حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت تعداد کل نوشته ها : 6312 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 363×
سفر شهادت
0

سفر شهادت حاوی سخنرانی‌ها و پیام‌ها و مقالات امام موسی صدر درباره واقعه عاشورا و جلد هفتم از مجموعه «درقلمرو اندیشه امام موسی صدر» است. امام موسی صدر از درس‌های این واقعه برای حل مشکلات جامعه و انسان‌سازی و تربیت انسان بهره‌ها برده و از این فرصت و این اقدام امام سوم درس‌آموزی کرده و […]

پ
پ

سفر شهادت حاوی سخنرانی‌ها و پیام‌ها و مقالات امام موسی صدر درباره واقعه عاشورا و جلد هفتم از مجموعه «درقلمرو اندیشه امام موسی صدر» است.

امام موسی صدر از درس‌های این واقعه برای حل مشکلات جامعه و انسان‌سازی و تربیت انسان بهره‌ها برده و از این فرصت و این اقدام امام سوم درس‌آموزی کرده و از آن برای راست کردن کژی‌ها استفاده کرده است.

بی‌شک، واقعۀ عاشورا در شمارِ مهم‌ترین حوادثِ تاریخ اسلام است. این واقعه را می‌توان از ابعاد مختلف بررسی کرد و از آن‌ درس‌ها آموخت. این پرسش که چرا امام حسین حج را نیمه‌تمام رها کرد و هدفِ او از حرکت به سوی عراق چه بود، یکی از مسائل مهمِ در خورِ پژوهش است.

امام صدر در این گفتارها به تبیین هدف امام حسین از این حرکت و آسیب‌شناسی سوگواری و هدف از سوگواری‌ها پرداخته و گفته است که چرا به سوگ می‌نشینیم.

او همچنین به نقش زنان و به ویژه، حضرت زینب در این واقعه پرداخته است. در واقع، این گفتارها بررسیِ چهار مسئلۀ پیش‌گفته است.

امام موسی صدر در سخنانش بارها به خطبه آتشین حضرت زینب(س) در کاخ یزید اشاره کرده است. به همین سبب متن عربی و ترجمه این خطبه به پیوست کتاب آورده شده است. خطبۀ حضرت زینب از کتاب لهوف و با ترجمۀ استاد محمد محمدی‌اشتهاردی در بخش پیوست آمده است.

 

نوشته های مشابه

کاشوب
1 هفته قبل
حیدر
3 هفته قبل
حوض خون
4 ماه قبل

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.