حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت تعداد کل نوشته ها : 6312 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 363×
روحانی شهید محمدعلی بیگدلی
3

زندگینامه روحانی شهید محمدعلی بیگدلی شهید محمدعلی بیگدلی فرزند زوج محمد و ثریا در دوم تیر ۱۳۴۹، در روستای ‏قینرجه از توابع شهرستان زنجان دیده به جهان گشود. پدرش محمد، کارمند بنیاد شهید بود. دانش آموز دوم متوسطه بود. از سوی بسیج در جبهه حضور یافت. سرانجام محمدعلی بیگدلی در چهارم اسفند ۱۳۶۵، در شلمچه […]

پ
پ

زندگینامه روحانی شهید محمدعلی بیگدلی
شهید محمدعلی بیگدلی فرزند زوج محمد و ثریا در دوم تیر ۱۳۴۹، در روستای ‏قینرجه از توابع شهرستان زنجان دیده به جهان گشود. پدرش محمد، کارمند بنیاد شهید بود. دانش آموز دوم متوسطه بود. از سوی بسیج در جبهه حضور یافت.

سرانجام محمدعلی بیگدلی در چهارم اسفند ۱۳۶۵، در شلمچه طی عملیات کربلای ۵ به فیض شهادت نائل آمد. پیکر مطهرش را پس از تشییع در گلزار شهدای بالای زنجان به خاک سپردند تا درکنار دیگر یاران شهیدش آرام گیرد.

