مردی که مردانه ایستاد

  دسته: خاطرات
  بدون دیدگاه
  یکشنبه - ۱۹ اسفند ۱۳۹۷

  میرزاعلی رستم خانی در سال ١٣٣٢ ‏در روستای علی آباد زنجان به دنیا آمد. او اولین فرزند خانواده بود. پدرش کشاورز بود و از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نبودند. علی در سنین نجردسالی روخوانی قرآن را نزد مادربزرگ خود فرا گرفت و برای یادگیری تجوید قرآن پا به مکتب خانه گذاشت. علی آباد آن روزها مدرسه ای نداشت و علی کوچک با شوق آموختن نزد کربلایی جعفر رفت که سواد ابتدایی را می آموخت. تا پایان دوره ی ابتدایی درس خواند و چون ادامه تحصیل میسر نبود به همراه پدر مشغول کشاورزی شد، گرچه شوق دانستن و آموختن همچنان با او بود.

  رشد در خانواده ای پای بند به دین، از همان دوران کودکی و نوجوانی او را آشنا و راقب به انجام فرایض و تکالیف کرد. از همان ده سالگی نماز می خواند و روزه می گرفت و قرآن و نهج البلاغه را با علاقه مطالعه می کرد. در جمع خانواده فردی صمیمی و با گذشت بود و با خواهر و چهار برادر کوچکترش رفتاری شایسته داشت. نوزده ساله بود که با دختری از اهالی روستا در مراسمی ساده ازدواج کرد و مدت کوتاهی از زندگی مشترکشان نگذشته بود که به خدمت سربازی فرا خوانده شد.

  در محل خدمت – نیروی هوایی- چتر بازی را یاد گرفت، تمرینات شدید روزانه و سخت گیری های افسران و درجه داران نتوانست بر ایمان او تاثیری داشته باشد و او در میان تمامی این مشکلات، بدون سحری روزه می گرفت و فرایض دینی اش را به جا می آورد.با آغاز نخستین حرکت های مردمی محلیه رژیم پهلوی، میرزاعلی با آگاهی سیاسی که نتیجه مطالعه و شرکت در جلسات و سخنرانی ها بود، به صف مخالفین رژیم پیوست.پس از پیروزی انقلاب نیز با حضور مدام در مساجد و پایگاه ها به اسلام خدمت می کرد. با تشکیل سپاه پاسداران به طور رسمی وارد این نهاد شد.ابتدا به دلیل سواد کم، در پست نگهبانی انجام وظیفه می کرد اما قدرت بدنی، چابکی، مهارت مدیریت و هوش ذاتی او به همراه توانایی هایی که کسب کرده بود، سبب شد به سوعت رده های سپاه را طی کند.

  با آغاز غائله ی کردستان به این منطقه اعزام شد و در مناطق بانه، تکاب، سردشت و سنندج با ضد انقلابیون به مبارزه پرداخت. با شروع جنگ تحمیلی جز، اولین گروه های سپاه به جبهه اعزام شد. در طول جنگ سه بار زخمی شد، بار اول در منطقه دارخوئین بر اثر انفجار خمپاره آسیب دید و برای مداوا به ماهشهر و بعد به زنجان منتقل شد. به دلیل جراحات وارده مدتی به عنوان مسئول سپاه به قیدار فرستاده شد و بعد از مدتی دوباره به جبهه برگشت.

  اکثر روزهاش در جبهه سپری می شد و هر وقت که به زنجان برمی گشت زمان زیادی را در مسجد می گذراند. ایام محرم به روستای زادگاهش می رفت و به فعالیت های مذهبی و تبلیغی می پرداخت‌. در خانه ی پدری اش ساکن بود، خانه ای که آرامش خامی داشت. پیوسته در جبهه بود حتی هنگام تولد فرزندش حضور نداشت. به دلیل حضور همیشکی او درمناطق عملیاتی اغلب هم رزمانش تصور می کرند او مجرد است. میرزاعلی رمتم خانی در عملیات حصر آبادان جاشین فرمانده ی گردان شد و پس از مدتی نیروهای سپاه سازماندهی شدند و تیپ علی بن ابیطالب (ع) تکمیل گردید.و او فرماندهی یکی ازگردان های این تیپ به نام گردان امام محمد تقی (ع)را بر عهده ‏گرفت.

