حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت تعداد کل نوشته ها : 6289 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 363×
انقلاب اسلامی در سرتاسر جهان در حال رشد است
1

 ‌به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، سرلشکر محمدعلی جعفری عصر امروز در همایش عفاف و حجاب در دانشگاه تربیت معلم شهید بهشتی مشهد اظهار داشت: درود و سلام می‌فرستیم به روح امام بزرگوار انقلاب و شهدای هشت سال دفاع مقدس و مدافعین حرمی که دین خدا را با اثربخشی کامل یاری می‌کنند.ایشان بیان کرد: […]

پ
پ

 ‌به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، سرلشکر محمدعلی جعفری عصر امروز در همایش عفاف و حجاب در دانشگاه تربیت معلم شهید بهشتی مشهد اظهار داشت: درود و سلام می‌فرستیم به روح امام بزرگوار انقلاب و شهدای هشت سال دفاع مقدس و مدافعین حرمی که دین خدا را با اثربخشی کامل یاری می‌کنند.
ایشان بیان کرد: تشکر و قدردانی می‌کنم از برگزار‌کننده‌های این اجلاسیه و کسانی که نسبت به این موضوع در جبهه فرهنگی فعالیت می‌کنید و در واقع در این عرصه و حوزه با استفاده از این سلاح عفاف و

حجاب در جنگ نرم علیه دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی مبارزه می‌کنید، درود خدا بر شما و دست یاری ائمه معصومین همراه شما باشد تا بتوانید کارهای مؤثرتری در این جبهه انجام دهید.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد:از همه تشکر می‌کنم که لبیک گفته‌اید به خواسته رهبری در این جبهه و عفاف و حجاب را زنده نگه داشته‌اید.

*باید درباره جنگ نرم فرهنگی روایت‌گری کنیم
جعفری اظهار داشت: اما آن صحبتی که می‌خواهم با شما داشته باشم، موضوع مسائل کلان و کلی انقلاب اسلامی است و تعیین این موضوع عفاف و حجاب در جنگ نرم فرهنگی، و می‌خواهیم جایگاه آن را مشخص کنیم.
ایشان ادامه داد: بیشتر باید در این باره روایت‌گری کنیم و بدانیم که چقدر کارهایتان مهم است و اثر کارهای خود را بدانید، مستحضر هستید همه این انقلاب که برپا شده و همه این حرکت الهی که حدوداً از سال ۴۲ تاکنون حدود نیم قرن است براساس یک آیه قرآن و گوش دادن یک مرد بزرگ و تاریخی یعنی حضرت امام(ره) و عمل کردن به آن شکل گرفته است.
فرمانده کل سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: خداوند یک نصیحت به مؤمنان کرده ‌که قیام کنید در راه خدا و حرکت کنید در راه خدا چه یک نفری و چه دو نفری، حتی یک نفر بودید باز هم تکلیف، قیام در راه خداوند است.

* مردم مؤمن و انقلابی پشت سر رهبری به دعوت امام لبیک گفتند
جعفری ادامه داد: برای هر کاری که انسان می‌کند توصیه شده اول فکر می‌کنند اما در قیام در راه خدا باید ملاحظه‌ها را کنار گذاشت و ابتدا باید عمل کرد، اگر امام می‌خواستند ملاحظاتی که دیگران نیز انجام دادند و کارها ضعیف طی می‌شد این انقلاب ایجاد نمی‌شد و شکل نمی‌گرفت.
ایشان با بیان “در حال حاضر این انقلاب تشکیل شده و باید دید که تکلیف ما چیست”، گفت: مردم مؤمن و انقلابی پشت سر رهبری به دعوت امام لبیک گفتند و تاکنون نیز ایستاده‌اند و بر‌اساس آیه ۲ سوره عنکبوت مردم ما ادعای ایمان کرده و نسبت به دعوت امام(ره) و اسلام فعالیتی از خود نشان داده و تاکنون ثابت کرده‌اند که به‌خوبی به این ادعا پایبند هستند.
فرمانده کل سپاه پاسداران تأکید کرد: خداوند از ابتدا تاکنون مردم ما را بارها امتحان کرده و از افتخارات بزرگ ملت ایران این است که از تمامی امتحانات با پیروزی بیرون آمده است، بنابراین باید تأکید کرد که اگر امروزه چیزی در اختیار داریم به‌سبب همین پیروزی در امتحانات الهی است.

