به بهانه سالروز عروج شهید ابوالفضل پاکداد

شهید ابوالفضل پاکداد

ابوالفضل پاکداد دهم شهریور ۱۳۴۰ ه ش در خانواده ای مذهبی و متوسط در زنجان به دنیا آمد.

مادرش می گوید: پس از تولدش در خواب دیدم که حضرت زهرا(سلام الله علیها) و امام حسین(علیه السلام) به منزل ما آمدند، حضرت زهرا(سلام الله علیها) کودک مرا در آغوش گرفت و صورتش را بوسید و به من گفت: که نام کودک را ابوالفضل بگذارید.

در دوره راهنمایی بود که عکس شاه و تزئیناتی را که برای مراسم جشن روز چهارم آبان (روز تولد شاه) در مدرسه نصب کرده بودند به همراه دوستانش پاره کرد.

به همین دلیل پدرش را به شهربانی احضار کردند و خواستار تحویل دادن ابوالفضل به شهربانی شدند که با اصرار او از دستگیری ابوالفضل صرفه نظر و به گرفتن تعهد از پدرش اکتفا کردند.

خرابکاری های ضد انقلاب که در کردستان آغاز شد او تصمیم گرفت نهضت سواد آموزی را رها کند و به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آید.

در مقابل مخالفت دوستانش ساعتها با آنان درباره این موضوع بحث و استدلال می کرد که اگر تاکنون با قلم و در عرصه فرهنگی مبارزه می کردیم، امروز تکلیف فرق می کند و باید عملا وارد مبارزه شویم و در کنار آن به امر تعلیم و تربیت نیز ادامه دهیم .

پیوسته خود را برای شهادت آماده می کرد؛ وقتی که والدینش از عزیمتش به جبهه اظهار ناراحتی می کردند در پاسخ می گفت :پدرم، مادرم جبهه سفره شهادتی است که به واسطه امام گسترده شده و صاحب احسان خداست، به بازار خدا می روم، خریدار خداست، چرا نروم؟

ابوالفضل در دومین اعزامش به جبهه، به منطقه عملیاتی فتح المبین به شوش رفت؛ قبل از شروع عملیات فتح المبین فرماندهان رده بالای لشکر نجف در جلسه ای تصمیم گرفتند با طراحی یک عملیات ایذایی، توجه نیروهای عراقی را از عملیات اصلی منحرف کنند.

قرار بر این شد که گردانی به فرماندهی اصغر محمدیان و دو معاون او این ماموریت را در محدوده سایت واقع در جبهه رقابیه انجام دهند. از آنجا که فرماندهان پیش بینی می کردند کسی از نیروهای شرکت کننده در این عملیات زنده نماند.

شهید اصغر محمدیان و دوستانش تصمیم گرفتند این تعداد را از افراد داوطلب جمع آوری کنند؛ ابوالفضل پاکداد، معاون اول فرمانده گردان مذکور بود و از آنجا که منطقه مذکور، بسیار هموار و عاری از هر گونه جان پناه بود، نیروها کاملا در تیرراس آتش شدید دشمن قرار می گرفتند.

در جریان عملیات، اصغر محمدیان فرمانده گردان در اثر اصابت گلوله دوشکا به پا مجروح شد و از ابوالفضل خواست که هدایت حمله را به عهده بگیرد گردان مذکور ماموریت خود را با موفقیت به انجام رساندند اما ابوالفضل پاکداد در ۵ فروردین ۱۳۶۱ در اثر اصابت ترکش خمپاره به شهادت رسید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code