شکستن خط شلمچه برای عراق غیرقابل تصور بود.

عملیات کربلای ۵ به روایت سردار رحیم صفوی

مشاورعالی فرمانده معظم کل قوا و فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سال ۱۳۶۵ محور تبلیغاتی در کشور بر این بود که عملیات سرنوشت سازی قرار است انجام شود، از همین رو کشور خود را برای یک عملیات بزرگ آماده می کرد. اما پس از چند ماه کار و برنامه ریزی، اجرای عملیاتی با نام کربلای ۴ به دلیل لو رفتن توسط فرد خبیثی که بعدها پناهنده شد، با شکست مواجه شد. برای این عملیات سی هزار پاسدار رسمی به جبهه های جنوب اعزام شده بودند. اما عملیات کربلای ۴ در همان نیم روز مجبورا متوقف شد؛ زیرا بررسی ما در همان چند ساعت شروع عملیات، نشان داد که نیروهای عراقی، به تمام محورهای مورد نظر عملیاتی ما آگاهی کاملی داشتند.

بعد از این مساله تصمیم به اجرای عملیات جدید در کنار شرق بصره گرفته شد. انجام این عملیات از نظر سیاسی و شرایط خاص آن زمان بسیار حیاتی و مهم بود و براین اساس تجهیزات زیادی برای آن فراهم شد.

فرمانده سابق سپاه پاسداران در ادامه افزود: با توجه به نتایج عملیات کربلای ۴ و شرایط خاص آن زمان، طی ۱۵ روز عملیات کربلای ۵ طرح ریزی شد و در ساعت یک و ۳۰ دقیقه بامداد ۱۹ دیماه ۱۳۶۵ در حالی که فرماندهان عراقی در مرخصی بسر می بردند، در یک غافلگیری استراتژیکی از منطقه ای که به هیچ عنوان دشمن تصور حمله از آن نقطه را نداشت، این عملیات شروع شد. دشمن در آن زمان به هیچ عنوان تصور نمی کرد که بعد از شکست عملیات کربلای ۴ در طی ۱۵ روز عملیات دیگری با شرایط و ویژگیهای خاص انجام شود. منطقه کانال پرورش ماهی، جایی بود که دشمن با کمک کارشناسان نظامی غربی مستحکم ترین خطوط دفاعی را در شلمچه برای حفاظت از شهر بصره ایجاد و اعلام کرده بود که ایرانی ها به هیچ عنوان نمی توانند از این موانع عبور کنند. یعنی شکستن خط شلمچه برای عراق غیرقابل تصور بود. اما سرعت عملیات بنحوی بود که لشکر ۲۷ محمد رسول الله فقط دو ساعت بعد از آغاز عملیات توانست از این کانال عبور کند. در واقع عملیات بگونه ای انجام شد که در دو روز نخست عراقی ها متوجه حمله نیروهای ایرانی نشدند.

روز سوم عملیات، جانشین و وزیر دفاع صدام همراه با دو سوم ارتش عراق برای بازپس گیری مناطق تصرف شده توسط نیروهای ایرانی وارد منطقه شدند. عملیات باشدت ادامه داشت بطوری که در طی ۱۵ شبانه روز، جنگی بسیار سخت در منطقه به وقوع پیوست. با این حال دشمن هرچه تلاش کرد، نتوانست رزمندگان ایرانی را که با شجاعت، مقاومت و حماسه ی عاشورایی آفریدند، از مناطق تصرف شده، بیرون کند.

با وجود کمکهای کارشناسان نظامی غربی به عراق، ضمن آنکه خطوط تلفن باسیم بصره شنود میشد،سخنان فرماندهان عراقی با تلفن های بیسیم برد بلند بین بصره و بغداد هم که رمزگذاری شده بود، به راحتی رمزگشایی و شنود میشد. سه قرارگاه کربلا، قدس و نجف با حدود ۲۷ یگان سپاه | در این عملیات شرکت داشتند. ولی در این عملیات، پشتیبانی نیروی هوای و سیستم پدافند هوایی و توپخانه ارتش نیز حضور بسیار فعالی داشتند بطوری که حجم عملیات و آتش توپخانه دو طرف به شدت سنگین بود. در این عملیات، لشکر بدر نیز با۱۶ هزار نیروی عراقی همراه با نیروهای ایرانی جنگیدند.