*امروزه بسیاری از مردم همراه و پشت سر رهبری هستند
جعفری با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران بر دو اصل امت و امام امت استوار است، ابرازکرد: این دو عنصر تعیین‌کننده در انقلاب اسلامی حرکت الهی خود را به بهترین شکل انجام می‌دهند و به همین سبب انقلاب سرزنده و موفق بوده و این همه عزت، اقتدار و عظمت برای انقلاب اسلامی و مردم ایران اسلامی در جهان به وجود آمده است.
فرمانده کل سپاه پاسداران یادآور شد: امروزه بسیاری از مردم همراه و پشت سر رهبری هستند،اما در طرف دیگر نیز افرادی وجود دارد که با این انقلاب و یا اسلام مشکلاتی داشته و به‌خلاف آن حرکت می‌کنند.
جعفری ادامه داد: اکثریت مردم پای این ادعا ایستاده‌اند و به‌صورت معجزه‌وار ‌شاهد حفظ و بقای این راه با وجود این همه دشمنی توسط دشمنان قسم‌خورده اسلامی هستیم و در حالی که تمامی سرویس‌های اطلاعاتی و نظامی استکباری جهان علیه این انقلاب بسیج شده‌اند این انقلاب راهش را محکم، با وقار و با عظمت به پیش می‌برد.
ایشان با اظهار اینکه اکثریت قاطع مردم پشت سر رهبری در حال حرکت هستند و همه سختی‌های این راه را تحمل می‌کنند،ادامه داد: در سال‌های اخیر سازمان‌های مافیایی در داخل کشور نمی‌خواهند که معیشت مردم شکل بگیرد و همراه دشمنان خارجی فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند، اما با این حال می‌بینیم که وضعیت انقلاب اسلامی بسیار خوب است.

*مشکلات بسیاری در داخل کشور داریم
فرمانده کل سپاه پاسداران تصریح کرد: این پرنده انقلاب اسلامی با یک موتور حرکت بیرونی و خارجی راه خود را پرقدرت ادامه می‌دهد و به سرزمین‌های اسلامی بسیاری می‌رسد.
جعفری افزود: ان‌شاءالله زمانی که موانع داخلی برطرف و موتور انقلاب روشن شود خواهیم دید که انقلاب در بُعد داخلی به فتح سنگرهای خود می‌پردازد و تحقق اهداف والای انقلاب در آن زمان سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت.
وی با تأکید بر “مشکلات بسیاری در داخل کشور داریم”، گفت: این مشکلات از سوی آن دو عنصر رهبری و مردم نیست، در این بین کسانی هستند که ‌‌مانع اصلی این حرکت انقلاب در داخل هستند.
فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به تقسیم‌بندی انقلاب اسلامی توسط رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کرد: رهبری در یک زمان انقلاب اسلامی را به پنج قسمت تقسیم کرده فرمودند که انقلاب اسلامی هم‌اکنون در مرحله سوم قرار دارد.

*‌برخی‌ها می‌خواستند حرکت انقلاب اسلامی را متوقف کنند
سردار جعفری یادآور شد: رهبر انقلاب در زمانی این سخنان را بیان کردند که برخی اسم‌های قشنگی همچون اصلاح و اصلاحات به‌روی خود گذاشته بودند و می‌خواستند انقلاب اسلامی را متوقف کنند.برخی از این افراد می‌گفتند زمانی که انقلاب اسلامی ایجاد شد ما نظام تشکیل داده‌ایم. نظام و انقلاب که با یکدیگر جمع نمی‌شود.
فرمانده کل سپاه پاسداران عنوان کرد: این تفکر عقیده داشت که اینجا نظام ایران اسلامی است و ما نباید به مسائل منطقه توجهی داشته باشیم و در ارتباط با آنها واکنشی نشان ندهیم.آنها می‌گویند که استکبار هر غلطی می‌خواهند انجام بدهند و ما نباید کاری داشته باشیم. از سویی ما نیز همانند کشورهای دیگر عوامل بین‌الملل بپذیریم و به آنها احترام بگزاریم.

