حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت تعداد کل نوشته ها : 6312 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 363×
عملیات فتح ۵
11

    بیست و پنجم فروردین‌ماه ۱۳۶۶ هجری شمسی؛ عملیات‌ نامنظم‌ و گسترده‌ی عملیات‌ فتح ‌۵ در منطقه‌ی‌ عملیاتی‌ «چوارتا» و «ماووت» در شمال‌ استان‌ سلیمانیه‌ی عراق‌ و هم‌زمان‌ با عملیات‌ «کربلای‌ ۱۰» در غرب‌ ماووت‌ به‌ اجرا گذاشته‌ شد. این عملیات، به قصد بهره‌گیری‌ از توان‌ جنگندگی‌ معارضان‌ عراقی انجام گرفت.با قرار گرفتن‌ سلسله‌ […]

پ
پ

 

 

بیست و پنجم فروردین‌ماه ۱۳۶۶ هجری شمسی؛ عملیات‌ نامنظم‌ و گسترده‌ی عملیات‌ فتح ‌۵ در منطقه‌ی‌ عملیاتی‌ «چوارتا» و «ماووت» در شمال‌ استان‌ سلیمانیه‌ی عراق‌ و هم‌زمان‌ با عملیات‌ «کربلای‌ ۱۰» در غرب‌ ماووت‌ به‌ اجرا گذاشته‌ شد. این عملیات، به قصد بهره‌گیری‌ از توان‌ جنگندگی‌ معارضان‌ عراقی انجام گرفت.با قرار گرفتن‌ سلسله‌ عملیات‌ محدود و گسترده‌ی‌ برون‌مرزی‌ در دستور کار فرماندهان‌ جبهه‌ی‌ شمالی‌ جنگ‌ و همچنین‌ هم‌کاری‌ و بهره‌گیری‌ از توان‌ جنگندگی‌ معارضان‌ کرد عراقی‌ ـ به‌دلیل‌ اهداف‌ مشترک‌ ـعملیات‌ نامنظم‌ و گسترده‌ی‌ «فتح ‌۵» در منطقه‌ی‌ عملیاتی‌ «چوارتا» و «ماووت» در شمال‌ استان‌ سلیمانیه‌ی عراق‌ و هم‌زمان‌ با عملیات‌ «کربلای‌ ۱۰» در غرب‌ ماووت‌ به‌ اجرا گذاشته‌ شد.ساعت ‌۱ و ۴۷ دقیقه‌ی بامداد روز ۲۵ فروردین‌ماه ‌۱۳۶۶ و هنگامی‌ که‌ هنوز سپیدی‌ برف‌ و سوز و سرمای‌ زمستان‌ سال‌ پیش‌ بر هوای‌ آن‌ منطقه‌ی‌ کوهستانی‌ مستولی‌ بود، نیروهای‌ تحت‌ امر قرارگاه‌ «رمضان» و گروه‌ انبوهی‌ از معارضان‌ کرد عراقی‌ با رمز «یا صاحب‌ الزمان (عج) ادرکنی»‌ حمله‌ را آغاز کردند.
در همان‌ لحظات‌ نخست،‌ سرعت‌ عمل‌ و گستردگی‌ تهاجم‌ نیروهای‌ ایرانی‌ سبب‌ غافل‌گیری‌ و انهدام‌ توان‌ رزمی‌ دشمن‌ شد به‌گونه‌ای‌ که‌ پس‌ از گذشت‌ چند ساعت‌ از آغاز عملیات‌ و با طلوع‌ سپیده‌ی صبح‌گاهی، تمام‌ نقاط‌ مورد نظر به‌ تصرف‌ نیروهای‌ خودی‌ درآمدند، اما به‌دلیل‌ ناتوانی‌ نیروهای‌ نامنظم‌ برای‌ دفع‌ پاتک‌های‌ سنگین‌ عراق‌ و عدم‌ اتصال‌ نقاط‌ آزادشده‌ به‌ خطوط‌ نیروهای‌ پدافندی‌ خودی، به‌تدریج‌ دشمن‌ همه‌ی‌ مواضع‌ از دست‌ داده‌ی‌ خود را بازپس‌گیری‌ کرد.
در عین‌ حال‌ طی‌ این‌ عملیات، علاوه‌ بر انهدام‌ مراکز نظامی‌ عراق، دکل‌ تلویزیون‌ سلیمانیه‌ و پایگاه‌های‌ عراقی‌ مستقر در اطراف‌ «سورقلات» نابود شد و مقر لشکر ۲۷ از سپاه‌ یکم‌ عراق‌ مورد حمله‌ قرار گرفت. تعداد۱۵۰۰ نفر از قوای‌ دشمن‌ کشته‌ و زخمی‌ شده‌ یا به‌ اسارت‌ نیروهای‌ خودی‌ درآمدند و مقدار قابل‌ توجهی‌ سلاح‌ و مهمات‌ دشمن‌ به‌ غنیمت‌ گرفته‌ شد.
عدم‌ موفقیت‌ کامل‌ نیروهای‌ خودی‌ در این‌ عملیات، از ناهماهنگی‌ نیروهای‌ عمل‌‌کننده‌ی‌ منظم‌ و نامنظم‌ ـ که‌ از دو جهت‌ متقابل‌ به‌ مواضع‌ دشمن‌ در ارتفاعات‌ حمله‌ برده‌ بودند ـ ناشی‌ شد.این عملیات در تاریخ ۲۵/۱/۶۶ با رمز مبارک یا صاحب الزمان (عج) در منطقه چوراته و ماووت در استان سلیمانیه عراق با هدف انهدام مراکز نظامی دشمن آغاز می شود.
رزمندگان تحت فرماندهی قرارگاه رمضان ، متشکل از سپاه پاسداران و معارضین کرد عراقی ، این بار نیز با عبور از کوهستانهای صعب العبور ، خود را به اهداف از پیش تعیین شده می رسانند و بعثیان را مورد تهاجم می دهند. در این عملیات چندین ارتفاع حساس منطقه آزاد و پایگاههای زیاد از دشمن نابود می شوند.همچنین لشگر ۳۹ عراق منهدم و با در هم کوبیده شدن مقاومتهای  دشمن ، تنگه مهم ازمر واقع در ارتفاع ازمر  که مشرف بر شهر سلیمانیه است ، به مدت ۲۴ ساعت مسدود و موجب وحشت دشمن می شود.وحشت و نگرانی نظامیان عراق ، زمانی اوج می گیرد که جاده های دوکان – سلیمانیه و چوراته – سلیمانیه به کنترل کامل رزمندگان اسلام در می آید. با اجرای آتش رزمندگان اسلام روی شهر سلیمانیه ، دکل تلویزیون این شهر که با پخش اخبار دروغ بازوی تبلیغاتی رژیم بعث محسوب می شد ، منهدم می شود و در پایان تعداد ۷۰ پایگاه ، که مسئولیت حفاظت از منطقه را داشتند ، تصرف می شوند.

