حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت تعداد کل نوشته ها : 6293 تعداد نوشته های امروز : 2 تعداد دیدگاهها : 363×
استراتژی و دیگر هیچ
1

«گفت‌وگو با ناصر رضوی، کارشناس امنیتی درباره سازمان مجاهدین خلق» عنوان کامل کتابی است که به اهتمام محمدحسن روزی‌طلب تدوین شده است. این کتاب ۲۴۷ صفحه‌ای را نشر یازهرا(س) در سال ۱۳۹۸ به چاپ نخست رسانده است.   کتاب شامل مقدمه، متن هفت جلسه مصاحبه و تصاویر است. روزی‌طلب در مقدمه، مصاحبه‌شونده را معرفی کرده […]

پ
پ
استراتژی و دیگر هیچ
«گفت‌وگو با ناصر رضوی، کارشناس امنیتی درباره سازمان مجاهدین خلق» عنوان کامل کتابی است که به اهتمام محمدحسن روزی‌طلب تدوین شده است. این کتاب ۲۴۷ صفحه‌ای را نشر یازهرا(س) در سال ۱۳۹۸ به چاپ نخست رسانده است.
 
کتاب شامل مقدمه، متن هفت جلسه مصاحبه و تصاویر است. روزی‌طلب در مقدمه، مصاحبه‌شونده را معرفی کرده و افزوده است: «گفت‌وگو با فردی چون رضوی، از اغتنام فرصت‌هایی بود که تصادفاً دست داد و بسیاری از مسائل ناگفته ضمن آن مطرح شد؛ از جمله موضوعاتی که در حوزه‌های امنیتی خارج از کشور روی داده بود و پیش از این جایی و مصلحتی برای بیان آن نبود …
 
گفت‌وگوهای این کتاب در زمستان سال ۱۳۹۴ انجام شده است و در سه سال گذشته [تا زمستان ۱۳۹۷] سازمان مجاهدین خلق دچار تحولات مهمی مانند خروج کامل از عراق، پشتیبانی مالی و اطلاعاتی توسط عربستان و هم‌پیمانی با دولت افراطی ترامپ شده است.
 
متن کتاب با پرسش‌های مصاحبه‌کننده و پاسخ‌های مصاحبه‌شونده شکل گرفته است. با مطالعه جلسه اول مصاحبه چند نکته درباره کتاب مشخص می‌شود. اول این‌که طرفین مصاحبه بنا دارند خیلی صریح با یکدیگر صحبت کنند و براساس دیدگاه، مطالعات و فعالیت‌های‌شان، نظر صریح خود را مطرح کنند. در این مسیر، به‌خصوص درباره افراد و چهره‌های مشهور، چنین صراحتی دیده می‌شود. مصاحبه‌کننده هم نشان می‌دهد که پرسش‌هایش متکی به مطالعاتی چالش‌برانگیز است. با این روند، محتوای جلسه اول به سابقه سازمان مجاهدین خلق، به‌ویژه در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی اختصاص دارد و گفته‌ها بیشتر جنبه دریافتی و تحلیلی دارند.
 
محتوای جلسه دوم مصاحبه درباره سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و نخستین سال‌های دهه ۱۳۶۰ است. روند بررسی این مقطع و پرسش‌ها به گونه‌ای است که مصاحبه‌شونده برای پاسخ‌ها به خاطرات و دیده‌هایش رجوع و اطلاعات مهمی را از آن سال‌ها مطرح می‌کند؛ سال‌هایی که سازمان مجاهدین خلق بنا دارد ضربه‌های شدیدی به نظام جمهوری اسلامی ایران وارد کند.
 
مصاحبه جلسه سوم به شیوه مقابله با حرکت‌های سازمان مجاهدین خلق در داخل کشور، به‌خصوص پس از فرار مسعود رجوی، رهبر وقت سازمان از ایران اختصاص دارد. این شیوه متناسب با شرایط زمانه شرح داده می‌شود و در عین حال با شیوه‌های پیش از آن مقایسه و آسیب‌شناسی هم می‌شود. در جلسه چهارم از ضربه به سازمان مجاهدین خلق در خارج از کشور صحبت می‌شود و همچنین تحلیل سازمان از ضربه‌هایی که چه در داخل و چه در خارج کشور بر آن وارد می‌شود و تأثیر آنها بر روند حرکتش. در جلسه پنجم به ماجراهای ضربه به سازمان مجاهدین خلق در جنگل‌های شمال کشور و جزئیاتی از شیوه این ضربه پرداخته می‌شود و در جلسه ششم صحبت از روش‌هایی است که سازمان در سال‌های نیمه دوم جنگ تحمیلی عراق علیه در ایران، در داخل خود در پیش گرفت و این که با اسیران ایرانی در عراق چه کرد و چگونه وارد صحنه‌ای شد که در مقابل آن عملیات مرصاد شکل گرفت.
 
جلسه هفتم به مقطع زمانی پس از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تا زمان انجام مصاحبه‌های کتاب اختصاص دارد؛ حمله‌هایی که سازمان مجاهدین خلق نظام جمهوری اسلامی ایران داشته، مرور و تحلیل شده‌اند و همچنان درباره شیوه‌های مقابله با سازمان چه در داخل و چه در خارج از کشور گفت‌وگو شده است. همچنین دگرگونی‌هایی که در درون سازمان رخ داده، بررسی شده‌اند.
 
کتاب «استراتژی و دیگر هیچ» با آلبومی از تصاویر مرتبط با موضوع کتاب به پایان می‌رسد. این آلبوم شامل عکس‌هایی از نخستین‌ سال‌های دهه ۱۳۶۰ و آخرین سال‌های این دهه است.
 
ملاحظه: محمدحسن روزی‌طلب از پژوهشگران جوان کشورمان است که تا به حال چندین کتاب با نام او منتشر شده است. کتاب‌هایی مثل «صخره سخت»، «عملیات مهندسی»، «رعد در آسمان بی‌ابر» و اخیراً «استراتژی و دیگر هیچ» از جمله آثار اوست. حوزه تخصصی و تمرکز اصلی روزی‌طلب در موضوع التقاط و مبارزات امنیتی جمهوری اسلامی با سازمان مجاهدین بوده است. کتاب‌های او به‌دلیل استقاده از اسناد قطعی و همچنین مصاحبه با افرادی که مستقیماً در این مبارزات حضور داشته‌اند همواره از جذابیت خاصی برخوردار است. این میزان از اطلاعات در حدی است که تاکنون روزی‌طلب در چند پروژه مهم سینمایی، از جمله فیلم تحسین‌شده «ماجرای نیمروز» و «رد خون» به‌عنوان پژوهشگر و مشاور حضور داشته است.

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.