اهدا عضو جانباز زنجانی به چند بیمار زندگی بخشید

جانباز

به گزارش نوید شاهد از زنجان، فرهنگ ایثار و گذشت در فرهنگ ملی ما جایگاه ویژه ای دارد و یکی از نمونه های ایثار و گذشت، دادن جانی تازه به افراد نیازمند است. از این‌رو جواد (اصغر) اورنگ جانباز گرانقدر ۲۰ درصد زنجانی در این اقدام خداپسندانه پیشگام شد و جان چند انسان دیگر را نجات داد و نور امید را در خانواده آنها روشن کرد.

او ایثار اجتماعی را در عمل نشان داده و بدین گونه الگویی برای همه انسانها محسوب می شود.

جانباز گرانقدر جواد اورنگ از یادگاران و دوران دفاع مقدس، در ۲۸ شهریورماه سال ۱۳۴۰ در زنجان متولد شد و با آغاز جنگ تحمیلی به عنوان سرباز ارتش عازم جبهه های نبرد حق علیه باطل گشت، و در ۲۱ خردادماه سال ۱۳۶۰ از ناحیه دست راست در منطقه مریوان به درجه رفیع جانبازی نائل‌آمد.

همچنین جانباز سرافراز جواد اورنگ برادر والامقام شهید ابراهیم اورنگ است که به عنوان نیروی داوطلب بسیجی در جنگ حضور داشت و در دوم خرداد سال ۱۳۶۱ و در شهر خرمشهر، حین عملیات بیت المقدس به شهادت رسید.

نخستین ‌بار در ۱۸۲۳ میلادی در آلمان پیوند بافت پوست از بدن فردی بر محل دیگری از بدن خودش با موفقیت انجام شد.

نخستین پیوند انجام شده در ایران در ۱۳۱۴ خورشیدی و با پیوند قرنیه شروع شد. پس از آن پیوند کلیه در ۱۳۴۷ خورشیدی انجام گرفت. همچنین پیوند مغز استخوان در ۱۳۶۹ خورشیدی، پیوند قلب و کبد در ۱۳۷۲ خورشیدی، پیوند ریه در ۱۳۷۹ خورشیدی و در نهایت پیوند روده و پانکراس در ۱۳۸۵ خورشیدی صورت پذیرفت.

اهمیت این مهم سبب شد تا ۳۱ اردیبهشت همزمان با سالروز صدور فتوای امام خمینی(ره) در ارتباط با جایز بودن پیوند اعضا به عنوان «روز اهدای عضو، اهدای زندگی» نامگذاری شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code