*از امام رضا(ع) می‌خواهم مشکلات کشور را هرچه سریع‌تر حل کند
جعفری با بیان اینکه آنها با این ایده فریبکارانه می‌گفتند که انقلاب اسلامی نباید باشد، گفت: این شعارها را از ۱۷ سال پیش شروع کردند و سبب شدند تا رهبری چفیه خود را به‌علامت رزم و مقابله با این تفکر از سال‌های دور تا به امروز به‌روی دوششان بگذارند.
فرمانده کل سپاه پاسداران با ابراز “از امام رضا(ع) می‌خواهم مشکلات کشور را هرچه سریع‌تر حل کند”، گفت: ادعای ایمان داریم و شیعیان امام علی(ع) بوده و پشت سر آنها این حرکت و این مسیر الهی را خداوند متعال در قرآن برای ما ترسیم کرده و در حال پیمودن هستیم و باید توجه داشته باشیم که محور اصلی این حرکت جهاد در راه خداوند است.
وی با اشاره به ضرورت جهاد و تأکید به این فریضه مهم در قرآن کریم یادآورشد: در یکی از سوره‌های قرآن استراتژی و هدف مؤمنین مشخص شده و در سوره صف در ابتدا خداوند از مردم سؤال می‌پرسد که چرا حرفی می‌زنید که آن را عمل نمی‌کنید.

*امروزه جنگ ما با دشمنان در بُعد نظامی و امنیتی نیست
امروزه مردم ما به آنچه گفته‌اند عمل کرده‌اند زیرا اگر غیر از این بود همه ما باید تاوان سنگینی می‌دادیم و اگر عمل نمی‌کردیم تاکنون این توطئه‌ها و نقشه‌های شوم استکباری و صهیونیستی حساب ما را رسیده بود.
فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به آیات سوره صف ادامه داد: پس از این خداوند می‌فرماید؛ من دوست می‌دارم آنها را که در راه پروردگار خود صف در صف به جهاد برمی‌خیزند.
خداوند هدف دشمنان را اعلام می‌کند و می‌فرماید که هدف اصلی دشمنان خاموش کردن نور خداوند به‌روی زمین است و بشارت می‌دهد که مؤمنین از این اتفاق جلوگیری خواهند کرد.
وی تصریح کرد: امروزه جنگ ما با دشمنان در بُعد نظامی و امنیتی نیست زیرا ما از این مرحله در ابتدای انقلاب، ۸ سال جنگ تحمیلی و ترورهای بعد از آن عبور کردیم.

*آل‌سعود و برخی دیگر از کشورها در تلاش هستند تا در ایران ناامنی ایجاد کنند
فرمانده کل سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: در دهه ابتدایی انقلاب اسلامی مهم‌ترین تهدید، تهدیدات دفاعی و امنیتی بود و آن حماسه بزرگ که در ۸ سال دفاع مقدس انجام شد درسی به سراسر جهان داد تا هیچ‌کس به خود اجازه ندهد به‌سوی خاک ایران اسلامی دست‌درازی کند.
جعفری افزود: در آن روزگار شرق و غرب را بسیج کرده بودند تا ایران را شکست دهند اما نتوانستند از پس این کار بر بیایند و آن ایستادگی و مقاومت با تکیه به خداوند بزرگترین درس برای مردم شد و دستاورد آن برای خودمان امنیت بی‌نظیر و تاریخی در مرزهای ایران اسلامی شد.
ایشان عنوان کرد: امروزه علاوه بر آمریکا، اسرائیل، آل‌سعود و برخی دیگر از کشورها در تلاش هستند تا در ایران ناامنی ایجاد کنند اما همگان می‌بینند که موج‌های ناامنی هنگام رسیدن به مرزهای ایران ناگهان با سد عظیم اطلاعاتی، عملیاتی و نظامی برخورد می‌کند و به‌سوی کشورهای صادرکننده بازمی‌گردد.