بهره‌گیری‌ از توان‌ جنگندگی‌ معارضان‌ عراقی‌
با قرار گرفتن‌ سلسله‌ عملیات‌ محدود و گسترده‌ برون‌ مرزی‌ در دستور کار فرماندهان‌ جبهه‌ شمالی‌ جنگ‌ و همچنین‌ همکاری‌ و بهره‌گیری‌ از توان‌ جنگندگی‌ معارضان‌ کرد عراقی‌ – به‌ دلیل‌ اهداف‌ مشترک‌- عملیات‌ نامنظم‌ و گسترده‌ «فتح‌۵» در منطقه‌ عملیاتی‌ «چوارتا» و «ماووت» در شمال‌ استان‌ «سلیمانیه» عراق‌ و همزمان‌ با عملیات‌ «کربلای‌۱۰» در غرب‌ ماووت‌ به‌ اجرا گذاشته‌ شد.ساعت‌۱ و۴۷ دقیقه‌ بامداد روز۲۵ فروردین‌ ماه‌۱۳۶۶ و هنگامی‌ که‌ هنوز سپیدی‌ برف‌ و سوز و سرمای‌ زمستان‌ سال‌ پیش‌ بر هوای‌ آن‌ منطقه‌ کوهستانی‌ مستولی‌ بود، نیروهای‌ تحت‌ امر قرارگاه‌ «رمضان» و گروه‌ انبوهی‌ از معارضان‌ کرد عراقی‌ با رمز «یا صاحب‌ الزمان(عج) ادرکنی‌« حمله‌ را آغاز کردند.
در همان‌ لحظات‌ نخست‌ سرعت‌ عمل‌ و گستردگی‌ تهاجم‌ نیروهای‌ ایرانی‌ سبب‌ غافلگیری‌ و انهدام‌ توان‌ رزمی‌ دشمن‌ شد، به‌ گونه‌ای‌ که‌ پس‌ از گذشت‌ چند ساعت‌ از آغاز عملیات‌ و با طلوع‌ سپیده‌ صبحگاهی، تمام‌ نقاط‌ مورد نظر به‌ تصرف‌ نیروهای‌ خودی‌ درآمدند، اما بدلیل‌ ناتوانی‌ نیروهای‌ نامنظم‌ برای‌ دفع‌ پاتک‌های‌ سنگین‌ عراق‌ و عدم‌ اتصال‌ نقاط‌ آزاد شده‌ به‌ خطوط‌ نیروهای‌ پدافندی‌ خودی، بتدریج‌ دشمن‌ همه‌ مواضع‌ از دست‌ داده‌ خود را باز پس‌گیری‌ کرد.
در عین‌ حال‌ طی‌ این‌ عملیات، علاوه‌ برانهدام‌ مراکز نظامی‌ عراق، دکل‌ تلویزیون‌ سلیمانیه‌ و پایگاه‌های‌ عراقی‌ مستقر در اطراف‌ «سورقلات» نابود شد و مقر لشکر۲۷ از سپاه‌ یکم‌ عراق‌ مورد حمله‌ قرار گرفت.
تعداد۱۵۰۰ نفر از قوای‌ دشمن‌ کشته‌ و زخمی‌ شده‌ یا به‌ اسارت‌ نیروهای‌ خودی‌ درآمدند و مقدار قابل‌ توجهی‌ سلاح‌ و مهمات‌ دشمن‌ به‌ غنیمت‌ گرفته‌ شد.
عدم‌ موفقیت‌ کامل‌ نیروهای‌ خودی‌ در این‌ عملیات، از ناهماهنگی‌ نیروهای‌ عمل‌ کننده‌ منظم‌ و نامنظم‌- که‌ از دو جهت‌ متقابل‌ به‌ مواضع‌ دشمن‌ در ارتفاعات‌ حمله‌ برده‌ بودند- ناشی‌ شد.

