حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت تعداد کل نوشته ها : 6312 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 363×
عملیات مولای متقیان (ع)
9

  رویارویی با حمله دشمن به چزابه دشمن در جمع بندی اطلاعات حاصله خود – بویژه توسط ما هواره‌های آمریکایی – به این نتیجه رسیده بود که ایران بزودی در منطقه « شوش » عملیات بزرگی انجام خواهد داد . از این رو استحکامات و تمرکز شدید نیرو را در شوش ایجاد کرد و میادین […]

پ
پ

 

رویارویی با حمله دشمن به چزابه
دشمن در جمع بندی اطلاعات حاصله خود – بویژه توسط ما هواره‌های آمریکایی – به این نتیجه رسیده بود که ایران بزودی در منطقه « شوش » عملیات بزرگی انجام خواهد داد . از این رو استحکامات و تمرکز شدید نیرو را در شوش ایجاد کرد و میادین مین را وسعت داد .همچنین ۱۰ تیپ مستقل به همراه چند تیپ « جیش الشعبی » به دو لشگر تقویت شده‌اش در منطقه افزوده و برای پیش دستی در تاریخ ۱۷ بهمن ماه ۱۳۶۰، حمله خود را با شدیدترین آتش توپخانه و بمبارانهای مهمات و تجهیزات خود را صرف نبرد در چزابه کرد اما با مقاومت سرسختانه نیروهای ایرانی رو به رو شد .در مقابل نیروهای خودی با انجام عملیات « مولای متقیان (ع) » معروف به جنگ چزابه در یکم اسفند ماه ۱۳۶۰ تلاشهای بی‌رویه دشمن را عقیم گذاشتند . این عملیات دو هفته به طول انجامید و خسارات قابل توجهی به یگانهای تقویت شده ارتش صدام وارد آمد .
تنها ثمر حمله عراق به چزابه این بود که عملیات سراسری و گسترده « فتح المبین » یک ماه و نیم به تعویق بیفتد .
ارتش عراق در عملیات شکست حصر آبادان اعلام کرده بود که ۸۰ تن و در عملیات « طریق القدس » ۳۴ نفر کشته داده است ، ولی در نبرد چزابه شمار تلفات انسانی خود را به ۲۰۰ نفر اعلام نمود ،‌که این تفاوت آمار ، شمار تلفات فراوان عراق در چزابه را می‌رساند ، علی رغم این ادعا ، دشمن دست کم ۲۰۰۰ کشته در این منطقه به جای گذاشت .
شرح عملیات‌ مولای‌ متقیان‌
این‌ عملیات‌ دو هفته‌ به‌ طول‌ انجامید و خسارات‌ قابل‌ توجهی‌ به‌ یگانهای‌ تقویت‌ شده‌ ارتش‌ صدام‌ وارد آمد.تنها ثمره حمله‌ عراق‌ به‌ چزابه‌ این‌ بود که‌ عملیات‌ سراسری‌ و گسترده‌ «فتح‌ المبین» یک‌ ماه‌ به‌ تعویق‌ افتاد.ارتش‌ عراق‌ در عملیات‌ شکست‌ حصرآبادان‌ اعلام‌ کرده‌ بود که‌۸۰ تن‌ و در عملیات‌ «طریق‌ القدس» ۳۴نفر کشته‌ داده‌ است، ولی‌ در نبرد چزابه‌ شمار تلفات‌ انسانی‌ خود را۲۰۰ نفر اعلام‌ نمود.این‌ تفاوت‌ آمار، شمار تلفات‌ فراوان‌ عراق‌ در چزابه‌ را می‌رساند. علی‌رغم‌ این‌ ادعا، دشمن‌ در این‌ عملیات‌۴۶۰۰ کشته، زخمی‌ و اسیر داشت.دشمن‌ در جمع‌ بندی‌ اطلاعات‌ حاصله‌ خود، بویژه‌ توسط‌ ماهواره‌های‌ آمریکایی، به‌ این‌نتیجه‌ رسیده‌ بود که‌ ایران‌ بزودی‌ در منطقه‌ «دزفول‌- شوش» عملیات‌ بزرگی‌ انجام‌ خواهد داد. از این‌رو استحکامات‌ و تمرکز شدید نیرو را در شوش‌ ایجاد کرد و میادین‌ مین‌ را وسعت‌ داد. همچنین‌۱۰ تیپ‌ مستقل‌ به‌ همراه‌ چند تیپ‌ «جیش‌ الشعبی» بر دو لشکر تقویت‌ شده‌اش‌ در منطقه‌ افزود و برای‌ پیش‌دستی‌ در تاریخ‌ ۱۷بهمن‌ ماه‌ ۱۳۶۰، حمله‌ خود را با شدیدترین‌ آتش‌ توپخانه‌ و بمبارانهای‌ بی‌وقفه‌ هوایی‌ شروع‌ کرد.

