حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت تعداد کل نوشته ها : 6289 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 363×
سردار شهید حسن آندی
7

زندگینامه سردار شهی حسن آندی حسن آندی سال ۱۳۳۳ در قم به دنیا آمد. چند سالی از زندگی اش در این شهر نگذشته بود که همراه خانواده به خمین رفت. آن هنگام پنج ساله بود. از شش سالگی قدم به مدرسه گذاشت و با صداقتی که از همان سنین داشت و علاقه ایی که به […]

پ
پ

شهید حسن آندیزندگینامه سردار شهی حسن آندی

حسن آندی سال ۱۳۳۳ در قم به دنیا آمد. چند سالی از زندگی اش در این شهر نگذشته بود که همراه خانواده به خمین رفت. آن هنگام پنج ساله بود. از شش سالگی قدم به مدرسه گذاشت و با صداقتی که از همان سنین داشت و علاقه ایی که به نماز و امور مذهبی نشان می داد، کم کم شخصیت ایمانی اش شکل گرفت. همزمان با تحصیلات متوسطه، فعالیت های سیاسی هم داشت.بعداز اتمام دوران دبیرستان معلم شد تا دانش و دین را به نسل آینده بیاموزد. رفتارش، الگوی تربیت بود و به دانش آموزان، تعاون و همکاری می آموخت.

آموزگار متعهدی بود که هم در سنگر کلاس، هم در سطح جامعه به سازندگی اندیشه ها می پرداخت تا آن که انقلاب پیروز شد. در دوران سخت مبارزات انقلاب, او نیز به پخش نوار و اعلامیه های امام خمینی مبادرت می ورزید واز پیشگامان مبارزه با طاغوت وظلم وستم او بود. در بهمن ماه سال ۱۳۵۷ با حمله گارد شاهنشاهی به نیروی هوایی او یکی از سنگرداران دفاع از برادران و نیروی هوایی بود که با یاری و کمک آنها توانست ۴۸ ساعت در پشت بام خانه های اطراف پادگان بدون غذا می جنگید. انقلاب که پیروز شد احساس کرد بیشتر از آموزش وپرورش در سپاه به او نیاز است.وقتی وارد سپاه پاسداران شد، به خاطر لیاقت و درایتش به عضویت شورای فرماندهی سپاه خمین برگزیده شد.در ایام جنگ تحمیلی، روزگاری که مرد از نامرد شناخته می شود؛عاشقانه به میدان نبرد رفت و مجروح شد. در بیمارستان بستری بود که از شهادت برادرش عباس با خبر شد. با آن حال به خمین آمد و در مراسم برادر شرکت کرد.

پس از مدتی باز هم رخت به سوی جبهه ها کشید و در عملیات آزاد سازی خرمشهر، شربت شهادت نوشید و به قربانیان راه خدا پیوست. در وصیت نامه اش نوشته: پاسداری، قبول فرهنگ شهادت است، تحت لوای ولایت فقیه. وقتی این فرهنگ را قبول کردی، داخل سپاه بیا. اگر بر ولایت فقیه تکیه کنید، به خدا قسم باور کنید دیگر طعمه گرگ و کفتار نخواهید شد. برادران مسئول… ! حب ریاست و بزرگ بینی در وجودتان پیدا نشود. رزمنده عزیز! این حب را طوری در خودمان محو کنیم و بشکنیم و دل ریاست طلبمان را دار زده و مرگ را به تمسخر گرفته و آن را در بغل گیریم. سرخ است دشت میهن، از خون پاک مردان. به! چه شیرین است شهد شهادت را نوشیدن و در آخرین دم حیات، سوره والعصر را زمزمه کردن! برادران دانش آموز! امروز مسئولیت سخت و سنگین بر دوش شما سنگینی می کند. گروهک ها که دایه مهربان تر از مادر سنگش را به سینه می زدند رسوا شدند. به خدا قسم همیشه دلم برای شما می تپید و همیشه دغدغه شما را داشته که شکارچیان افکار و شکارچیان اخلاق شما را طعمه شکار خود قرار دهند. برادرانم نکند دوباره در دام این شکارچیان افکار و اخلاق قرار گیرید. هر دامی که برای شما نهاده اند، دام را بشناسید و شکارچی را به قلبش تیر خلاص بزنید.

هر روز ما عاشورا و هر سرزمین کربلا و هر ماه محرم است. امام جعفر صادق (ع)

گزیده ای از وصیت نامه شهید حسن آندی

«یا اَیَتُها النَفسُ المُطمَئِنَه اِرجِعی اِلی رَبِّکِ راضِیَّهً مَرضِیهً فَادخُلی فی عِبادی وَادخُلی جَنَّتی»

