حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت تعداد کل نوشته ها : 6287 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد دیدگاهها : 363×
شهید حسن طهرانی مقدم، مردی با آرزوهای دوربرد
2

شهید طهرانی مقدم دانشمند و فرمانده ای بود که اکثریت مردم نام او را بعد از شهادتش در سال ۱۳۹۰ شنیده و یا او را شناختند. او در گمنامی و به دور از هیاهوی رسانه ، بزرگترین فعالیت در زمینه تولید موشک را به سرانجام می رساند و جمهوری اسلامی را در توان دفاعی تجهیز […]

پ
پ

شهید طهرانی مقدم دانشمند و فرمانده ای بود که اکثریت مردم نام او را بعد از شهادتش در سال ۱۳۹۰ شنیده و یا او را شناختند. او در گمنامی و به دور از هیاهوی رسانه ، بزرگترین فعالیت در زمینه تولید موشک را به سرانجام می رساند و جمهوری اسلامی را در توان دفاعی تجهیز می کرد. بعد از گذشت حدود ۱۲ سال از شهادت طهرانی مقدم، ساخت مستندهای مختلف از فعالیت های او و گفتار دوستانش از شاخصه های شغلی و رفتاری او و همرزمانش حالا خیلی ها می دانند چه مرد بزرگی در پادگان مدرس به شهادت رسید.

اما باز هم کمتر کسی می داند موشک هایی که امروز در دست حماس و گروه های مقاومت فلسطینی است و به کمک آن بیش از ۱۰ روز است آرامش را از تمام صهیونیست های دنیا گرفته حاصل دانش و طراحی سردار شهید حسن طهرانی مقدم است.

شهید حسن طهرانی مقدم در پاییز ۱۳۶۰ طرح ساماندهی آتش پشتیبانی (خمپاره‌اندازها) را به‌صورت مدون تقدیم حسن باقری کرد. آبان سال ۱۳۶۲ مأموریت راه‌اندازی و سازماندهی “فرماندهی موشکی زمین به زمین سپاه” به او محول شد و به این ترتیب ۲۱ اسفندماه ۱۳۶۳ اولین موشک ایران به کرکوک شلیک شد.

شهید مقدم در سال ۱۳۶۴ به سِمت فرماندهی موشکی نیروی هوایی سپاه منصوب شد. عمده کارهای تحقیقاتی ساخت موشک «شهاب۳» را شهید مقدم انجام داده بود. او در اول مهر سال ۸۴ به‌عنوان جانشین سردار علی زاهدی در نیروی هوایی سپاه پاسداران منصوب شد. در ۲۵ آذرماه سال ۸۵ به‌عنوان مشاور فرمانده‌کل سپاه در امور موشکی و رئیس سازمان خودکفایی سپاه انتخاب شد.
شهید طهرانی مقدم یگان موشکی سپاه را با کمترین امکانات وقت تاسیس کرد و جوانانی را آنجا برای راه اندازی پروژه های بزرگ موشکی آموزش داد تا جهادخودکفایی سپاه پا بگیرد و کم کم به جایی برسد که هر سال از موشک های جدید ساخت سپاه با افتخار رونمایی شود. و به دنبال آن بازتاب های جهانی تکنولوژی دفاعی ایران در سال های تحریم سند استقلال و توانایی کشور در این زمینه باشد.
طهرانی مقدم اهدافش فراتر از پر شدن دست جمهوری اسلامی از اقتدار موشکی بود. او دورتر را می دید و برای روزگاری برنامه ریزی می کرد که بزرگترین مسئله جهان اسلام یعنی مسئله فلسطین را به راه حل نهایی خود یعنی نابودی رژیم اشغالگر قدس نزدیک کند. شهید طهرانی مقدم دوست داشت با نابودی اسرائیل حاکمیت اسلام ناب محمدی در جهان برقرار شود این یکی از آرزوهایش بود و به خانواده‌اش هم گفته بود روی قبرم بنویسید: «اینجا مدفن کسی است که می‌خواست اسرائیل را نابود کند.»
فلسطین و گروههای مقاومتی همچون حماس از یکسو و جبهه مقاومت حزب الله لبنان از سوی دیگر به عنوان رزمندگانی که بیشترین مواجهه مستقیم را با اسرائیل دارند، می بایست به قدرت کم نظیر موشکی مجهز باشند و ساخت موشک های مقاوم را فرا بگیرند تا بتوانند در روزهایی مثل امروز و در نبرد مستقیم با رژیم صهیونیستی مقابله کنند.

