد شما مندرج در نامه جوابیه هشتم اوت ۱۹۹۰ که توسط آقای برزان ابراهیم تکریتی نماینده ما در ژنو از نماینده شما آقای سیروس ناصری دریافت شد و ناظر به لزوم مبنی قرار دادن عهد نامه ۱۹۷۵ می باشد ، ضمن مرتبط دانستن آن با اصول مندرج در نامه سی ژوئیه ۱۹۹۰ ما بویژه در مورد مبادله اسرا و بندهای ۶و۷ قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت موافقت می شود.

با این تصمیم ما، دیگر همه چیز روشن شده و بدین ترتیب همه آنچه را که می خواستید و برآن تکیه می کردید تحقق می یابد و دیگر اقدامی جز مبادله اسناد باقی نمی ماند.
۲- بر اساس بند یک این نامه و مندرجات نامه سی ژوئیه ۱۹۹۰، ما آماده ایم هیئتی را به تهران اعزام کنیم و یا هیئتی از سوی شما به بغداد سفر کند تا ضمن تهیه موافقت نامه های مربوطه، موجبات امضای آن را در سطحی که مورد توافق قرار می گیرد فراهم نمایند.

۳- به نشانه حسن نیت، ما عقب نشینی خود را در روز جمعه هفدهم اوت ۱۹۹۰ آغاز کرده و به جز یک نیروی سمبلیک در کنار ماموران مرزبانی و پلیس که برای انجام ماموریت های روزمره در شرایط عادی، باقی می ماند، نیروهای خود را از مناطق رویاروی شما در طول مرز فرا خواهیم خواند.

۴- مبادله فوری و همه جانبه اسرای جنگ به هر تعدادی که درعراق و ایران در اسارت به سر می برند. و این از طریق مرزهای زمینی و از راه خانقین – قصر شیرین و راههای دیگری که مورد توافق قرار می گیرد صورت خواهد گرفت. ما آغازگر این اقدامات خواهیم بود و از روز جمعه ۱۷/۸/۱۹۹۰ به آن مبادرت خواهیم کرد.

برادر علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری …

با این تصمیم ما دیگر همه چیز روشن شده و بدین ترتیب همه آنچه را که میخواستید و برآن تکیه می کردید تحقق می یابد و دیگر اقدامی جز مبادله اسناد باقی نمی ماند تا با هم از موضع مسئولیت، نظاره گر واقعی حیات جدیدی سرشار از تعاون در سایه اصول اسلام باشیم ، حقوق یکدیگر را محترم شمرده و بدین وسیله کسانی را که می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند را از سواحل خود دور کنیم و چه بسا در جهاتی با هم همکاری کنیم که در نتیجه آن خلیج به دریاچه ی صلح و امنیت و عاری از ناوگانها و نیروهای بیگانه که در کمین ما نشسته اند، مبدل شود. مضافا اینکه همکاری مزبور می تواند شامل جنبه های دیگر زندگی شود. الله اکبر و لله الحمد
صدام حسین
رئیس جمهوری عراق
۲۳/محرم/۱۴۱۱ ه
۱۴/اوت /۱۹۹۰م

جواب نامه صدام توسط آیت الله هاشمی رفسنجانی
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد الله ما انعم و له الشکر علی ما الهم
ریاست محترم جمهوری عراق ، جناب آقای صدام حسین
نامه مورخه ۲۳/۵/۶۹ (۱۴ اوت ۱۹۹۰) جناب عالی دریافت شد. اعلام پذیرش مجدد معاهده ۱۹۷۵ از سوی شما، راه اجرای قطعنامه و حل اختلاف در چارچوب قطعنامه ۵۹۸ و تبدیل آتش بس موجود به صلح دائم و پایدار را هموار ساخت.
شروع عقب نشینی نیروهای شما از اراضی اشغالی ایران را دلیل صداقت و جدی بودن شما در راه صلح با جمهوری اسلامی ایران به حساب می آوریم و خوشبختانه در موعد مقرر آزادی اسرا هم آغاز گردید که امیدواریم عقب نشینی نظامیان شما طبق زمان بندی اعلام شده و آزادی اسرای دو طرف با آهنگ و سرعت هر چه بیشتر ادامه یافته و تکمیل گردد.
همانگونه که از طریق نماینده ما در ژنو به اطلاع رسانده ایم. اکنون ما برای پذیرش نمایندگان شما در تهران آمادگی داریم و امیدواریم با تداوم جو مثبت و حسن نیت موجود بتوانیم به صلح جامع و پایدار با حفظ همه حقوق و حدود مشروع دو ملت و دو کشور اسلامی دست یابیم.

و السلام علیکم
اکبر هاشمی رفسنجانی
رئیس جمهوری اسلامی ایران
۲۷/۵/۶۹

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code