مرصاد نهروان ایران بود

مرصاد نهروان ایران بود

نیم ساعتی صحبت و به یک باره کلامش را قطع می‌کند و در ادامه می‌گوید: کارهای بزرگ در پیش داریم.مگرمانگفته بودیم که اول مهران، بعداً تهران…
و حضار به یک باره شعار می دهند و صحبت مسعود را تکرار می کنند. رجوی که گویی به خیال  خودش، خود را فاتح تهران می داند ادامه می دهد: دیگر وقت آن رسیده است که به ایران برویم. طرح عملیات بزرگی را کشیده‌ایم که در ‌‌نهایت منجر به فتح تهران و سقوط رژیم می‌شود.

مسعود توهمات ذهنی اش را چنین بر زبان جاری می کند: همانند شهاب باید راه تهران را در پیش بگیریم و از لحظه‌ها حتی کوچک‌ترین لحظه‌ها،  استفاده کنیم. نباید هیچ فرصتی را از دست بدهیم زیرا در این عملیات لحظه‌ها تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز هستند.طبق برنامه ریزی های مسعود رجوی عملیات فتح تهران باید در عرض ۲ یا ۳ روز انجام شود و اگر عملیات با این سرعت پیش برود رژیم فرصت بسیج نیرو پیدا نخواهد کرد و احتمالاً نمی‌تواند هیچ عکس‌العمل مؤثری نیز از خود به نمایش گذارد.
و سرانجام با توجه به وضعیت و شرایط موجود، مسیر کرمانشاه برای رسیدن به تهران در فرصتی ۴۸ ساعته انتخاب می گردد.
پذیرش قطعنامه۵۹۸ از سوی ایران، عراق را در بن بست سیاسی و نظامی قرار داده است و منافقین که تمام حیثیت خود را در گرو جنگ گذاشته اند، توطئه اجرای این ماموریت را در پرتو حمایت های رژیم بعثی طراحی کرده و برای اجرایی شدن آن تلاش خواهند کرد.
عملیات توسط گروهک منافقین، “فروغ جاویدان” نامگذاری می شود و همزمان ۲۵ تیپ که در مجموع بین ۴ تا ۵ هزار نیروی عملیاتی به همراه دارد وارد ایران می شوند.
ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه بعدازظهر سوم مرداد سال ۶۷؛ منافقین و ارتش عراق عملیات مشترک خود را با هجوم زمینی از طریق سرپل ذهاب و هلی برد از جنوب گردنه پاطاق، نزدیکی سرپل ذهاب، آغاز و به طرف شهر پیشروی می کنند و حدود ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه اولین تانک های عراقی با آرم منافقین وارد شهر شده و پس از تصرف شهر به طرف اسلام آباد غرب پیشروی نموده و به محض رسیدن به مدخل شهر، اقدام به قطع برق و ارتباط مخابراتی و هم چنین تیراندازی و آشفته نمودن اوضاع می کنند.

تعدادی از نیروهای سپاه و مردم با آنان درگیر شده که به علت عدم انسجام نیروها و آمیختگی منافقین با مردم، اوضاع از کنترل نیروهای نظامی خارج و شهر به تصرف آن ها در می آید. سپس با استفاده از تعداد زیادی تانک و خودرو نیروهای پیاده به طرف کرمانشاه عزیمت می کنند که در منطقه حسن آباد که در ۲۰ کیلومتری اسلام آباد واقع است به دلیل سازماندهی جدید رزمندگان ایرانی و جمع آوری نیرو، منافقین زمین گیر می شوند. نیروهای خودی در فاصله ۲۰۰ متری دشمن ضمن تشکیل خط پدافندی با آنان درگیر و بعد از ظهر ۴ مرداد با محاصره شهر اسلام آباد، آن ها را نیز محاصره می کنند. نیروهای اسلام در روز ۵ مرداد عملیات مرصاد را با رمز یا علی بن ابیطالب(ع) آغاز کرده و طی چندین ساعت، صدها تن از منافقین را به هلاکت می رسانند و مابقی را به فرار وادار می کنند. در این عملیات، رزمندگان اسلام از قسمت سه راهی اهواز دشمن را دور زده و تلفات زیادی به منافقین وارد می سازند.
 این عملیات در حالی آغاز شد که تمام اتکای سرکرده گروهک منافقین به نیروهای مردمی بود اما مسعود رجوی، غافل از این بود که کوچکترین اعتقاد و کمترین اعتمادی به وی و اعضای گروهک منافقین در لابه لای افکار مردمی وجود نداشت و سرانجام نتیجه همه این ژست های تو خالی، در عملیات مرصاد به هلاکت رسیدن یش از ۲۵۰۰ تن از منافقین و منهدم شدن بیش از ۴۰۰ دستگاه خودرو، نفربر و تانک بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code