موشک های دوربرد برای مقابله با اسرائیل

یکی از مسائلی که شهید طهرانی مقدم تلاش فراوانی برای به ثمر رسیدن آن کرد، تشکیل یگان موشکی حزب الله لبنان بود. بعدها نیز شهید طهرانی مقدم در طراحی و ساخت موشک ها توجه ویژه ای به گروه های مقاومت و حزب الله لبنان داشت، چراکه طراحی و ساخت موشک های خانواده فاتح و راکت های فجر-۵ و موشک دوربرد «سجیل» به منظور مقابله با رژیم صهیونیستی و هدف قرار دادن سرزمین های اشغالی بود.
سید حسن نصرالله می گفت در جنگ ۳۳ روزه لبنان اگر کمک‌های حاج حسن طهرانی مقدم نبود قادر به مقابله با اسرائیل نبودیم.
خانواده شهید طهرانی مقدم با بیان اینکه این شهید همه عمرش را با آمریکا و اسرائیل مبارزه کرد وقتی به سخنان سید حسن نصرالله در دیدار با خانواده اشاره می کنند. می گویند: «وقتی رفتیم پیش سید حسن نصرالله ایشان می‌گفت: “هر زنی در لبنان با راحتی و امنیت راه می‌رود مدیون شهید طهرانی مقدم است. در جنگ ۳۳ روزه لبنان اگر کمک‌های حاج حسن طهرانی مقدم نبود قادر به مقابله با اسرائیل نبودیم. صحبت‌های سید حسن خیلی برایمان جالب بود که شهید طهرانی مقدم را هم‌ردیف عماد مغنیه می‌دانست.

برای من جالب است که ما می‌نشستیم و اخبار غزه و خبر پیروزی غزه را به‌همراه پدر می‌دیدیم ولی ایشان حتی یک کلمه نمی‌گفت: در این جریان ما هم بوده‌ایم. حالا نه اینکه بخواهد از جزئیات کار بگوید اما حتی در حد یک جمله هم نمی‌گفت. همیشه به‌گونه‌ای رفتار می‌کرد که ما وادار شویم این‌طور فکر کنیم که ایشان در فلان مسئله هیچ‌کاره است.»

شهید طهرانی مقدم در سکوت و گمنامی مشهورترین و پرسرو صداترین قدرت بازدارندگی را برای جمهوری اسلامی و گروه های مقاومت رقم زد که بارها با اسرائیل مواجه می شوند. او فقط آرزوی نابودی اسرائیل را نداشت بلکه برای تحقق آن تلاش بسیاری کرده بود.

طهرانی مقدم برای رهبر معظم انقلاب نوشت: رفتیم سراغ فینال طرح و نقطه اوج بازدارندگی و اقتدار این نظام الهی یعنی دستیابی به موشک فوق سریع واکنش سریع در برد هدف اسرائیل
یک روز برای مقام معظم رهبری درباره پیشرفت کارش نوشت: «الحمدلله! عجب خدای کریم و مهربانی داریم. راستش را بخواهید لطف و اعطای بی حد و مرز او ما را بی‌محابا و پرجرات ساخته است آقا و مولای ما می‌خواهم دستان الهی و پرقدرت شما را پر کنم و پشت شما را محکم‌تر. قربه الی الله می‌خواهیم علی زمانه را یاری دهیم. اگر ما در زمان مولای خود علی(ع) نبودیم برای یاری او قیام کنیم و فدای حسین بن علی(ع) شویم این عقده در دلم مانده است. می‌خواهیم در رکاب شما نائب ولی عصر(عج) آن را جبران کنیم و سینه ما سپر شما باشد. یابن الزهرا و ای نوری از بارقه امیرالمومنین(ع)

