از مجاهدین تا منافقین

«از مجاهدین تا منافقین»‌ نوشته مهدی حق‌بین، با پرداختن به سیر تاریخی سازمان مجاهدین خلق از آغاز تاکنون، تلاش کرده است چهره‌ سازمان مجاهدین خلق را به شیوه‌ای منطقی و به دور از حاشیه و با تکیه بر اسناد کافی به نمایش بگذارد.

این کتاب در چهار بخش به نام‌های «سازمان از ابتدا تا پیروزی انقلاب اسلامی»، «سازمان از پیروزی انقلاب تا خروج از زندان»، «سازمان در کنار دشمنان خلق ایران» و «سازمان و آخرین تحولات»‌ تدوین شده است و همچنین در انتهای کتاب ضمائمی در زمینه بیوگرافی اعضای ارشد سازمان منافقین در تاریخ و بازخوانی افشاگری‌های عضو سازمان مجاهدین در سال ۱۳۵۹ منتشر شده است.

در بخش اول، پیدایی، عضوگیری، چالش‌ها، ضربه‌ها، ترورها، عملیات‌ها و فعالیت‌های سازمان تا انقلاب اسلامی، در سه فصل با عنوان‌های «نقطه‌های آغاز»، «چالش‌هایی برای دهه پنجاه» و سرنوشتی جدید برای سازمان » مرور شده است.

در دو فصلِ بخش دوم کتاب، با نام‌های «پیروزی انقلاب اسلامی و تسلط مرکزیت زندان» و «سرِ ناسازگاری تا شورش ۳۰ خرداد ۱۳۶۰» عملکرد و مواضع سازمان در این دوره بررسی شده است.

در بخش سوم کتاب، سه فصل با عنوان‌های «وارونگی شعارها؛ رو به آمریکا و غرب تا دامان صدام»، «تبدیل‌شدن سازمان به فرقه‌ای تحت سیطره رجوی» و « سازمان مجاهدین خلق یاور صدام حسین در جنگ تحمیلی» حرکت سازمان در کنار دشمنان خلق ایران تا پس از عملیات مرصاد تحلیل و ارزیابی شده‌است.

در بخش چهارم کتاب، استیصال سازمان، پشت‌کردن به صدام و… در دو فصل با عنوان‌های «ورود سازمان مجاهدین به جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی» و «سقوط صدام حسین و فرجام مجاهدین» بررسی شده، بیش از ۱۵۰ صفحه کتاب نیز ضمائم را در برگرفته و در ادامه، اسناد، تصاویر و کتابنامه و نمایه آمده است.

نحوه عضوگیری مجاهدین پیش از انقلاب اسلامی، برنامه آموزش نظری اعضا، ارتباط تشکیلاتی با مبارزان حرفه‌ای، تلاش سازمان برای جلب همکاری امام پیش از انقلاب، ارتباط سازمان با دولت‌های خارجی،‌ نام‌گذاری سازمان در زندان،‌ ارتباطات سازمان با سایر گروه‌های مبارز و چریک‌های فدایی خلق، جذب زنان؛ رویکرد ویژه پس از ضربه شهریور ۵۰، دگردیسی عقیدتی تا اعلام تغییر مواضع ایدئولوژی، فتوای فقهای دربند علیه مجاهدین کمونیست، تبعید اعضای معترض و خطرناک، قتل ۹ چریک در تپه‌های اوین؛ زنگ خطر برای گروه‌های چریکی، برخی از مباحث اصلی قبل از انقلاب اسلامی این کتاب است.

همچنین بحث‌هایی مانند عضوگیری و ترمیم بدنه‌ سازمان، استراتژی عضوگیری و ترمیم تئوریک سازمان، اسفند۵۷؛ اولین اجتماع عمومی سازمان، استراتژی تهییج جوانان و مظلوم‌نمایی توآمان،‌ فرآیند تصفیه نفوذی‌ها، ملاقات مجاهدین با امام خمینی، سازمان و کودتای نوژه، طرح «مالک و مستاجر»‌؛ انزوای کامل سازمان در ایران، وارونگی شعارها؛ رو به آمریکا و غرب تا دامان صدام، انقلاب‌های ایدئولوژیک؛ بهانه‌ای برای گل‌آلود کردن آب، ماجرای ازدواج عجیب مسعود و مریم، مرکزیت در قرق زنان؛ ارتقای زنان یا توجیه جایگاه مریم، انقلاب علیه فردیت و جنسیت، تلاش برای تحمیل صلح به جمهوری اسلامی، ورود سازمان مجاهدین به جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی، پشت‌کردن به صدام در جنگ با آمریکا؛ به قیمت حفظ اشرف، شوی «عاشورا» برای فراری‌دادن مسعود رجوی و دیگر مباحث مهم، از موضوع‌های بخش بعد از انقلاب اسلامی کتاب است.

«ازمجاهدین تا منافقین»؛ سیر تاریخی سازمان مجاهدین خلق از آغاز تاکنون، نوشته مهدی حق‌بین، با شمارگان دوهزار نسخه، ۵۷۶ صفحه، قطع وزیری، جلد شمیز، به بهای ۱۸۰ هزار ریال از سوی انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و در بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب رونمایی شده و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code