*انقلاب اسلامی ‌‌در سراسر جهان در حال رشد است
فرمانده کل سپاه پاسداران افزود:در روزهای اخیر همه وضعیت ترکیه را دیدند که به چه شکل درآمده بود و ما از سوی دیگر نیز شاهد هستیم که برخی از همین کشورهای منطقه با ایجاد ناامنی‌های ضداسلامی و تروریستی در کشورهایی همچون عراق هدف مقابله با ایران و انقلاب اسلامی را دنبال می‌کنند اما نمی‌دانند که مقاومت و ایستادگی مردم این توطئه‌ها را خنثی می‌کند.
جعفری خاطرنشان کرد: یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهایی که مقابله با ناامنی‌های گروه‌های سلفی و تکفیری برای امت اسلامی به وجود آورد اتحاد بین مسلمانان بود و در حالی که کشورهای استکباری در حال ایجاد مکر بین کشورهای مسلمانان بودند، این مکر خدا بود که از این نوع توطئه‌ها جلوگیری کرد.
قبل از به وجود آمدن تهدیدات و مشکلات امنیتی در عراق و سوریه اتحاد آن‌چنانی بین مردم این دو کشور و ایران وجود نداشت اما امروزه شاهد هستیم که دل‌های مسلمانان به‌وسیله خداوند به یکدیگر گره خورده تا با ایستادگی و مقاومت این انقلاب اسلامی را که در سراسر جهان در حال رشد است به ثمر بنشاند.

*متأسفانه شاهدیم که بسیاری از مسئولان ‌نسبت به جنگ فرهنگی بی‌توجه هستند
فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به موضوع هسته‌ای گفت: چند سالی است که دشمن بسیج شده و با بهانه موضوع هسته‌ای فشارهای اقتصادی را بر کشور تحمیل کرده و جنگ اقتصادی را به اوج خود رسانده اما ایستادگی مردم در این جنگ نیز در حال نتیجه دادن است.
جعفری با بیان اینکه هر نوع جنگی که متصور است علیه ایران انجام داده‌اند، گفت: در ابتدا ناامنی‌هایی را در شهرهای کشور به وجود آورده و پس از نتیجه نگرفتن از آن به‌سراغ فرهنگ ما رفتند و هم‌اکنون نیز در حال ضربه رساندن به اوضاع اقتصادی کشور هستند.
وی با توجه به مقوله جنگ نرم و شبیخون فرهنگی خاطرنشان کرد: رهبری در این باره چند سالی است تذکرهای فراوانی داده‌اند اما متأسفانه شاهد هستیم که بسیاری از مسئولان همواره نسبت به این موضوع بی‌توجه هستند.

*هرگاه مردم به‌خلاف رهبر حکومت خود گامی برداشته‌اند به سرانجام دلخواه نرسیده‌اند
فرمانده کل سپاه پاسداران در ادامه اشاره‌ای به ۸ سال دفاع مقدس داشت و افزود: در ۸ سال دفاع مقدس اگر پشتیبانی مردم نبود مشخص نمی‌شد که سرنوشت جنگ چگونه رقم می‌خورد؛ امروزه در جنگ فرهنگی نیز بدون حضور مردم و تشکیل جبهه‌های مردمی در عرصه‌های مختلف نمی‌توان به نتیجه دلخواه رسید.
جعفری این مشکلات را امتحان‌های الهی دانست و گفت: امروزه اگر بخواهیم از این مشکلات عبور کنیم باید فعالیت‌های خود را اثربخش کرده و به‌صورت جدی به بیانات رهبر حکیم انقلاب اسلامی گوش فرا دهیم زیرا تجربه به ما نشان داده که هرگاه مردم به‌خلاف رهبر حکومت خود گامی برداشته‌اند به سرانجام دلخواه نرسیده‌اند.
وی درباره عملیات‌های ۸ سال دفاع مقدس یادآور شد: در زمان دفاع مقدس هنگام انجام عملیات‌های کوچک دشمن مورد آزار قرار نمی‌گرفت اما زمانی که همت همه رزمندگان جمع شد و اخلاص به میان کار آمد توانستیم در عملیات والفجر۸ یکی از خیمه‌های دشمن را بیندازیم.