خلاصه آقا رفتیم سراغ فینال طرح و نقطه اوج بازدارندگی و اقتدار این نظام الهی یعنی دستیابی به موشک فوق سریع واکنش سریع در برد هدف اسرائیل و دستیابی به موشک حامل ماهواره . نصر من الله و فتح قریب آنچه خداوند عزوجل به ما داده فدای شما ای نائب امام زمان(عج). سرباز کوچک شما سرتیپ پاسدار حسن مقدم»


موشک های فوق پیشرفته و واکنش سریع همچون «فتاح»

امروزه بعد از گذشت سال ها از شهادت سردار طهرانی مقدم بیشتر مفهوم موشک های واکنش سریع و فوق سریع را می فهمیم. روزگاری سردار در حال دستیابی به تکنولوژی موشکهایی بود که امروز تست و رونمایی می شود.

موشک های فوق پیشرفته و واکنش سریع همچون «فتاح» از تازه‌ترین دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه با سرعتی بالغ بر ۱۳ تا ۱۵ برابر سرعت صوت است و برد آن به ۱۴۰۰ کیلومتر می‌رسد. این موشک ها که در رزمایش امسال نیز به نمایش درآمد همان قدرتی است که دشمن را به توان موشکی ایران واقف کرده و ادامه راه بزرگ طهرانی مقدم در نزدیک شدن به مسیر نابودی اسرائیل است.

نقطه‌زنی موشک‌ها ثمره تلاش حسن طهرانی‌مقدم

سال گذشته بود کهمحمد زارع همرزم و دوست شهید در گفتگو با تسنیم از کمک شهید طهرانی مقدم به جبهه غزه سخن گفت و اشاره کرد: «نقطه‌زنی موشک‌ها ثمره تلاش حسن طهرانی‌مقدم است. حضرت آقا این درخواست را از حسن طهرانی مقدم مطرح کردند و ایشان به خوبی به آن عمل کردند.

در جریان جنگ ۲۲ روزه تمامی کشورهای دنیا از رژیم صهیونیستی پشتیبانی کردند و اسرائیل حملات خود علیه نوار غزه را تشدید کرد. از آن جایی که امکان پشتیبانی تجهیزاتی از جبهه مقاومت در این منطقه وجود نداشت، در هفته آخر نبرد دستخطی از شهید طهرانی مقدم به نیروهای مقاومت در فلسطین رسید که همان دستورالعمل ساخت راکت‌ها و موشک‌هایی بود که بر سر اشغالگران صهیونیست فرود آمد.

امروز توانمندی جبهه مقاومت به جایی رسیده که خود دشمن اعتراف می‌کند که اگر بخواهد با حزب‌الله درگیر شود، حزب‌الله توانایی آن را دارد که روزانه صدها فروند موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی شلیک کند. هر جنگی با حزب‌الله آغاز شود، منجر به نابودی رژیم صهیونیستی می‌شود. این دستاوردها نتیجه تلاش شهیدان قاسم سلیمانی و حسن طهرانی‌مقدم و یاران
علت شایعه سازی رسانه های صهیونیستی در شهادت طهرانی مقدم

شاید به دلیل پشتکار شهید در این مسیر ضد صهیونیستی بود که وقتی به شهادت رسید رسانه هایشان شایعه کردند شهادت طهرانی مقدم یکی از ترورهای اسرائیل بوده است. مجله تایم به‌نقل از یک «مقام اطلاعاتی غربی» نوشت که این انفجار کار موساد بوده است. برخی رسانه‌های اسرائیلی نیز این انفجار را ناشی از خرابکاری دانسته مدعی شدند که اسرائیل در آن دست داشته است. روزنامه دیلی تلگراف نیز نوشته است موساد با همکاری مجاهدین خلق (منافقان) این عملیات را اجرا کرده است.

