ابعاد کیفی راهیان نور در قالب هنر معرفی شود

 رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: در جشنواره سرزمین نور باید ابعاد کیفی راهیان نور در قالب هنر معرفی شود.ما می‌توانیم به تعداد رزمندگان و تعداد شهدا، جانبازان و خانواده شهدا بدون هیچگونه غلوی خلق اثر داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، صبح امروز دوشنبه پنجم بهمن ماه، نخستین گردهمایی سراسری هنر انقلابی در آئینه راهیان نور با حضور سردار کارگر رئیس ستاد مرکزی راهیان نور و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، سردار یعقوب سلیمانی دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج و رئیس سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری بسیج، سرتیپ نادر ادیبی دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور، امیر خرم طوسی جانشین رئیس ستاد ارتش، پدر شهید احمدی روشن و جمعی از مسئولان مرتبط با حوزه راهیان نور در سالن بصیرت سازمان بسیج دانشجویی واقع در مجتمع ۱۳ آبان برگزارشد.
سردار بهمن کارگر در این برنامه در خصوص جشنواره سرزمین نور که به موضوع راهیان نور می‌پردازد سخن گفت. وی روشن کردن لایه‌های پنهان راهیان نور را یکی از اهداف این جشنواره عنوان کرد و گفت: در جشنواره سرزمین نور معنای حقیقی دفاع مقدس آنطور که باید نمایان شود و آن طور که مدنظر و هنر حضرت امام(ره) بود به مردم معرفی گردد. اینکه نام این جشنواره سرزمین نور انتخاب شده است به این دلیل است که جمهوری اسلامی ایران همه جایش نور است همانطور که دفاع مقدس نشان‌دهنده عظمت ملت ایران بود این مناطق عملیاتی که از آنها نام می‌بریم همه به نمایندگی از سرزمین مقدس جمهوری اسلامی ایران پابرجاست.
ایشان اضافه کرد:چند اصل در دفاع مقدس ما را به پیروزی رساند ایمان به خدا توسل به ائمه پیروی از ولی فقیه زمان و اصل محبت.در جنگ‌های دنیا بیشتر جنبه‌های خشونت برجسته بوده است اما در دفاع مقدس ما بیشتر جنبه محبت نمایان بود. ما همیشه در مراحل سخت دفاع مقدس داوطلب داشتیم. برای عبور از میدان‌های مین برای گذر از مناطقی که موفقیت در آن مشخص نبود. اما رزمندگان در این شرایط حساس از هم سبقت می‌گرفتند و در انجام کارهای طاقت فرسا داوطلب بودند این همان اصل محبتی است که در دوران دفاع مقدس جلوه گر بود.
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بیان کرد: راهیان نور عصاره ملت ایران است همانطور که دفاع مقدس نماد اسلام خواهی مردم و اسلام انقلابی و نماد مجاهدات مردم ایران بود. مردم از هر قشر و جناحی از هر قوم و زبان و گویش و تفکری و حتی از هر دین مختلفی در دفاع مقدس شرکت داشتند بنابراین موضوع راهیان نور نیز متعلق به تمام مردم است. متعلق به تمام مستضعفین دنیا و ابعاد راهیان نور ابعاد جهانی است نباید آن را در زوایای کوچک تصور کرد اینکه هر ساله به تعداد زائران مناطق عملیاتی اضافه می‌شود پاسخ به کسانی است که می‌گویند مردم از انقلاب و انقلابی گری خسته شده اند و به آن پشت کرده‌اند. هرچه ظرفیت این حوزه بالا برود قابلیتش در مردم وجود خواهد داشت.
سردار کارگر افزود: در جشنواره سرزمین نور باید ابعاد کیفی راهیان نور در قالب هنر معرفی شود. متأسفانه ما نتوانسته‌ایم داشته‌های خود را به خوبی ارائه دهیم. در صورتی که کشورهای دیگر با استفاده از هنر نداشته‌های خود را به داشته تبدیل کردند. ما می‌توانیم به تعداد رزمندگان و تعداد شهدا، جانبازان و خانواده شهدا بدون هیچگونه غلوی خلق اثر داشته باشیم. برای موفقیت در این حوزه باید بدانیم نباید برای هنرمند تعیین تکلیف کنیم. هنر سفارشی هنر نمی‌شود باید موضوع را به هنرمند ارائه کنیم و هنرمند با مدیریت خودش کار را پیش ببرد.
ایشان خاطر نشان کرد: نشان دادن مجاهدت رزمندگان در عصر حاضر و ارائه الگوی رفتاری برای نسل جدید کمتر از رشادت‌های آن موقع نیست همانطور که الآن کتابهایی منتشر می‌شود که مسیر خط دهی به جوانان را می‌پیماید. ما عقب‌ماندگی و کم‌کاری زیادی داریم باید به کمک همه و هنرمندی هنرمندان ابعاد دفاع مقدس گشوده شود. دفاع مقدس فقط به سرداران و امیران تعلق ندارد. گاهی در بعضی مناطق دورافتاده و حاشیه‌ای کشور شهدایی دیده می‌شوند که متوجه می‌شویم انقلاب اسلامی با مردم چه کرده و چه تأثیری برآنها گذاشته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code