اسلام انقلابی شاخص شهدا

امام رحمه الله علیه اواخر عمر پیامی دادند به روحانیت. آنجا به یک سری ابهاماتی که درباره جنگ وجود داشت پاسخ داده اند. امام(ره) می گویند:« ما در جنگ دوست و دشمن هایمان را شناختیم. ما در جنگ فهمیدیم روی پای خودمان باید بایستیم. ما در جنگ ابهت ابرقدرت ها را شکستیم…از همه اینها مهمتر، استمرار روح انقلابی در پرتو جنگ محقق شد.»

یعنی امام (ره) بزرگ ترین دستاورد و برکت دفاع مقدس را «استمرار روح اسلام انقلابی» می دانند.

حالا این اسلام انقلابی چیست؟ اسلام من و شماست؟ اسلام صرفاً زیارت عاشورا و نماز شب است؟ فقط این بود؟ شهدا علم دار نوع خاصی از اسلام بودند: اسلام مسئول؛ اسلام تکلیف؛ اسلام مسئولیت آور.

اسلام انقلابی

شما می دید طرف زنش، بچه اش، خانواده اش، همه را رها می کرد. می گفت آقا امروز وظیفه من این است که بروم جبهه از جان خودم بگذرم. چرا؟ چون ما یک انقلابی کردیم و اهدافی داریم. برای اینکه به آن اهداف برسیم، نظامی تشکیل دادیم. این نظام بخاطر اینکه حفظ شود، جا دارد که جانمان را هم برایش فدا کنیم.

ویژگی های اسلام انقلابی چه بود؟

الان وضعیت جامعه طوری شده که فرهنگ شهات کاملا با تجمل گرایی جمع شدنی نیست. حتی قابل جمع است با غارت بیت المال. می بینی شهرام جزایری هم کمک می کند.

-آقا ما داریم یادواره شهدا برگزار می کنیم.

 

  • بارک الله! آفرین! از این، مبارزه با مفاسد اقتصادی که در نمی آید؟
  • -نه! خاطرت جمع باشد! فقط بچه ها آنجا یک سینه ای بزنند و گریه بکنند و تخلیه بشوند.
  • خوبه خوبه. چقدر خرجتان می شود آقا؟
  • یک میلیون بده به اینها.

یکی از کارهای جزاریری همین بود؛ کمک به مساجد برای کارهای فرهنگی!

یکی از فعالیت های فرهنگی ای که مفسدان و ظالان در جامعه از آن حمایت می کردند. هر چه قالتاق ترند، بیشتر طرف دار حرکت های فرهنگی اند! چرا؟ چون می داند که این حرکت فرهنگی، حرکت فرهنگی واقعی نیست. حرکت فرهنگی دینی نیست. دینی که جهت گیری اش« لیقوم الناس بالقسط» باشد، نیست. می خواهند بچه ها بنشینند درباره شهدا تحقیق کنند. سرشان گرم بشود. بعد هم در انتخابات بیایند ما بهشان می گوییم به کی رای بدهند. در فلان مسئله سیاسی هم دخالت نمی کنند. نه به جامعه کار دارمد؛ نه به سیاسی؛نه به اقتصاد؛ نه به عدالت؛ فقط ممحض اند در کار فرهنگی!

پس اگر بخواهیم در حوزه دفاع کار کنیم، باید ببینیم روح دفاع مقدس و قصد دفاع مقدس چه بود. باید بدانیم اسلامی که در جنگ بود، اسلامی که مال شهدا بود، با تجمل گرایی جمع نمی شود. با پول پرستی جمع نمی شود. اینها عین تعبیر امام _ره) است. با رفاه طلبی و فرصت طلبی و ریاکاری جمع نمی شود. اینها را باید گفت. با این دید وقتی نگاه می کنی، می فهمی که خیلی کار روی زمین مانده است. الان تا دلتان بخواهد کار زینبی وجود دارد. پیام خون شهدا باید به جامعه ابلاغ شود. مانه باید حرکتی جدی در این زمینه صورت بگیرد. راجع به این مفصل تر هم می شود حرف زد. بعد از رویکردها و راهبردها.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code