  همواره در خط مقدم بود و هر گاه از او می خواستند به عنوان فرمانده ‏به خط مقدم نرود می گفت: به فرمان امام فرماندهان باید در خط مقدم باشند. رستم خانی در عملیات رمضان دلاوری های زیادی از خود نشان داد و از ناحیه دست، بازو و پا مجروح شد. در زمان مجروحیت فرمانده اش، مهدی زین الدین به ملاقاتش رفت و به او گفت:´ تو باید امام جماعت باشی چرا که یک قدم از ما به خدا نزدیکتر شده ای.

  یکی از همرزمان وی می گوید:خبردارشدیم دشمن قصد حمله دارد.از مهمات و تجهیزات فقط یک قبضه توپ ویک خودروی زرهی داشتیم. رستم خانی دمتور داد توپ را به ماشین ببندیم و تا صبح حرکت کنیم. توپ که با ماشین کشیده می شد صدای حرکت تانک می داد، عراقی ها آن شب جرات نکردند حمله کنند.

  رستم خانی همواره با جسارت خاصی از عملیات تک نفره پیش قدم بود. انگار او هیچ وقت از هیچ چیز نمی ترسید، یک تنه میان عراقی ها می رفت و موقعیت ها را شاسایی می کرد. مرد ‏نترسی که یک تنه به پل دشمن می زد پشت جبهه مرد دل رحمی بود که از اشک یتیمان به گریه می افتاد.ساده زیستی و کمک به محرومان و رسیدگی به خانواده های بی سرپرست از ویزگی های بارز او بود.

  در سال ۶٢ ‏راهی خانه ی خدا شد. پس از بازگشت به ساده ترین شکل از میهمانانش پذیرایی کرد و گفت: من یک رزمنده ام و ضیافت رزمنده این است.

  تاعملیات والفجرمقدماتی فرمانده ی گردان امام محمد تقی (ع) از لشکر علی بن ابیطالب بود. سپس به لشکر ٣١ ‏عاشورا منتقل شد و به سمت جانشین محور تیپ منصوب گردید. یکی از همرزمانش می گوید: در منطقه ی استقرار ما زمین ناهمواری بود.به این دلیل تعدادی تخت خواب برای ما فرستادند.حاج میرزاعلی رستم خانی آنها را بین بچه ها تقسیم کرد، تختی برای خودش نماند کفش هایش را زیر سرش گذاشت و خوابید.اسارت را نمی پسندید و بالاترین آرزویش شهادت بود. وسر انجام به آرزویش رسید. چون تمام همرزمانش به شهادت رسیدند، اطلاعات چندانی در مورد نحوه ی شهادتش بازگو نشده است. آنچه ذکر شده این است که در منطقه ی شرق دجله – عملیات بدر قرار بود نیروهای عمل کننده از چند نقطه حرکت کنند تا در معل به هم برسند و حمله را آغاز کنند، اما حمله لو رفت و آنها نتوانستند به موقع به محل برسند.نیروهای تحت امر میرزاعلی رستمخانی بدون نیروی کمکی و پشتیبانی به محل رسیده بودند و در نهایت به محاصره دشمن در آمدند.

  ٢۶ ‏اسفند ماه بود. هنگام ظهر وضو گرفته و نماز خواندند و با توان تمام توان مبارزه ‏کردند تا همه به شهادت رسیدند. شهادتش چنان برای دشمن مهم بود که خبرش را بارها در اخبار و روزنامه اعلام کردند.

  آتش سنگین دشمن توان حرکت را از همه گرفته بود.گرد و غبار همه جا را پر کرده بود و دود آتش سیاهی شب را مهمان روز کرده بود. چشمم به صورت خسته اما آرام حاجی افتاد. چشم هایش از بی خوابی سرخ شده بود و صورتش را گرد و غبار گرفته بود آتش یک لحظه امان نمی داد. هرکس دنبال جان پناهی بود که یناه بگیرد. حاجی یکی دفعه از جایش بلند شد و سر پا ایستاد مقابل تیرها

  و ترکشها اصرارکردم که حاجی چرا ایستاده ای؟ ‏حاجی بنشین گوش نداد. شدت آتش که کم شد گفتم: حاجی این چه کاری بود؟! نگاهم کرد و سرش را پایین انداخت. با صدای گرفته گفت: ´´یک لحظه فکر کردم شدت آتش می خواهد عزمم را بشکند و روحیه ام را نابود کند. فکر کردم هدف این تیرها ها و ترکش ها نه تن من ، بلکه اعتقادات من است، ایستادم تا شکستش دهم.


  نوشته شده توسط:خط شکن - 962 مطلب
  پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
  بازدید: ۱۴۴
  برچسب ها:
  دیدگاه ها

  *

  code