اما مسئولین مختلف نظامی کشور از جمله سرلشکر فیروزآبادی٬ رئیس ستادکل نیروهای مسلح وقت، سردار شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران و سردار حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه با رد شایعات این‌چنینی دست داشتن جاسوسان اسرائیل در این انفجار را رد کردند و علت این واقعه را ایجاد حادثه در حین جابه‌جایی سوخت و مهمات عنوان کردند.

آنچه مشخص است خیلی از دشمنان جمهوری اسلامی از بین بردن پدر موشکی ایران که برای نابودی اسرائیل موشک طراحی می کند را از آرزوهای خود می دانستند
آنچه مشخص است خیلی از دشمنان جمهوری اسلامی از بین بردن پدر موشکی ایران که برای نابودی اسرائیل موشک طراحی می کند را از آرزوهای خود می دانستند اما شهادت او طور دیگری رقم خورد. محسن رفیق‌دوست وزیر اسبق سپاه می گوید: «شهید طهرانی مقدم ۶ ماه قبل از شهادت آمد اتاق من و گفت ما الان موشکی داریم که اسرائیل را می‌زند. دعا کن ما روزی چند تا از این موشک‌ها را به اسرائیل شلیک کنیم.»

آیا شهید طهرانی مقدم به اهدافش رسید؟

فرزند شهید حسن طهرانی مقدم در مستند «۷ دقیقه تا تلاویو» می گوید: «پدرم می خواست اسرائیل را نابود کند و آن را به صراحت هم اعلام می کرد.تلاش مستمر او در افزایش دقت موشک ها گویای این مسئله است. شهید طهرانی مقدم به دنبال افزایش دقّت موشک ها بود که اگر یک روز تهدیدات صهیونیست ها عملی شد، بتوان با آن مقابله کرد.»

زینب طهرانی مقدم دختر شهید نیز با اشاره به جمله خاطره انگیز روی مزار پدرش «روی قبرم بنویسید اینجا مدفن کسی است که می‌خواست اسرائیل را نابود کند.» سابقا به یک سوال پاسخ داده است:

شخصی از من پرسید این جمله یعنی چه؟ او به هدفش که نرسید؟! الان او در این دنیا نیست و حکومت جعلی آن‌ها ادامه دارد. ساده‌ترین جوابی که بنظرم رسید این است: امروز رهبری فرمودند، فلسطینی‌هایی که روزی با سنگ با اسرائیل می‌جنگیدند امروز با موشک نقطه زن این تروریست‌های متکبر را هدف گرفته اند.

موشکی با کلاهک ۲۰۰ کیلوگرم در نزدیکی تاسیسات هسته‌ای دیمونا فرود می‌آید و مدعیان اسرائیل بزرگ از نیل تا فرات حتی نتوانستند آن را رهگیری کنند. همه می‌دانند که آن چه که رژیم صهیونیستی امروز با آن روبروست بسیار کمتر از آن چیزی‌ست که در نبرد نابودی‌اش روبرو خواهد شد. این سوال مانند آن است که کسی به منظره‌ عصر عاشورا بنگرد و بپرسد، آیا اباعبدالله به هدف خود رسید؟

بخشی از عملیات طوفان الاقصی که حالا بیش از ۱۰ روز است اسرائیل را زمینگیر کرده است و شهرک نشینان آن را فراری داده و شمار کشته‌های صهیونیست‌ها را به قریب ۲۰۰۰ نفر رسانده است. امروز یکی از بزرگترین ثمرات تلاش شهید طهرانی مقدم در قدرت موشکی جبهه مقاومت است. روزگاری که شهید طهرانی مقدم دستورالعمل طراحی موشک ها را به مبارزان فلسطینی آموزش داد پیش بینی دستیابی آنان به قدرت امروز را می کرد و این روز را می دید. روزهایی که اسرائیل بیش از همیشه به نابودی نزدیک می شود.

گزارش از: نجمه السادات مولایی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.