حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت تعداد کل نوشته ها : 6281 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 363×
شن ها مامور خدا بودند
2

حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس و شکست سخت و مفتضحانه او یکی از وقایع مهم در تاریخ انقلاب اسلامی به شمار می رود . این حادثه در پنجم اردیبهشت سال ۱۳۵۹ به وقوع پیوست . یعنی در زمانی که نهال انقلاب تازه سربرآورده و هنوز به رشد و ثمر نرسیده بود. بدیهی است […]

پ
پ

حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس و شکست سخت و مفتضحانه او یکی از وقایع مهم در تاریخ انقلاب اسلامی به شمار می رود . این حادثه در پنجم اردیبهشت سال ۱۳۵۹ به وقوع پیوست . یعنی در زمانی که نهال انقلاب تازه سربرآورده و هنوز به رشد و ثمر نرسیده بود. بدیهی است در چنین شرایطی مراکز قدرت انقلاب و نظام به طور کامل شکل و توان نگرفته و از آمادگی کافی برای مقابله با تهاجم دشمنان بهره نداشت . اما امدادهای غیبی الهی که همواره از ابتدای نهضت و در طی مراحل سخت و رنجزا تا رسیدن به قله پیروزی یاری رسان اهل ایمان بود در این لحظات حساس نیز استحکام و بقا و استمرار این حرکت بزرگ تاریخی را تثبیت نمود.
حمله نظامی آمریکا پس از تسخیر لانه جاسوسی شیطان بزرگ که به نام سفارتخانه در ایران فعالیت های مخرب داشت به وقوع پیوست . تسخیر سفارتخانه آمریکا که موجب شتاب گیری حرکت توفنده انقلاب و گسترش آن نه تنها در سطح منطقه که در سطح جهان و در میان نهضت های آزادیبخش گردید آمریکا را به شدت خشمگین و آشفته ساخت و او را با آمادگی های رزمی پنج ماهه و با هواپیماهای جنگی و تسلیحات نظامی به تهاجم نظامی علیه ایران واداشت .
حضرت امام خمینی تصریح می کنند : آن مرکز که جوان های ما رفتند گرفتند مرکز « جاسوسی » و مرکز « توطئه » بوده است . (۱ )
همچنین امام خمینی اعلام می نمایند : لانه « فساد » را جوان های ما رفتند و گرفتند . (۲ )
مدارک و اسناد به دست آمده از این مرکز نشان می داد که چگونه آمریکا در سرتاسر ایران در حال سامان دهی حرکت های تخریبی علیه نظام می باشد و چسان جریان ها و احزاب و گروه های وابسته به خود را رهبری و مهیای اقدامات تخریبی همچون نفوذ و کودتا علیه ایران می نماید.
تسخیر لانه جاسوسی آمریکا علاوه بر محدود ساختن حرکت های مرموز آمریکا علیه انقلاب و نظام دارای یک اثر عظیم جهانی بود و آن شکستن ابهت آمریکا و توان و جرات بخشیدن به ملت هایی که شعار و تلاش علیه شیطان بزرگ را در مخیله خود نیز راه نمی دادند و باور نداشتند که می شود حرکت کرد و فریاد برآورد.
حضرت امام خمینی بارها به این اثر بزرگ و جهانی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا تصریح نمودند که نمونه ذیل یکی از آنهاست :
« … می شود با آمریکا هم طرف شد. می شود که لانه جاسوسی آمریکا را هم تصرف کرد… شما این را ثابت کردید به دنیا. آن عظمتی که از آنهابه واسطه تبلیغات زیادی که داشتند در دنیا سایه افکنده که ابرقدرت است و کسی حق حرف زدن ندارد آن شکست » (۳ )
آمریکا به انگیزه آزاد کردن ۵۲ گروگان خود به ایران حمله نمود لکن اهداف شیطان بزرگ به آزادسازی گروگان ها محدود نمی شد و به مرور مشخص شد که بمباران بیت امام مدرسه فیضیه مراکز سپاه ستاد کمیته مرکزی انبارهای مهمات ارتش نهاد ریاست جمهوری نهاد نخست وزیری و از بین بردن شخصیت های سیاسی نظام اسلامی از اهداف آمریکا به شمار می رفته است .