روحش شاد و یادش گرامی باد

وصیتنامه

بسم الله الرحمن الرحیم
مِنَ اَلْمُؤْمِنِینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اَللّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدِیلاً
أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلهَ إِلَّا ٱللَّهُ و أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ ٱللَّه و أَشْهَدُ أَنَّ عَلیَّاً وَلّی الله ُ
شهادت می دهم که جز خدای یکتا و یگانه معبودی نیست و شهادت می دهم که محمد(ص) فرستاده و آخرین پیامبرست که برای نجات بشریت از شرک و بت پرستی فرستاده شده است و شهادت می دهم که حضرت علی اولین امام معصوم و بر حق و ولی خداست. با حمد و سپاس بیکران به خداوند رحمان و رحیم که هدف ما را از آفرینش عبادت قرار داد و با سلام و درود به پیامبر عظیم الشان اسلام محمد مصطفی و با سلام و درود بر منجی بشریت تنها شکننده فساد و برپا کننده عدل و داد و با سلام و درود بر نایب بر حقش امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که ما را از دست این ظالمین و مفسدین فی الارض نجات داد و با سلام و درود به ارواح پر فتوح شهدای اسلام.
سخن با پدرم: پدرجان که از همان آغاز تولد، سعی و کوشش زیادی برای بزرگ کردن من و برای اینکه در خط اسلام باشیم کردی و برای آموختن و کسب علم و دانش من متحمل بعضی زحمات شدی که حتی از ده برای اینکه من را با سواد و فرد مفیدی برای جامعه قرار بدهی زندگی خود را رها کرده واز روستا به شهر اسباب کشی کردی و در شهر با تعلیم قرآن و واجبات دین من را سعادتمند نمودی. و خود معترفم ، که فرزند خوبی نبوده ام و از شما حلالیت می خواهم و اما مادرم توکه مرا در کودکی شیر دادی و با رنج فراوان من را بزرگ نمودی و حتما در طول زندگی شما را اذیت و آزار نموده ام؛ اما می دانید که انسان یک روز به دنیا می آید و یک روز از این دنیای فانی رخت می بندم چقدر خوب است که انسان در راه کسب رضا و خشنودی خداوند و احیاء دین الله کشته شود که مولای متقیان حضرت امیر کشته شدن در راه خدا را بر جان سپردن در بستر ترجیح می دهد. اما اگر ما راه شهدا را ادامه ندهیم چه پاسخی داریم که به این مجاهدین خدا بدهیم. اکنون ما باید به ندای هل من ناصر ینصرنی حسین زمان لبیک بگوئیم. زمان زمان آزمایش است هرکس از این امتحان پیروز بیرون بیاید به زندگی سعادتمندانه ابدی نائل می آید. پدر و مادر جان باید افتخار کنید که فرزندتان اگر نصیب شد در راه خدا شهید شده است. مادر جان مبادا در فراق من گریه و زاری کنی گریه کردن چیزی را عوض نمی کند. اگر بخواهید روح من شاد و مسرور باشد صبر را پیشه خود کنید چنانچه حضرت زینب بعد از دست دادن برادر و دیگر شهدا صبر کرد و گفت آنقدر صبر کنم که صبر به ستوه بیاید نمونه بارز دیگر از زنان صبور و شکیبا مادر وهب بود که وقتی سراز تن جدای وهب را آوردند. برداشته به طرف یزیدیان پرتاب کرد و گفت من آن صبری را که در راه خدا داده ام پس نمی گیرم. بنابراین مگر خون من از خون شهدای کربلا و شهدای جنگ خودمان رنگین تر است . و آیا مگر پدر و مادری که ۴ یا ۷ فرزند در راه خدا داده است گریه می کند که شما گریه کنید . تقاضا مندم وقتی می خواهید اشکی بریزید و گریه سر بدهید بر آقایمان سید الشهدا(ع) قمر بنی هاشم ؛علی اکبر ، علی اصغر و سایر شهدای کربلا گریه کنید تا از این جهت فیضی ببرید .
وصیت می کنم به وظایف دینی و مذهبی خودتان عمل کنید نمازهایتان را سر وقت خوانده و اهمیتی خاص بدهید که ما به خاطر نماز می جنگیم و نماز ستون دین است و حتی الامکان درنماز جمعه و تشییع جنازه ها شرکت کنید از شما استدعا دارم پدر ومادر و برادران و خواهران برای اینکه خداوند از من راضی باشد از من راضی باشید و مرا حلال کنید . به برادانم : ابتدا بعد از مطالبه حلالیت خواهش می کنم . برادرانم محمد حسن ، محمد مهدی، محمد محسن ، تا می توانید درس بخوانید از خط اسلام و ولایت فقیه خارج نشوید. به حرف پدر و مادر گوش کنید و انها را راضی کنید تا من را راضی کنید.
به خواهرانم : خواهران مهربانم شما نیز در نبود من ناراحت و گریه نکنید. حضرت زهرا و حضرت زینب را الگو و اسواه خود قرار دهید در ضمن از پدر ومادرم خواهش می کنم از کلیه فامیها ، آشنایان ، دوستان ، همسایگان حلالی بخواهند .
پیام به ملت غیور شهید پرور: ای ملتی که از بدو شروع این نهضت که الهام گرفته از نهضت خونین حسینی است. همواره یار ومددکار اسلام و امام بودید در انقلاب با نیروی ایمان و با مشت گره کرده رژیم ستم شاهی را از کشور بیرون راندید و انقلاب را با دادن دهها هزار شهید و مجروح و مصدوم در ۲۲بهمن به ثمر رساندید و وقتی که صدام این مزدور و یزید زمان که با داشتن بهترین اسلحه های روسی غربی و با داشتن ارتشی که چند ماه آموزش زرهی دیده بود به خوزستان حمله کرد. و شما با داشتن اسلحه های ساده این جنگ را اداره کردید و قریب به ۶سال جنگ را با دادن بهترین جوانان و سرداران اسلام ادامه دادید . ای ملت ایران اکنون که جنگ به مرحله حساس و سرنوشت ساز خود رسیده است باید به وصیت سیده زنان عالم عمل کنیم که به زنان کوفه رو کرد و گفت جامعه با چند عامل تباه شد. یکی اینکه مانند شمشیر باشد و بعد آن تیزی خود را از دست بدهد باید این جنگ را که می رود به آزادی کربلا و قدس و رهائی مردم در بند عراق از چنگال حزب بعث بینجامد تا آخر ادامه بدهیم و بعد از آزادی قدس ان شاءالله باید با اتحاد ملل مسلمان در رکاب امام زمان باید بشتابیم به سوی گسترش عدل و داد و بر افراشتن لوای اسلام در کل جهان.