 وقتی به عاشق بشارت وصلت معشوق می دهند بی درنگ به سوی وعده گاه عشق می نهد و از معشوق ندا در می رسد ای عاشقِ من، تو خود حجاب خودی باید از میان برداری بسوی کربلا عشق من آی و امتحانی ده و حجابهای بینمان با بارش خونت از میان بر شوی.منتظری، از خیل پیوستگان حضرت حق با کاروان عشق بسوی منایش پرواز می کند و اول از همه وضو می گیرد تا موعد دیدار یاران که با خون شاهدان در جوار حق تطهیر گشته با طهارت قدم بگذارد(۱)مجاهد مجاهد و عارف و عاشق دلخسته در هفتمین منزل عشقش قرار می گیرد و دل بی قرارش سرود عاشقان رفته را زمزمه می کند(۲) که خدایا کی من فُزتُ وَ رَّبِ الکَعبَه خواهم داد. یارانش همه در مسلخ عشق جان باخته اند و همرزمانش به کاروان حسینیان پیوستند، بر مرغ روح ملکوتی اش قفس دنیا تنگ می آید و کوچکتر از آن می شود، که روح بلند پرواز مهاجر مجاهد حسن عزیز ما را در خود جای دهد و آری حسنِ شهید ما، بزرگتر از آنست که زندانی زندگانی شود و دل بر زندگی و زن و فرزند ببندد او هواهای نفسش را به قول خودش به دار آویخته و بر آن پوزخند زده بود. تنها یک عشق در دل او جا گرفته بود. و آنهم عشق به معشوق ازلی و ابدی بود و بس، آری باید او شهید می شد چون: مَن عَشَقتُهُ قَتَلتُهُ شهد شهادت گوارایت باد ای نفس مطمئنه.اما حسن عزیز برخیز و دوباره پندمان ده، ای کوه ایمان، ای دریای درد، ای پاسدار روح الله دوباره درس چگونه پاسدار بودنمان را بما بیاموز که ما از قافله مانده ها خیلی محتاجیم. آری برادرانى مرغ عشق از قفس پرید و خونش را به پای نهال اسلام و انقلاب ریخت و رفت ولی از خود تنها پیامش را بر ما یادگار گذاشت تا رهروان تشیع سرخ را به راه کمال رهنمون سازد.

آری:به ما بجز اسرار بیداری نگفتند بیدارمان کردند خود در خاک خفتند ای خدای حسین یاریمان فرما تا این شهادتنامه های شهیدان را که با خونشان برما نوشته اند با دیده دل خوانده و مسئولیتهای آنها را بر دوش گرفته به راهشان ادامه دهیم شهدا ر پیمان خود وفا کرده و از امتحان گذشتند.

برادران اکنون مسئولیت تمامی شهیدان تاریخ از هابیل تا حسین و از حسین تا آخرین شهیدی که شاید هم اکنون بر خاک میافتد بر دوش ماهائیکه خود را شیعه و پاسدار مکتب اسلام میدانیم گذاشته میشود. اَحَسِبَ النَّاسُ اَن یُترَکُوا اَن یَقُولُوا مَنَّا وَ هُم لا یُفتَنونَ، آری ما نیز امتحان خواهیم شد و هر اندازه که بر تعداد شهد ایمان افزوده میشود مسئولیت ها نیز سنگین تر میگردد.

آری برادرم اگر درس چگونه بودن و چگونه زیستن را می خواهی بیاموزی خونین نامه ها عاشقان حسین را تلاوتی دیگر که هربار تلاوتش حلاوت دیگری دارد و اگر از سِیر پیامیکه بپایش خون ریخته اند تکانی نخوریم در آن هنگام زنگار گناه قلبمان را گرفته و نمی گذارد نور حقیقت بر قلبمان بتابد باید خود را شست و براه افتاد که کاروان میرود و ما می مانیم و به مقصد نمی رسیم.

 اما مادر، ای مادر مهربانم و مربی حسن شهید و عباس شهید که چه شاگرد لایق هاجر و زینب و لیلائی، ای باغبان گلزار عشق ه دو لاله بر گستان شهد ایمان افزودی و هردو قربانت در پیشگاه حق مقبول افتاد و ای پدر عزیزی که دو دلبند ترا فدای اسلام و انقلاب کردی و حسین گونه از فرززندانت گذاشتی، مبارکتان باد این قبولی قربانیهایتان. اما ما رهروان راه سرخ تشیع و پیروان خط فقاهت با خون مهاجر مجاهد عارف و پاسدار شهید حسن آندی پیمان می بندیم که راهش را که راه حسین بود تا آخرین لحظات زندگی خویش ادامه داده و مطیع امر مولای خویش امید محرومان جهان ابراهیم زمان بت شکن قرن رهبر  و پیر و مرادمان و ولی فقیه مان روح خدا(امام خمینی) خواهیم بود و تا زمانیکه لااله الا الله بر جهان طنین نیفکند و بساط ظلم یکسر از زمین برچیده نشده به مبارزه آشتی ناپذیر خود با کافران و مشرکان و منافقان و با تمامی قدرتهای شیطانی جهان ادامه خواهیم داد و در نهایت حق بر باطل پیروز است و پیروی از آن ما است.

در خاتمه ضمن میثاق مجدد با خون شهید حسن، از طرف شورای فرماندهی و پاسداران انقلاب اسلامی زنجان شهادت پاسدار شهید حسن آندی را به خانواده شهید پرورش و به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خمین و به امت حزب الله این شهر قهرمان پرور تبریک و تسلیت می گوییم.

و من الله التوفیق و علیه التکلان

ثبت دیدگاه

1 دیدگاه برای “سردار شهید حسن آندی”
  1. سلام. چرا عکس شهید در کنار متن فوق وجود ندارد؟
    لطفاً عکس شهید را در کنار متن فوق بگذارید.

    پاسخ
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.