حضرت امام خمینی پس از تهاجم نظامی آمریکا در طبس پیام بسیار مهمی به ملت ایران صادر کردند که در بخش هایی از آن تامل می نمائیم .
۱ ـ « ملت رزمنده ایران دخالت نظامی آمریکا را شنیدید و عذرهای کارتر را نیز شنیدید . اینجانب که کرارا گفته ام کارتر برای وصول به ریاست جمهوری حاضر است به هر جنایتی دست بزند و دنیا را به آتش بکشد شواهد آن یکی پس از دیگری ظاهر شده و می شود و اشتباه کارتر در آن است که گمان می کند با دست زدن به این مانورهای احمقانه می تواند ملت ایران را که برای آزادی و استقلال خویش و برای اسلام عزیز از هیچ فداکاری رویگردان نیست از راه خودش که راه خدا و انسانیت است منصرف کند. کارتر باز احساس نکرده با چه ملتی روبه روست و با چه مکتبی بازی می کند. ملت ما ملت خون و مکتب ما جهاد است . » (۴ )
سه موضوع مهم در این بخش از پیام امام نهفته است .
موضوع اول این است که در نگاه تیزبین امام خمینی حمله نظامی آمریکا به ایران برای آزادسازی گروگان ها انگیزه خاصی داشت و آن اینکه کارتر قصد داشت به این وسیله در انتخابات دوره دوم ریاست جمهوری پیروز شود. زیرا او در حال طی آخرین مراحل دوره اول ریاست جمهوری بود و با نزدیک شدن انتخابات جدید به شدت درصدد کسب وجهه اجتماعی و سیاسی بود و در تلاش و تکاپو برای دست یابی به جایگاه یک قهرمان ملی به سر می برد. حمله آمریکا به ایران و آزادسازی گروگان ها به خوبی می توانست این هدف رامحقق گرداند و او را به صورت یک قهرمان پیروز به دومین دوره ریاست جمهوری منتقل نماید.
موضوع دومی که امام خمینی به آن تصریح دارند و در واقع پاسخی است دقیق و قوی به آمریکا و سایر قدرت های استکباری این است که ملت مسلمان ایران که با نهضت بزرگ اسلامی خود در پی کسب آزادی از یوغ اسارت استعمار خارجی و استبداد داخلی و صعود به قله رفیع استقلال بود و سرانجام به این هدف مقدس با اهدای خون جوانان خود نائل آمد بی تردید برای صیانت از دستاوردهای این حرکت الهی در برابر توطئه و تهاجم ایستادگی خواهد کرد و این حقیقتی است که امام خمینی به آن ایمان داشت و در عمل به همه جهانخواران ثابت نمود.
موضوع سوم مطرح کردن و به رخ کشیدن خط سرخ جهاد و شهادت در اسلام به عنوان سلاح نیرومند و موثر و پیروزی آفرین در عرصه های مقابله با قدرت های استکباری در تمام اعصار است . حضرت امام خمینی در این پیام پرشور دوباره و با عبارات ذیل این اصل مقدس را به عنوان سلاح الهی در مبارزه با آمریکا به رخ می کشد :
کارتر باز احساس نکرده با چه ملتی روبروست و با چه مکتبی بازی می کند. ملت ما ملت خون و مکتب ما جهاد است . (۵ )
کارتر باید بداند که ملت ۳۵ میلیونی ما با مکتبی بزرگ شده اند که شهادت را سعادت و فخر می دانند و سر و جان را فدای مکتب خود می کنند . (۶ )
۲ ـ حضرت امام خمینی شکست مفتضحانه و ذلت بار آمریکا در صحرای طبس را حاصل و نتیجه قطعی امدادهای غیبی الهی می دانست و همین عنایات حضرت حق بود که باعث شد طوفان های مهیب شن به حرکت آیند و مانع دید خلبان ها و موجب برخورد شدید هواپیماهای جنگی و انفجار آنها شوند.