اهداف این حمله بدین شرح بود :
۱- صرف شدن نیروهای اسلام و به هم ریختن سازماندهی برای جلوگیری از عملیات فتح المبین.
۲- گرفتن زمان و عقب انداختن عملیات ،که در این فرصت به دست آمده سیستم دفاعی نیروهایش را تقویت نماید.
۳- در صورت موفقیت در بستان جبهه فعال جدیدی را مقابل ایران گشوده و با گرفتن ابتکار عمل از عملیات ایران جلوگیری کند.
۴- از نظر جنگ افزار و مهمات ایران را وادار به مصرف و استهلاک نماید. با حمایت شدید نیروی هوایی و آتش بسیار سنگین توپخانه قوای عراقی دست به پیشروی می زنند و با مقاومت جانانه نیروی سپاه و بسیج مواجه شدند.
این‌ حمله‌ عراق‌۱۳ روز به‌ درازا کشید و دشمن‌ بی‌محابا مهمات‌ و تجهیزات‌ خود را صرف‌ نبرد در چزابه‌ کرد، اما با مقاومت‌ سرسختانه‌ نیروهای‌ ایرانی‌ رو به‌ رو شد. در مقابل‌ نیروهای‌ خودی‌ با انجام‌ عملیات‌ «مولای‌ متقیان» معروف‌ به‌ جنگ‌ چزابه‌ با رمز «یا علی ادرکنی» به‌ فرماندهی‌ سردار حسن‌ باقری‌ در یکم‌ اسفند ماه‌ ۱۳۶۰ با چهار گردان‌ که‌ فرماندهی‌ یکی‌ از گردانها را خود شهید باقری‌ بعهده‌ گرفته‌ بود، انجام‌ شد و تلاش‌های‌ دشمن‌ عقیم‌ ماند. طی این عملیات، شهید باقری‌ ضربات مهلکی بر نیروهای دشمن وارد و مسئله چزابه را برای همیشه حل کرد. حماسه چزابه چنان بود که حضرت امام ( رحمت الله علیه ) آن را الگو قرار داده و برای رزمندگان پیام تبریک فرستادند

شناسنامه عملیات
نام‌ عملیات: مولای‌ متقیان- جنگ‌ چزابه‌
رمز عملیات : یا علی ادرکنی
فرمانده عملیات : سردار حسن‌ باقری‌
زمان‌ اجرا : ۰۱/۱۲/۱۳۶۰
مدت‌ اجرا: دو هفته‌
تلفات‌ دشمن:‌ (کشته، زخمی‌ و اسیر۴۶۰۰)
مکان‌ اجرا: منطقه‌ عملیاتی‌ شوش‌ دانیال‌ – محور جنوبی‌ جنگ‌
ارگان‌ عمل‌کننده: سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌
اهداف‌ عملیات: دفع‌ پاتک‌ سنگین‌ دشمن‌ در منطقه‌ چزابه‌ و توقف‌ حمله‌ و پیشرو .
نیروهای عمل کننده : لشگر ۶۴ ارومیه (ارتش)‌ در منطقه حاج عمران و ارتفاع ۲۵۱۹ و با حضور ۹ گردان پیاده شد.

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.