نتایج عملیات
مناطق آزاد شده :
 ارتفاعات ۱۷۲۶ ، ۱۵۵۲ ، ۱۴۳ ، ۱۱۷۹ ، ۱۴۱۸ ، ۱۲۴۸ از سلسله ارتفاعات گرماوند
 بخشهای قره داغ و سنگاو عراق
 25 روستا.

 غنایم :
 چندین قبضه توپ.
 انواع خمپاره انداز.
 تعدادی سلاح مختلف سبک و نیمه سنگین.

 تعداد کشته و زخمی دشمن : بیش از ۱۲۰۰ نفر.
 تعداد اسرا :حدود ۳۰۰ نفر.

خلاصه گزارش عملیات :
نام‌ عملیات: فتح‌ ۵ (برون‌ مرزی)
زمان‌ اجرا: ۲۵/۱/۱۳۶۶
تلفات‌ دشمن‌ (کشته، زخمی‌ و اسیر) : ۱۵۰۰
رمز عملیات: یا صاحب‌ الزمان(عج) ادرکنی
مکان‌ اجرا: منطقه‌ عمومی‌ چوارتا – ماووت‌ در شمال‌ استان‌ سلیمانیه‌ عراق‌
ارگان‌های‌ عمل‌کننده: نیروی‌ قرارگاه‌ برون‌ مرزی‌ رمضان‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و معارضان‌ کرد عراق‌
اهداف‌ عملیات: نفوذ و ضربه‌ زدن‌ به‌ توان‌ رزمی‌ دشمن‌ با بهره‌گیری‌ از قوای‌ جنگندگی‌ معارضان‌ کرد عراق‌

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.