در طی ۱۵ شبانه روزی که عملیات اجرا میشد، فقط توپخانه نیروی زمینی سپاه و ارتش، ۳۸۵ هزار و ۸۷۵ گلوله بر سر نیروهای عراقی ریختند. هرچند که حجم آتش دشمن نیز بیش از این میزان بود. در این عملیات بیش از ۲ هزار و ۶۵۰ عراقی اسیر شدند که صدها نفر از آنان از افسران و فرماندهان نظامی عراقی بودند. به دلیل اهمیت عملیات کربلای ۵، این افسران و فرماندهان اسیر شده در همان منطقه برای بررسی شرایط عملیاتی مورد بازجویی و تخلیه اطلاعاتی قرار گرفتند. در این عملیات هفت هزار و ۶۵۱ رزمنده ایرانی به شهادت رسیدند که ۴۰۰ نفر از آنها از فرماندهان بودند. همچنین ۵۳ هزار و ۲۹۹ نفر مجروح و ۳ هزار و ۵۲۲ نفر نیز مفقودالااثر شدند . آمریکا و شوروی و برخی از کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و آلمان بعد از اجرای این عملیات مات و متحیر ماندند زیرا تصور نمی کردند یکسال بعد از فتح فاو در بهمن ماه سال ۱۳۶۴، عملیات بزرگ دیگری را نیروهای ایرانی انجام دهند.

این عملیات سبب شد تا آمریکا که حامی اصلی عراق در جنگ هشت ساله علیه ایران بود، دچار شک و تردید شود که ادامه این روند سبب از هم پاشیده شدن عراق خواهد شد. از این رو برای پشتیبانی از این کشور در منطقه خلیج فارس وارد جنگ با ایران شد.

ساقط کردن هواپیمای مسافربری، هدف قرار دادن سکوهای نفتی، بمباران جزیره خارک که ۹۰ درصد صادرات نفت کشور از آن انجام میشود از جمله اقدامات نظامی نیروهای آمریکایی علیه کشورمان در منطقه خلیج فارس می توان ذکر کرد. نیروی دریایی سپاه نیز در اقدام مقابله به مثل ۴۱ عملیات در خلیج فارس انجام داد که از جمله آنها میتوان به هدف قرار دادن بالگرد آپاچی آمریکا و ناو جنگی این کشور سال ۱۳۶۷) اشاره کرد.

در آن سال شرایط جنگ بنحوی از سوی آمریکا پیش رفت که به دریا کشیده شد، از این روناوگان پنجم آمریکا به منطقه آمد. از دیگر اقدمات آمریکا در حمایت از عراق در اواخر جنگ هشت ساله علیه ایران و متحدانش، افزایش برد موشکی عراق از ۳۰۰ به ۷۰۰ کیلومتر و کشاندن جنگ به شهرها بود. این مساله سبب شد در سال ۱۳۶۵ تعداد ۱۲ هزار نفر از مردم ایران بر اثر بمباران شهرهای مختلف کشور، به شهادت برسند. با این حال بعد از عملیات کربلای ۵ ، آمریکا، شوروی و حامیان عراق مجبور شدند به خواسته های سیاسی ایران در قطعنامه ۵۹۸ تن دهند و این قطعنامه را چند ماه بعد تصویب کنند؛ اگرچه ایران قطعنامه را در سال ۱۳۶۸ پذیرفت.

شهدای هشت سال دفاع مقدس شجاع ترین و مومن ترین افراد ملت ایران بودند و تا آخرین روزهای دفاع مقدس یک لحظه تردید به خود راه ندادند و بر سر عهد و پیمانی که با خدا بسته بودند، ماندند. اکنون این مقاومت درلبنان و فلسطین اشغالی و سوریه و عراق تکرار میشود. صفوی در ادامه با تشریح اوضاع لبنان، مقاومت این کشور را نشات گرفته از مقاومت رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس دانست و تصریح کرد: مقاومت حماس نیز تجلی مکتبی است که شهدای انقلاب، این مکتب را بنیانگذاری کردند.

شلمچه - سردار صفوی

سردار سید رحیم صفوی- عکاس: احسان حاجی خانی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code