*چرا عملیات کربلای۵ طراحی و اجرا شد
فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به ۳ ویژگی مطرح شده از سوی رهبری برای فریضه جهاد گفت: وجود اخلاص در جهاد مهمترین ویژگی است، مثلاً در عملیات‌هایی که یک‌سری مسائل قاطی می‌شد ما به نتیجه دلخواه نمی‌رسیدیم اما در اوج سخت‌ترین موانع و مشکلات عملیاتی همچون کربلای۵ را انجام دادیم که سبب تعجب نیروهای نظامی در جهان شد.
جعفری با یادآوری عملیات کربلای ۵ بیان کرد: بزرگ‌ترین ریسکی که در ۸ سال دفاع مقدس صورت گرفت در عملیات کربلای۵ بود زیرا از ابتدا بر موضوع شکسته شدن خط و به رسیدن به مکان اولیه شروع عملیات مطمئن نبودیم و می‌دانستیم که احتمال  شهید شدن همه نیروها وجود دارد.
 در آن عملیات به‌خلاف آتش سنگین عراق رزمندگان حق علیه باطل توانستند با استفاده از هیچ فرمولی از جنگ‌های کلاسیک به موفقیت در این عملیات برسند.
فرمانده کل سپاه پاسداران ادامه داد: برای پیروزی در کربلای۵ ما هیچ امیدی نداشتیم اما از نظر سیاسی و تحلیلی و روند جنگ ما در سال ۶۵ به یک عملیات موفق در جبهه جنوب و خوزستان نیاز داشتیم از این رو انجام این عملیات را یک تکلیف الهی دانسته برای انجام آن اقدام کردیم.

*تعبیر زیبای رهبر انقلاب از عملیات کربلای۵
این عملیات به‌عنوان یک تکلیف الهی باید انجام می‌شد تا در آینده بفهمیم که فشار وارده طی این عملیات و برخی عملیات‌های بزرگ دیگر سبب صدور قطعنامه ۵۹۸ به‌نفع ایران شد.
وقتی به صحنه عملیات نگاه می‌کردیم همه می‌دانستیم که این عملیات نباید انجام شود اما تکلیف می‌گفت که این عملیات باید صورت بپذیرد.
فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به تعبیر رهبری از عملیات کربلای۵ خاطرنشان کرد: رهبری در سخنانی کربلای۵ را با شب‌های تاسوعا و عاشورا مقایسه کرده و فرموده‌اند که رزمندگان ما تاسوعا و عاشورا را در کربلای۵ مشق کردند.
 در بحث جنگ‌های امروزی نیز عملیات‌های ما باید اثربخش باشد و اگر مثل برخی عملیات‌ها به‌صورت محدود و ناموفق شکل بگیرد به نتیجه نخواهیم رسید و تنها راه برداشتن موانع این است که با جان و دل به اهداف خود بیندیشیم و برای تحقق آنها تلاش کنیم.

*امروزه در جنگ نرم شاهدیم که برخی افراد در داخل کشور ارزش‌ها را دوست ندارند
جعفری با بیان اینکه جنگ سخت به‌عکس نامش بسیار آسان است، گفت: رهبری در سال‌های گذشته فرمودند که جنگ جهاد اصغر بود و به یک اخلاص خاص نیاز داشت اما اخلاصی که امروزه در جنگ نرم مورد نیاز است باید بسیار بیشتر از آن اخلاصی باشد که در جهاد اصغر وجود داشت.
فرمانده کل سپاه پاسداران شرط دوم جهاد را تلاش و سختکوشی دانست و تصریح کرد: راحت‌طلبی و دوری از حفظ و پاسداری از ارزش‌های انقلاب اسلامی و آرمان‌های این نظام قطعاً آسیب‌زا بوده و از تحقق بسیاری از خواسته‌های مردم، نظام و رهبری جلوگیری خواهد کرد.
جعفری با تأکید بر اینکه شرط سوم برای همه قابل فهم نیست عنوان کرد: حرکت جهادی یا مقابل دشمن صورت می‌گیرد و یا مخالفی دارد و ما امروزه در جنگ نرم شاهد هستیم که برخی افراد در داخل کشور ارزش‌ها را دوست ندارند و یا حرکت‌های ضد‌اخلاقی دینی و ارزشی انجام می‌دهند.
وی تصریح کرد: برخی دستگاه‌های دولتی کشور که غرق در ملاحظات و بوروکراسی هستند و تسلیم سیستم‌های اداری کشور شده‌اند امروزه مخالف حرکت‌های شما هستند.