حضرت امام خمینی علاوه بر تعابیری همچون مامور خدا دانستن طوفان های شن در عبارت صریح ذیل اعلام می کنند :
« این مانور احمقانه به امر خدای قادر شکست خورد . » (۷ )
تاکید و تصریح امام خمینی مبنی بر نزول امدادهای غیبی الهی در صحرای طبس و به شکست و ذلت کشاندن آمریکا در تهاجم به اسلام و انقلاب و نظام و سرزمین اسلامی از یک سو یادآور آیات قرآن کریم درباره نصرت خداوند قادر متعال در از بین بردن حیله های ستمگران و نزول یاری و مساعدت خود به اهل ایمان و از سویی دیگر تداعی کننده واقعه حمله به کعبه توسط ابرهه می باشد.
در آیات شریفه ذیل تفکر روا داریم تا دریابیم که خداوند متعال چگونه به صراحت از امدادهای غیبی خود در عرصه های نبرد با کافران یاد می نماید :
« خداوند شما را در جنگ بدر یاری کرد و بر دشمنان غلبه داد با آن که شما از هر جهت در مقابل دشمن ضعیف بودید پس راه توحید و تقوا پیش گیرید باشد که شکر نعمت های او به جای آرید. ای رسول ما به یاد آر آنگاه که به مومنین گفتی آیا خداوند به شما مدد نفرمود که سه هزار فرشته به یاری شما فرستاد آری اگر شما در جهاد مقاومت و پایداری کنید و پیوسته تقوای الهی پیشه نمائید آنگاه که کافران بر سر شما شتابان و خشمناک بیایند خداوند برای حفظ و نصرت شما پنج هزار فرشته را با پرچمی که نشان مخصوص سپاه اسلام است به یاری و مدد شما می فرستد. و خداوند آن فرشتگان را نفرستاد مگر برای این که به شما مژده فتح دهند و دل شما را به نصرت خدا مطمئن کنند و پیروزی و ظفر نصیب شما نگشت مگر از جانب خداوند عزیز و حکیم و دانا . » (۸ )
آیه شریفه ذیل نیز به خنثی شدن مکر دشمنان اسلام و بازگرداندن حیله های آنان به خودشان تصریح می نماید :
« و مکروا و مکرالله والله خیر الماکرین »
« و دشمنان مکر ورزیدند و خداوند نیز با آنان مکر کرد که او از همه بهتر مکر خواهد کردـ یعنی حیله های جبهه استکبار را خنثی و بی اثر و شکست و ذلت را بر آنان مقرر می نماید ـ » (۹ )
و این سنت ثابت و تغییرناپذیر و همیشگی الهی است که در همه اعصار و زمان ها جاری است و در صورتی که ملل مسلمان و سرزمین های اسلامی به وحدت بگرایند و در راه خدا پایداری ورزند و به جهاد با جبهه کفر جهانی همت گمارند نصرت الهی به صورت امدادهای غیبی برآنان نازل خواهد شد.
از جنبه تاریخی واقعه حمله نظامیان آمریکا و شکست آنان به وسیله شن های بیابان تفتیده طبس شبیه و همانند واقعه حمله پیل سواران ابرهه به خانه کعبه و منهدم شدن آنان توسط سنگ ریزه های فرو ریخته از منقار مرغان ابابیل می باشد.
ابرهه که از جانب پادشاه حبشه به حکومت یمن گماشته شده بود در مسیر تبلیغ و نشر مسیحیت تصمیم گرفت علاوه بر ساخت کلیسا به کعبه حمله کند و با انهدام آن مانع زیارت مردم شود.
عبدالمطلب پس از اطلاع از تصمیم ابرهه به لشکرگاه او شتافت تا مانع این حمله و تصمیم خطرناک شود لکن موفق نشد و چاره ای نداشت جز این که دست دعا به درگاه حضرت حق گشاید و از او تمنا کند تا دشمن را از حمله به حریم کعبه باز دارد.
وقتی بامداد فرا رسید و ابرهه با قوای نظامی نیرومند به سوی کعبه و به قصد تخریب آن حرکت کرد ناگاه گروه هایی از پرندگان در آسمان ظاهر شدند که هر کدام با منقار و پاهای خود سنگ ریزه هایی را حمل می کردند. این مرغان مسلح به سلاح های الهی به فرمان حضرت پروردگار لشکر ابرهه را سنگباران کردند. شدت تاثیر این سنگ ریزه ها و قدرت تخریبی آن به گونه ای بود که سرها را از هم شکافت و گوشت بدن ها را از هم پاشید و سپاه خصم را منهدم ساخت .
