بمباران شهرها دو روز پس از عملیات کربلای پنج

سومین مرحله از جنگ شهرها تنها ۲ روز پس از آغاز عملیات کربلای ۵ از تاریخ ۲۱ / ۱۰ / ۱۳۶۵ با بمباران سوسنگرد آغاز شد و تا ساعت ۱۲پنج شنبه ۳/ ۱۲ / ۱۳۶۵ به مدت ۴۲ روز ادامه یافت. در این مرحله که ۶۶ شهر و بخش کشور هدف بمباران و حملات موشکی قرار گرفت، مجموعاً ۳۰۵۰ تن شهید و ۱۱۱۶۳ تن مجروح شدند.

رژیم عراق اساساً از حمله به شهرها و مناطق غیر نظامی دو هدف را دنبال می کرد : جبران شکست نظامی در جبهه های نبرد و فشارروحی  روانی به مردم ایران. خبرگزاری فرانسه در این باره گزارش داد:

«رژیم عراق که برای مهار کردن حمله ایران در چند کیلومتری بصره گرفتار دشواری های فراوان شده، تصمیم گرفت این شکست را با حملات هوایی علیه شهرهای ایران جبران کند.»

عراق با از سرگیری جنگ شهرها امیدوار بود تأثیرات سیاسی  نظامی ناشی از پیروزی ایران را تحت الشعاع قرار دهد ولی با حملات موشکی و توپخانه ایران به شهرهای عراق، به ویژه گلوله باران شهر بصره (پس از پیشروی نظامی ایران به سوی این شهر )، رژیم عراق عملاً در موقعیت بسیار دشواری قرار گرفت . خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در این باره گزارش داد:

«اکثر یک میلیون نفر ساکنان شهر (بصره) از ده روز قبل که ایران حمل ه های خود ر ا آغاز کرد به شمال گریختند …جاده بصره به مناطق شمالی عراق از ستون های نیروهای عراقی که به سوی جبهه در حرکت اند و آمبولانس ها و آوارگانی که در جهت مخالف پیش می روند لبریز است.»

در این وضعیت رژیم عراق هیچ راه گریزی جز توقف حمله به شهرها نداشت. ضمن اینکه تلاش این رژیم برای تضعیف روحی  روانی مردم ایران و تشدید درخواست پایان جنگ، در ایران نیز با نتیجه مطلوب همراه نبود . تایمزمالی چاپ لندن درباره استراتژی عراق و شکست آن به نقل از دیپلمات های غربی نوشت:

«استراتژی عراق در حمله به شهرهای ایران، ن ت یجه عکس داده است و به جای ایجاد فشار برای پایان دادن به جنگ، مردم را خشمگین کرده است.»

رژیم عراق که برای جبران شکست در عملیات کربلای ۵ و کاهش فشار نظامی رزمندگان در شرق بصره، دست به جنگ شهرها زده بود، در این وضعیت، تداوم جنگ شهرها نتیجه ای برای این رژیم درپی نداشت لذا به ناچار دور سوم جنگ شهرها را متوقف کرد. رادیو بی.بی.سی در این باره گفت:

«حملات عراق ممکن است در واقع روحیه مردم را در ایران قو ی تر کرده باش د . … به همین دلیل است که عراق تصمیم گرفته است اعلام کند که از حمله به شهرهای ایران به مدت دو هفته خود داری می کند.»

بمباران شهر زنجان در سال 65

بمباران شهر زنجان در سال۶۵ / عکاس: مرحوم رزمنده حسن مهدیون

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code