*امنیت و آسایش مردم عراق به دست یکی از فرماندهان سپاه ایران افتاده است
فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به حضورش در سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: رشته من معماری بود و پس از یک سال از زمان تأسیس بسیج با اینکه عضو این تشکل مقدس نبودم کوله‌پشتی‌ام را برداشته به منطقه جنگی رفتم و در جبهه سوسنگرد به دفاع پرداختم و آنجا بود که فهمیدیم خداوند راه را به ما نشان می‌دهد.
جعفری خاطرنشان کرد: هیچ‌کدام از فرماندهان سپاه به‌غیر از سردار صفوی آموزش‌های نظامی تخصصی را انجام نداده‌ بودند اما یک سال پس از شروع جنگ عملیات‌هایی ‌با طراحی فرماندهان سپاه صورت گرفت که با نگاه کلاسیک نمی‌شد آنها را انجام داد و امروزه ‌شاهد آن هستیم که این‌گونه عملیات‌ها توسط حزب‌الله لبنان و سایر نیروهای انقلابی در برابر مستکبرین و صهیونیست‌ها در حال استفاده است.
وی راجع به سرلشکر قاسم سلیمانی گفت: آیا این یک معجزه الهی نیست که در دوران دفاع مقدس یک فرمانده عراقی اسلحه به‌سمت این سردار رشید اسلام بگیرد اما امروزه تحت امر وی در برابر تکفیری‌ها و سلفی‌ها برای ایجاد امنیت در عراق تلاش کند؟
فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: امروزه عرصه دفاع از امنیت و آسایش مردم عراق به دست یکی از فرماندهان سپاه ایران افتاده ‌و این نشان از نصرت الهی است.
*امروزه فکر می‌کنند که با مذاکره نیز می‌توانند مسائل اقتصادی را حل کنند
جعفری با اشاره به صحبت سیاسیون در زمان جنگ یادآور شد: در آن زمان سیاسیونی که در جبهه بودند به ما می‌گفتند که “شما یک عملیات بزرگ انجام دهید و ما در ادامه با مذاکره جنگ را حل می‌کنیم” و امروزه فکر می‌کنند که با مذاکره نیز می‌توانند مسائل اقتصادی را حل کنند.
وی با بیان اینکه جنگ نرم تا ظهور امام زمان(عج) ادامه دارد، تأکید کرد: برنامه‌ریزی‌های جوانان و مسئولان انقلابی برای حفظ ارزش‌های انقلاب و نظام اسلامی باید بلندمدت باشد تا بتوان در آینده به نتایج بسیار بهتری دست پیدا کنیم.
فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به مقوله عفاف و حجاب گفت: باید در این باره به ریشه‌یابی بپردازیم و ببینیم که مشکل بی‌حجابی برخی از زنان و بی‌غیرتی برخی از مردان در چیست.
جعفری افزود: باید دید که این بی‌غیرتی از کجا شروع شده است؛ من فکر می‌کنم اینها از لقمه‌های حرام، رشوه‌ها و فسادهای اقتصادی شروع شده که در ۲۰ سال پیش ایجاد شد و با آنها هیچ مقابله‌ای صورت نگرفت.
وی تأکید کرد: خداوند لعنت کند آنهایی را که از ۲۰ سال پیش با این حرکت‌ها مقابله نکردند و هم‌اکنون نیز زنده هستند و سم‌پاشی‌های خود را انجام می‌دهند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.