قرآن کریم به این واقعه بزرگ و عبرت آموز این گونه تصریح می فرماید :

« الم تر کیف فعل ربک باصحاب الفیل . الم یجعل کیدهم فی تضلیل . و ارسل علیهم طیرا ابابیل . ترمیهم بحجاره من سجیل . فجعلهم کعصف ماکول »
« آیا ندیدی که خداوند با اصحاب فیل (سپاه فیل سوار ابرهه ) چه کرد آیا کید و مکری که برای تخریب کعبه اندیشیدند تباه نکرد و بر هلاک آنان مرغان ابابیل را فرستاد. و آن سپاه را سنگباران کردند و تنشان را همچون علفی زیر دندان حیوان خرد و نابود نمودند . » (۱۰ )
شکست آمریکائیان در طبس توسط نیروهای غیبی الهی ـ که به تعبیر امام خمینی شن های به حرکت درآمده و مهاجم در اثر وزیدن بادهای تند بودند ـ به گونه ای واضح و آشکار بود که حتی دشمن نیز به آن اعتراف نمود.
وقتی « هارولدبراون » وزیر وقت دفاع آمریکا در برابر این پرسش خبرنگار قرار گرفت که چگونه این فاجعه بزرگ به وقوع پیوست او در حالی که به شدت متحیر و شگفت زده بود چنین پاسخ داد :
« آیت الله خمینی در بالکن محل سکونت خود حضور یافت و با هر حرکت دست او یک هواپیما به زمین افتاد! »
این عبارت اشاره به همان نقش امداد غیبی الهی دارد که وزیر دفاع آمریکا آن را به این شکل و با این تعبیر بر زبان جاری می کند و به طور ناخواسته و در حالتی غیرقابل کنترل به آن معترف می گردد.
۳ ـ حضرت امام خمینی در این پیام حماسی و پرشور خویش پس ازاشاره به انگیزه اصلی کارتر مبنی بر حمله نظامی به ایران و نجات گروگان ها به منظور کسب وجهه و اعتبار ملی و در نهایت انتخاب او به مقام ریاست جمهوری در دوره دوم با قاطعیت دست به یک « پیش بینی سیاسی » می زند و سرانجام و فرجام ماجراجویی کارتر و عدم موفقیت او در نیل به مقام ریاست جمهوری را این گونه اعلام می نماید :
« کارتر باید بداند که این عمل احمقانه او در ملت آمریکا چنان اثری خواهد گذاشت که طرفداران او را مخالفان او خواهد کرد. کارتر باید بداند که با این عمل بسیار ناشیانه حیثیت سیاسی خود را به صفر رساند و از ریاست جمهوری باید قطع امید کند. کارتر با این عمل خود ثابت کرد که قدرت تفکر را از دست داده و از اداره یک کشور بزرگ مثل آمریکا عاجز است . » (۱۱ )
می بینیم که اولا امام خمینی عدم موفقیت کارتر در انتخاب مجدد برای مقام ریاست جمهوری را پیش بینی می کند و سرانجام این پیش بینی به واقعیت می انجامد و او به این هدف که از قبل برای آن برنامه ریزی کرده بود نائل نمی آید.
ثانیا امام خمینی رئیس جمهور آمریکا با آن قدرت بالای سیاسی و نظامی را به شدت تحقیر می کند و خاک ذلت و خواری بر سر و روی او می پاشد و فاقد عقل و قوای تفکر معرفی می نماید. این عبارت که « کارتر با این عمل خود ثابت کرد که قدرت تفکر را از دست داده و از اداره یک کشور بزرگ مثل آمریکا عاجز است » به صراحت حقارت و ذلت رئیس جمهور آمریکا را نمایان می سازد.