زمان ، زمان آزمایش است . ملت باید آن مسئولیتی را که بر دوش دارد اداء کند. باید به این شعار که ما اهل کوفه نیستیم امام تنها بماند عمل نمائیم . ای ملت غیور ایران قدر رهبرمان را بدانید تا هنگامیکه شما پیرو ولایت فقیه و متحد و منسجم هستید هیچ قدرتی بر شما برتری نخواهد یافت و شما پیروزید. باید این انقلاب را که با پرپر شدن بهترین گلهای گلستان انقلاب بدست آورده ایم حفظ کنیم و در پاسداری و صدور و گسترش آن به دیگر نقاط جهان بکوشیم و اگر از این امر کوتاهی نمودیم مسئولیت داریم.
ای ملت غیور و شهید پرور به فرمایشات رهبر کبیرمان گوش کنید جبهه را جاناً و مالاً گرم نگهدارید. پشت جبهه با شرکت در مراسم نماز جمعه دعای کمیل و توسل و تشییع جنازه ها حافظان خون و حرمت شهدای اسلام باشید. ملت غیور و عزیز ایران احترام و حرمت خانواده های شهدا را نگهدارید که امام می فرماید خانواده های شهدا چشم و چراغ این ملتند و حتما در بین نمازهایتان و سایر اوقات به فرج امام زمان و نائب بر حقش امام خمینی دعا کنید . ملت عزیز و قهرمان کارهایی که مغایرت با قانون اساسی است را انجام ندهید و در برقراری نظم و انضباط و پایداری حکومت عدل مسئولین کشور را یاری کنید. خطاب به منافقین و ضد انقلاب و سلطنت طلبها: ای منافقین کوردل و ای خوارج زمان، شما در ابتداء پیروزی انقلاب، سعی و کوشش بسیار کردید با به شهادت رساندن مطهریها، مفتح ها، بهشتی ها؛ رجائی ها، باهنرها،مدنیها، دستغیبها،صدوقی ها،اشرفی ها و با انجام بدترین خیانت و جنایتها و با شکنجه های وحشیانه ( از قبیل به شهادت رساندن سه پاسدار کمیته) و با بمب گذاری در خیابانها ، نماز جمعه ها، معابر و محلهای تجمع سعی در سرنگونی این نظام نو بنیاد نمودید و اما سرانجام نتوانستید به مقاصد شوم و پلیدتان برسید در ابتدا ممکن بود پیروز می شدید اما دیگر دیر شده است مردم راهشان را پیدا کرده اند. و نیز نیروهای مسلح بهتر از گذشته قدرتمند و با تجربه شده اند. بهتر است اسلحه ها را از زمین گذاشته و تسلیم شوید و یا دست از این اعمال ناجوانمردانه بردارید اما شما سلطنت طلبها و طاغوتیان شما نیز با برپائی مجالس لهب و لعب و انتشار فرهنگ غرب و با بی حجابی در بین اجتماع ظاهرشدن نمی توانید حتی ضربه ای کوچک و ناچیز به حکومت و نظام جمهوری اسلامی بزنید، نه دیگر حکومت شاهنشاهی بر می گردد. و نه شما می توانید آزادانه با وجود افراد حزب اللهی و متعهد به کارهای ناپسند و دور از شئونات اسلامی بپردازید. پس شما نیز دست از این اعمال و رفتارتان بردارید. شاید خداوند مهربان شما را مورد ترحم خود قرار دهد.
بار خدایا تو را قسم می دهم به مقربان درگاهت و به محمد وآل محمد (ص) شهادتی را که شایسته مومنین و مجاهدین است به من نالایق و بی لیاقت قسمت کن. شهادتی که از ۱۳سالگی طلب آنم و در راه خودت مرا قطعه قطعه کن. بار پروردگارا تو را قسم می دهم به سید سالار شهیدان فرج امام را نزدیک بگردان و بر نائب بر حقش طول عمر و سلامت در پناهت عطا بگردان و مجروحین و معلولین را شفا فرموده و اسراء را از چنگال رژیم بعث رهایی ببخش و زیارت کربلا و زیارت شهید کربلا را نصیب ما بگردان . الهم توفیق شهادت فی سبیلک .
اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَى الاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ عَلَیْکَ مِنّى سَلامُ اللَّهِ (اَبَداً) ما بَقیتُ وَ بَقِىَ اللَّیْلُ وَ النَّهارُ وَ لاجَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى لِزِیارَتِکُمْ اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ
آن کس که تو را رشناخت جان را چه کند/ فرزند و عیال و خانمان را چه کند
دیوانه کنی هردو جهانش بخشی/ دیوانه تو هر دو جهان را چه کند
برادر محمد علی بیگدلی(امضا)

خاطره

تازه از جبهه برگشته بود، صبح که رفتم صدایش کنم بیاید صبحانه بخورد، دیدم سرش را کشیده ریز ریز گریه می کند.
پتو را از سرش کنار زدم متکایش خیش اشک شده بود. دستم را لای موهایش بردم و پرسیدم: چی شده؟ جاییت درد می کنه؟
چیزی نگفت. دوباره سرش را کشید و گریه کرد. وقتی اصرار کردم بلند شد و برایم تعریف کرد که: وقتی بعد از نماز صبح خوابیدم دیدم همه بچه ها امتحان داده و قبول شده اند، اما من تجدید آورده بودم.
………………..
از وقتی مرخصی آمده بود، نمی گذاشت زیرش تشک بیندازم، می گفت: روی فرش راحتترم.
یک شب که اصرار کردم وزیرش تشک انداختم ناراحت شد و گفت: آخه تو که نمیدانی مامان، الان همه بچه ها توی جبهه روی سنگ و خاک خوابیدن. اونوقت من با خیال آسوده بگیرم توی جای گرم و نرم بخوابم، به خدا خوابم نمی بره.
آن را جمع کرد و روی فرش دراز کشید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.