مصاحبه با شهید غلامحسن شفائی

مصاحبه گر: بسم الله الرحمن الرحیم. خودتان را معرفی کنید و بفرمائید دید و نظرتان نسبت به ……… چطور است؟
شهید: بسم الله الرحمن الرحیم. من غلامحسن شفائی ، اهل زنجان اعزامی از تبریز. دید خاصی که مثلا رویش حساب شود نیست ولی یک مطلبی که عمومی است و شاید ریشه‌ی تمام مسائل همان است. ان‌شاءالله که جنگ، جنگ تحمیلی است و از آنجا که ملت مظلوم ایران برای دفاع از خود و دفاع از اسلام به پا خواسته ، طبیعتاً در این جنگ شکست مفهومی ندارد. مفهومی به آن معنا ندارد شکست که در دیگر مکاتب مطرح است. دلیلش هم این است که دقیقاً رزمنده ها و افراد مختلفی که به انواع مختلف در راه جنگ کار می کنند، صرفا برای ادای تکلیف است و برای ادای تکلیف هیچ گونه شکستی مفهوم ندارد. انسان زمانی شکست را قبول می کند و شکست معنا پیدا می کند در قاموس انسانی که انسان به دنبال هدف خاصی برود و به آن نرسد. وقتی که    خود ادای تکلیف است و به هر طریقی این کار انجام می شود. طبیعتاً به آن هدف می رسد و شکست آن جا معنا و مفهوم ندارد. هر چیزی که هست پیروزی است و هر چیزی که هست عنایتی است از طرف خداوند و این آینده جنگ هم، هرچند ما امیدواریم که در ظاهر هم جنگ پیروز شود چرا که واقعاً هم آنطور شدو با این همتی که مردم دارند، تمام دست اندرکاران جنگ دارند و با ایمان که ان‌شاءالله می روند و دعای خیری که حضرت امام دارند، آینده‌ی جنگ هم ان‌شاءالله با پیروزی اسلام تمام می شود و پیش می رود. اما در مورد افراد، تک تک افراد هم که عرض کردم شکست مفهومی ندارد و در این راه شکست معنا ندارد.
م.گر: شما به عنوان یک رزمنده که زمان زیادی است در جبهه هستید انتظار و خواسته تان از مسئولین چیست؟ و انتظار دارید این همه زحمتی که شما رزمنده ها می کشید موارد مطلوب مورد نظرتان چیست؟
شهید: انتظار از مسئولین، طبیعتاً انتظار این است که در مسیر اسلام حرکت کنند و انسان ها و جریان و افراد را در جایگاه خودشان بشناسند و در جای خودشان به کار بگیرند و در جای خودشان هم احترام قائل شوند برایشان. طبیعتاً بزرگترین اشکالی که در جامعه ما بود این بود که موقعیت ها و موضع ها مشخص نیست . می بینید جریانی که اصلا شاید صلاحیتی ندارد به آن مسئولیتی بدهیم و یا مثلا جریانی که لیاقت و صلاحیت دارد که پیشرفت کند و مورد احترام و مقبولیت مسئولین قرار گیرد،‌می بینید این جور جریان ها ، البته کم،‌ ان‌شاءالله مطلبی نیست به طور عمومی در بین تمام مسئولین ولی بعضی مواقع دیده می شود و ضربه ی کمی هم وارد نمی کند. انتظار می رود که هر کس ،‌هر جریان و هر فرد را در جای خودش مورد استفاده قرار دهند و سعی کنند که نیروها را بشناسند و پشتوانه ی خودشان را بشناسند. به هیچ وجه نیروها و افراد و جریان هایی که خدای ناکرده،‌ان‌شاءالله به آن صورت نیست ولی طبیعتاً در جامعه دیده می شود، حداقل جسته و گریخته ، نیروهایی که برای دنیا کار می کنند یا برای ریاست خودشان کار می کنند یا برای مقام کار می کنند یا برای هدف و اهداف خاصی که جریان ها و گروه های سیاسی خودشان دارند دیده می شود که آنها بیشتر مورد احترام هستند بعضی مواقع برای مسئولین تا رزمنده ها یا بعضی افراد . هرچند ……. رزمنده ها مورد احترام بیشتر مسئولین قرار می گیرند ولی آن چیزی که مهم است در واقعیت، قدر اینها را دانستن و طوری نیست که اینها در جبهه اینگونه هستند بلکه همانطور که در جبهه پشتیبان اسلام هستند،‌در شهر ها و پشت جبهه ها همین تیپ ه هستند و همان جریان ها هستند که می توانند پشتوانه‌ی واقعی اسلام شوند و همین جریان ها هستند که می توانند اسلام واقعی را با تمام ایثار و فداکاری پیاده کنند و اگر مطلبی ، هدایتی ، رهبریتی از طرف رهبران جامعه مطرح می شود،‌دیده شده که شروع می کنند و نشان داده شده که آنهایی که با تمام جان و ایثار این حرکت ها را به نفع اسلام انجام می دهند باز هم همین تیپ افراد هستند. نه جریاناتی که در پشت جبهه ها به هر دلیلی به بهانه های مختلف شاید …… یا به دلیل ضعف ایمان دارند …….. آن توجیه غلط که جنگ و فلان شرکت نمی کنند ، درسم می ماند، کارم می ماند، خانواده ام می ماندو فلان می ماند. کسی می تواند پشتوانه ی واقعی اسلام باشد که از تمام مسائل بگذرد، فعلا در این برهه ، این رزمنده ها هستند که اینطور برخورد می کنند با این جریانات.

شهید غلامحسن شفائی
م.گر: الان که اینجا هستیم تقریبا آخرین ساعات است که در این اردوگاه حضور داریم جهت شرکت در عملیات …. چه احساسی دارید کلا حال و هوای گردان و جبهه به نظرتان چگونه است؟
شهید: والله رزمندگان گردان در حال آماده شدن برای ان‌شاءالله یک ادای تکلیف هستند و امیدوارم که خداوند به ما توفیق دهد که این تکلیف را ادا کنیم. حالا سرنوشت چیست آن به عهده ی خود خداست. هر طور که صلاح بداند ، هر طور که در سرنوشتمان قرار دهد و هر طور که در ما لیاقتش را ببیند آن را عطا می کند. هر چند خواسته ی ما این است که از آن بیشتر عطا کند ولی خوب آن مطلبی است که هر طور ذات باری تعالی صلاح ببینند آنطور عمل می شود و آنطور هم نتیجه می دهد. منتها برادران همه آماده هستند و آماده می شوند برای ادای تکلیف ، برای اینکه مسئولیتی که برعهده دارندو مسئولیتی که در طول تاریخ بر عهده ی آنان گذاشته شده ، هم به لحاظ انسانیت ، هم به لحاظ اسلامیت. و ان‌شاءالله خدا به ما توفیق دهد که در بین جمع این رزمندگان آنطور که شایسته است و انطور که لازم است آنطور خدمت کنیم هرچند خدمتمان کوچک باشد ولی شایسته خدمت کنیم و مورد قبول درگاه الهی قرار گیرد.
م.گر: مطلب خاصی هست بفرمائید
شهید: من مطلب خاصی ندارم فقط التماس دعا دارم ان‌شاءالله که …… همه دعا کنند برای پیروزی اسلام و اینکه تمام برادران سالم برگردند و با پیروزی برگردند و التماس برای ما ،‌انشاءالله دعاهایشان شامل حال ما گردد و برای ما از درگاه خداوند توفیق خدمت و ادای تکلیف بخواهند.
پایان

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code