توصیه‌هایی کاربردی و خاص از مرحوم آیهالله کشمیرى در ماه مبارک رمضان

مرحوم آیهالله کشمیرى -اعلی‌الله‌مقامه درمورد بهره مندی بهتر از ماه بارک رمضان سفارش می کردند :

۱- حتماً دقایقی از ساعات رازآمیز روزه‌داری خود را به برترین عبادت اختصاص دهید و آن هم چیزی نیست جز «تفکر»! با خود و خدای خود خلوت ‌کنید؛ خصوصاً به نوع رابطه حضر حق با خودتان بیاندیشد؛ امید است ابوابی از معرفت به روی‌تان باز شود.

۲- در ماه رمضان یکی از مهم‌ترین حالت‌های بندگی، خصوصاً در رمضان‌المبارک، حالتی است که توصیه مؤکد نبی مکرم است و آن، «سجده طولانی» است؛ فقط خدا و اولیاء الهی می‌دانند هنگام سجده عبودیت چه بارانی از ابر رحمت و چه برکاتی از عالم ربوبیت بر سر شما می‌بارد؛ حتماً در روز یک سجده طولانی داشته باشید.

۳- آغاز ماه رمضان، حتماً نیت کنید فقط براى الله روزه بگیرید؛ فقط الله!
آداب روزه‌داری را تا آن‌جا که نشاط دارید، انجام دهید؛ کمیت‌گرا نباشید؛ کیفیت‌جو باشید! دنبال ختم آیات و ادعیه نباشید؛ ⚡️بلکه درپی هضم آن‌ها باشید! ❄️غذای اندک را خوب بجوید تا جزء جان‌تان شود؛ بزرگترین مشکل ما، قشری‌نگری به دین و شریعت است؛ با خود فکر کنید آنقدر در سال‌های قبل با ولعِ زیادخوانی اعمال انجام دادید، به کجا رسیدید؟!

۴- حتی‌المقدور بر سفره خانه خود افطار کنید؛ حتی در مساجد افطار نکنید؛ بگذارید برکت افطار و دعای مستجابِ لحظه افطار به خانواده و خانه شما تعلق گیرد؛ 

در ضمن، هنگام افطار، «دِلال» کنید!
دِلال چی‌است؟
در اول دعای افتتاح عرض می‌کنیم: «مدلاً علیک»؛ «دِلال، یعنى نازکردن»!

هنگام افطار برای خدا ناز کنید! چون برایش روزه ‌گرفته‌اید و حضرتش خوان کرم گسترده؛ لقمه اول را نزدیک دهان ببرید، اما نخورید! دعا کنید؛ یعنی به خدا عرض کنید: «اگر حاجتم را بدهی، افطار می‌کنم!»
به این حالت می‌گویند دِلال؛
معجزه می‌کند!

۵-رمز ماندگاری در ضیافت الهی رمضان، کیمیای «حُسن خلق» است؛ با فرزندان، خویشان و دوستان خود با اکسیر حسن خلق و مهربانی برخورد ‌کنید؛ همیشه، خصوصاً در این ماه، خوش‌برخورد باشید؛ لحظه عصبانیت و خشم شما، هم‌آن لحظه اخراج شما از این مهمانی الهی است!

۶- کشتی رؤیایی رمضان، سوار بر امواج دریای «اشک» به ساحل نجات می‌رسد! 🌞از خدای سبحان، در این ماه، خصوصاً اسحار سحرآمیز آن، اشک و گریه درخواست کنید؛ البته شرط سحرخیزی و اشک‌ریزی، دل شکسته داشتن است.

۷- از ابتدای ماه رمضان باید هدف‌گذاری شما «لیله‌القدر» باشد که جان رمضان است؛ در این خصوص، سخن، زیاد است؛ لکن، «مصلحت نیست که از پرده برون افتد راز»! فقط سعی کنیم شب قدر «در ما واقع شود» نه در ماه!

۸- این ماه، ماه «ربیع‌القرآن» ماست؛ در این بهار قرآنی، هرروز یک آیه را انتخاب کنید و تا افطار، به‌طور متناوب، تلاوت و در پیرامون آن، تدبر نمایید؛ امید است دم‌دمای افطار، آن آیه برای شما پرده از رخسار بردارد!

۹- در سراسر ماه رمضان، توجه شما به روزه‌دار حقیقی و انسان کامل، یعنی وجود ذی‌جود حجه‌بن‌الحجج‌البالغه (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) نباید منقطع شود.
روزه و نماز و بندگی شما از گذر آن حضرت به بارگاه باری‌تعالی بار می‌یابد!

*سیدعبدالکریم رضوی کشمیری (۱۳۰۳-۱۳۷۸شمسی) از عارفان شیعه و از شاگردان سیدعلی‌آقا قاضی طباطبایی و سیدهاشم حداد است؛ «شرح کفایه‌الاصول» از آثار او است. ایشان در سال ۱۳۷۸شمسی درگذشت و در حرم حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) مدفون شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code