دلایل آغاز جنگ تحمیلی به روایت سردار دکتر حسن بیات


چه عواملی باعث شد که ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه وارد جنگ شوند؟
اگر بخواهیم یک مفهوم تاریخی در گذشته بازگو کنیم اول باید خودمان را در شرایط زمان و مکان آن موقع قرار دهیم تا بتوانیم تحلیل درست و منطقی را از آن زمان داشته باشیم. برای همین باید ذهن را ببریم به ۳۰ سال قبل که انقلاب اسلامی شکل گرفت که کمتر از ۲ سال در تلاطمات بوده و نهایتا ما یک جنگ تمام عیار ایران و عراق را داریم.
ما مجبور به جنگ بودیم. چرا که به عنوان جمهوری اسلامی ایرن یک حرف جدیدی بک تئوری جدیدی، یک الگوی جدیدی برای اداره جهان آورده بودیم. طبیعتا در مقابل این حرف بلوک های غرب و شرق آن زمان که هردو بلوک جاهن را به دو قسمت تقسیم کرده بودند مجبور بودند که با این فکر، با این اندیشه، با این الگو تقابل داشته باشند. اگر اینگونه بخواهیم قضیه جنگ را تحلیل کنیم، جنگ باید حتما اتفاق می افتاد، اگر ما هم در مقطع کوچکتر می توانستیم جلوی جنگ را بگیریم به بهانه دیگر جنگ را تحمیل می کردند.
به نظر شما ابرقدرتها، ظرفیت پذیرش این تئوری جدید را نداشتند یا اینکه تحلیل ما برای آنها کافی و تاثیرگذار نبود؟
آن زمان هنوز انقلاب در سالهای اولیه اش بود. شاید دنیا تحلیل درستی از این رویداد نداشت که ما می گوئیم شاید ماهیت انقلاب اسلامی عامل اصلی بروز تمامی بحران های آن زمان بوده است. چرا که ما حرف جدیدی برای گفتن داریم. ماهیت انقلاب اسلامی در برابر استعمار و استثمار است، این جنگ اجتناب ناپذیر است. یا ما باید از حق بودن خودمان کوتاه بیاییم که این امکان وجود ندارد یا آمریکا باید از خوی استثمارگری خودش بکاهدکه طبیعتا باز این هم ممکن نیست چون او می خواهد که خدای جهان باشد و باید در مسیر حرکت خودش اصرار بورزد. ما هم به عنوان انقلاب اسلامی که داعیه گسترش انقلابمان به جهان را داریم نمی توانیم کوتاه بیایم. پس این جنگ را اگر بخواهیم با  این دید نگاه کنیم اجتناب ناپذیر است که اگر این مدل جنگ هم نبود، یک کشور دیگر و یک روش دیگر بروز می کرد. همچنان که ما سابقه اش را داشته ایم که آمریکا قبل از وقع جنگ تحمیلی مدلهای مختلفی را علیه جمهوری اسلامی ایران امتحان کرده بود. انواع تهدیدات، انواع توطئه ها همانند توطئه های داخلی مثل خلق عرب، خلق آذربایجان، جریان آمل، جریان ترکمن و امثالهم. با انواع مختلف توطئه ها می خواست که این انقلاب را از بین ببرد اما نتوانست. در مرحله بعد حتی مستقیم وارد عمل شد که جریان طبس و کودتای نوژه رخ داد، آمریکا چون از کودتاهای داخلی مایوس شده بود، بعد از تسخیر لانه جاسوسی اش دیگر به صورت مستقیم در مقابل جمهوری اسلامی قرار گرفت.
آمریکا که از دیر باز در تقابل با کشور ماست و تحت هیچ شرایطی حاضر به پذیرش شرایط کشور ما نیست، به نظر شما در زمان کنونی هم می تواند مستقیم برعلیه ما اقدام کند؟
حتما همین طور است. همه ی ما الان معتقدیم تهدید کماکان ادامه دارد. به فرمایش مقام معظم رهبری دفاع همچنان باقی است. یعنی این تقابل بین حق و باطل همیشگی است، مگر اینکه ما از حق بودن مان کوتاه بیاییم.
این مساله با ترفندهای مختلف ادامه داشت و فقط نوع تهدیدها تغییر می یافت و اگرنه همین که انقلاب اسلامی شکل گرفت و حرف جدید آورد دیگر از همان روز جنگ بین ایران و آمریکا شروع شده است. حالا جنگ شیوه های مختلف دارد. در یک زمان شیوه سیاسی آن اوج پیدا می کند، زمان دیگر شیوه اقتصادی، در بازه زمانی دیگر شیوه جنگی و مستقیم و در یک زمان هم شیوه تهدیدات نرم. به هر صورت جنگ بین حق و باطل تمام شدنی نیست. بالاجبار ما با آمریکا در جنگ هستیم اما روش ها و شیوه هایش ممکن است در هر دوره ای متفاوت باشد.
به هر صورت اگر بخواهیم وارد ریشه های جنگ بشویم اولین مساله ماهیت انقلاب اسلامی است. ماهیت انقلاب اسلامی طوری است که اصلا دیگران نمی توانند این شرایط جدید را بپذیرند. یعنی زمانی که ما حرف جدید زدیم منافع کشورهای منطقه ای و بین المللی به خطر می افتد، یعنی با بروز انقلاب اسلامی این کشورها دچار بحران شدند. آنها با ترس از اینکه نکند انقلاب اسلامی در کشورهای همسایه هم رسوخ پیدا کند و سایه سلطنت راحت آنها را دچار مشکل کند از این رویداد واهمه داشتند.
ما معتقدیم یکی از عوامل بروز جنگ این است که اهداف منطقه ای و جهانی، یعنی دو گروه کشورهای همسایه با گروه کشورهای بیگانه که از دوردست آمده بودند در هدف تقریبا مشترک شده بودند.
با این ذهنیت به ناچار در برابر جمهوری اسلامی ایران هر کشوری با هدف خاص خودش قرار گرفت. کشورهای عربی برای مقابله با انتشار ذهنیت و ارزش های جمهوری اسلامی ایران به

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code