مشاهده کنیم که خود کارتر چگونه به این حقارت و ذلت و شکست اشاره می کند. او مدتی پس از شکست عملیات نظامیان آمریکایی در طبس گفته بود :
« سرنوشت انتخابات آمریکا در تهران رقم خواهد خورد. »
کارتر پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری این گونه زبان به اعتراف می گشاید :
« سال های آخر ریاست جمهوری من در گروگان آیت الله خمینی بودم . »
و اینگونه است که خداوند قادر متعال با امدادهای غیبی خود نیروهای شیطان بزرگ در صحرای طبس را منهدم می کند و با عنایات خاص به بنده مقرب و از همه خودیت ها رها شده و محو و فانی در معبود خویش یعنی حضرت امام خمینی چنان روح بزرگ و جان شریف و قدرت و صلابت و مهابتی عطا می نماید که قدرت های بزرگی چون آمریکا در برابر عظمتش خاضع و معترف و شگفت زده می شوند.
و این « سنت قطعی و تغییرناپذیر الهی » است که هر کس مسیر امام خمینی را با تمام خلوص و یکرنگی صداقت و راستی شهامت و شجاعت مقاومت و پایداری جهاد و ایثار و توکل و وارستگی از همه قیود و بندها و دلبستگی ها طی نماید مورد توجه خاص حضرت ربوبی قرار می گیرد و این گونه دنیای ستمگران را به هم می ریزد و پرچم اسلام را بر فراز و بلندای قلل آزادی و استقلال و اقتدار و عزت به اهتزاز در می آورد.
راه او مستدام باد و اندیشه هایش همچنان راهگشا و مقصد رسان .
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پاورقی :
۱ ـ صحیفه امام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی ج ۱۰ ص ۴۹۱
۲ ـ هما مدرک ج ۱۱ ص ۱۰
۳ ـ همان مدرک ص ۳۳۷
۴ ـ همان مدرک ج ۱۲ ص ۲۵۵
۵ ـ همان مدرک
۶ ـ همان مدرک ص ۲۵۶
۷ ـ همان مدرک
۸ ـ قرآن کریم آل عمران (۳ ) آیات ۱۲۶ ـ ۱۲۳
۹ ـ سوره آل عمران (۳ ) آیه ۵۴
۱۰ ـ سوره فیل (۱۰۵ ) آیات ۵ ـ۱
۱۱ ـ صحیفه امام ج ۱۲ ص ۲۵۶
تسخیر لانه جاسوسی آمریکا علاوه بر محدود ساختن حرکت های مرموز و تخریبی آمریکا علیه انقلاب و نظام دارای یک اثر عظیم جهانی بود و آن شکستن ابهت آمریکا و توان و جرات بخشیدن به ملت هایی که شعار و تلاش علیه شیطان بزرگ را در مخیله خود نیز راه نمی دادند و باور نداشتند که می شود حرکت کرد و فریاد برآورد
تاکید و تصریح امام خمینی مبنی بر نزول امدادهای غیبی الهی در صحرای طبس و به شکست و ذلت کشاندن آمریکا در تهاجم به سرزمین اسلامی از یک سو یادآور آیات قرآن کریم درباره نصرت خداوند در از بین بردن حیله های ستمگران و نزول یاری و مساعدت خود به اهل ایمان و از سویی دیگر تداعی کننده واقعه حمله به کعبه توسط سپاه ابرهه و شکست آنان به وسیله سنگریزه های فرو ریخته از منقار مرغان ابابیل می باشد
شکست آمریکائیان در طبس توسط نیروهای غیبی الهی ـ که به تعبیر امام خمینی شن های به حرکت درآمده و مهاجم در اثر وزیدن طوفان های تند بود ـ به گونه ای واضح و آشکار بود که حتی دشمن نیز به آن اعتراف نمود
جیمی کارتر رئیس جمهور آمریکا به عظمت امام خمینی و حقارت و ذلت خود در برابر او اعتراف می نماید چنان که پس از شکست در واقعه طبس می گوید : « سرنوشت انتخابات آمریکا در تهران رقم خواهد خورد. » و آن هنگام که با پیش بینی امام خمینی در انتخابات دوره دوم ریاست جمهوری آمریکا شکست خورد این گونه زبان به عجز و درماندگی در برابر امام خمینی گشود : « سال های آخر ریاست جمهوری من در گروگان آیت الله خمینی بودم . »

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.