حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت تعداد کل نوشته ها : 6296 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 363×
سراب سیاست
5

کتاب «سراب سیاست» در نقد اندیشه و عملکرد حجت الاسلام سید محمد موسوی خوئینی ها، نوشته محمدرضا امینی، پژوهشگر تاریخ معاصر است که به همت موسسه اشراق حکمت قم تدوین و منتشر شده است. در بخشی از مقدمه در ضرورت نگارش این کتاب آمده است: فتنه گران، در جنگ نرم می کوشند با ابهام آفرینی، […]

پ
پ

کتاب «سراب سیاست» در نقد اندیشه و عملکرد حجت الاسلام سید محمد موسوی خوئینی ها، نوشته محمدرضا امینی، پژوهشگر تاریخ معاصر است که به همت موسسه اشراق حکمت قم تدوین و منتشر شده است.

در بخشی از مقدمه در ضرورت نگارش این کتاب آمده است: فتنه گران، در جنگ نرم می کوشند با ابهام آفرینی، غبار تردید را در جامعه برپا کنند و مردم را به سوی بی طرفی سوق دهند، تا از این رهگذار حق مداران را منزوی سازند… در ماه های پس از آغاز فتنه، برخی رسانه ها ضمن اشاراتی، از آقای سیدمحمد موسوی خوئینی ها با عنوان «مرد خاکستری» و «کسی که بیشتر فعالیت می کند ولی کمتر خود را نشان می دهد» یاد می کردند.

نقش او زمانی برجسته شد که اصلاح طلبان پس از نومیدی از برخی سران خود، رهبری او را پذیرفتند. با این همه، کمترکسی او را می شناخت؛ و پژوهشی نیز که در آغاز دهه هشتاد کوشید تا او را بشناساند، به دلیل خروج از طریق انصاف، با واکنش هم زمانِ اصول گرایان و اصلاح طلبان روبه رو گشت. با این اوصاف، به آفتاب آوردن مرد سایه نشین، ضرورت یافت. پژوهش درباره کسی که با وجود به راه انداختن یک رسانه موج آفرین به ندرت گفت وگو با رسانه ها را پذیرفته است کار آسانی نبود؛ اما برای روشنی بخشی به جامعه و فردای تاریخ، تدوین چنین کتابی اجتناب ناپذیر بود.

ناشر در بخش دیگری از مقدمه آورده است: خوئینی ها را می توان نماد و نمود جناحی دانست که روزی با عنوان «چپ اسلامی» شناخته می شد. بنابراین درنگ و تأمل در سیره او می تواند افزون بر آشنایی نسل های آینده انقلاب با آغاز و انجام این طیف، تجربیات ارزشمندی را نیز به دست دهد. ازجمله مقوله هایی که نسل های انقلاب، هنگام واکاوی شخصیت ها و جریان ها می باید کانون توجه قرار دهند، «پایبندی به اصول انقلاب»، «اخلاق سیاسی» و «تقوای فردی و گروهی» است.

کتاب پیش روی، بر پایه مطالب کاملاً مستند نگاشته شده و نویسنده کوشیده است از مطالب بی سند و نامطمئن استفاده نکند. بسیاری از اسناد به کار رفته در این نوشته، از میان منابعی برگزیده شده که از نظر فکری به خوئینی ها و جریان نزدیک به او منتسب است.

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.