شهید بهمن اسکندری

زندگی‌نامه شهید:
دهم شهریورماه ۱۳۴۴ شمسی در خانواده‌ای مذهبی در شهر زنجان دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در زنجان به پایان رساند.
به خاطر نیاز خانواده از ادامه‌ی تحصیل صرف نظر کرده و مشغول کار شد تا کمک حال خانواده باشد.
با اوج‌گیری انقلاب و مبارزات مردم انقلابی علیه رژیم طاغوت، او هم در صحنه‌ها و تظاهرات پابه‌پای جوانان انقلابی حضور داشت. با پیروزی انقلاب اسلامی به حفظ و حراست از آن پرداخت. با شروع جنگ تحمیلی رهسپار جبهه‌های حق علیه باطل شد و در جمع رزمندگان لشکر ۱۷ علی‌بن‌ابیطالب حضور یافت و مدتی بعد به عضویت رسمی سپاه درامد.
بهمن در چند عملیات سرنوشت‌ساز شرکت کرده، چند بار مجروح گردید. به دنبال انتقال نیروهای استان زنجان به لشکر عاشورا او نیز قبل از عملیات بدر به جمع رزمندگان آذربایجانی پیوست. او جزء رزمندگان گردان غواصی ولی‌عصر عجل‌ا… لشکر عاشورا بود که در عملیات کربلای ۴ پس از نبردی بی‌امان در کسوت غواص خط‌شکن به تاریخ سوم دی ماه ۱۳۶۵ به شهادت رسید و پیکر مطهرش در خاک عراق ماند.
تا اینکه پس از چند سال پیکرش توسط گروه تفحص کشف و به آغوش خانواده بازگشت و در گلزار شهدای زنجان به خاک سپرده شد.
خاطرات
همسر شهید:
حدود پانزده سالم بود که با هم ازدواج کردیم. قبل از اینکه با من ازدواج کند چند بار به جبهه رفته و چند بار هم زخمی شده بود. درصد جانبازی هم داشت. من و بهمن یک سال با هم نامزد بودیم. به قدری خجالتی و کم‌رو بود که به خانه ما نمی‌آمد. خواهرش می‌آمد من را به خانه‌شان می‌برد. بعد از سه ماه زندگی مشترک، به جبهه اعزام شد. بیشتر وقت‌ها جبهه بود و کمتر در خانه می‌دیدمش. گهگاه از جبهه تلفن می‌کرد و احوال ما را جویا می‌شد. تا اینکه در عملیات کربلای ۴ در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۶۵ به شهادت رسید. خبر شهادتش را به ما داده بودند؛ ولی پیکرش در خاک دشمن مانده بود. من حتی شش سال در خانه پدر شوهرم زندگی کردم پسرم شش سال شده بود. هر وقت دلمان تنگ می‌شد به عکس‌هایش نگاه می‌کردیم. عکس‌هایش پیش من موجود هستند. من وصیت‌نامه‌اش را ندیدم، دست پدر و مادرش بود. که آن‌ها هم فوت کردند. حدود هشت سال پیش که پسرم نامزد کرده بود و می‌خواست ازدواج بکند خبر آوردند پیکر بهمن پیدا شده است. جنازه را تشییع و دفن کردیم. پسرم منتظر ماند بعد از چهلم دفن پدرش ازدواج کردند. از شهید لباس و پوتین‌هایش را به من دادند. کتاب‌هایش را به کتابخانه دادم تا دیگران هم استفاده کنند.
فرزند شهید:
من موقع شهادت پدرم، خیلی کوچک بودم و هیچ تصویر و خاطره‌ای از او ندارم. ولی از خانواده، دوستان و آشنایان شنیده‌ام که پدرم، شهید بهمناسکندری، فردی شجاع، باایمان و ایثارگر بوده.در مقابل دشمن هیچ‌وقت کم نمی‌آورد. هنگام شهادتش، غواص بوده و با لباس غواصی به شهادت رسیده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code